Κωδικός εργαστηρίων infoquest

Ξεκίνησε από happiness, 15 Νοε 2018, 11:33:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Λοιπόόόν.... φέτος είμαι σε δημοτικό με εργαστήριο win xp infoquest στο οποίο δεν μπορώ να βρω κανένα έγγραφο για το εργαστήριο και η διευθύντρια δεν μπορεί να με βοηθήσει γιατί είναι κι αυτή καινούρια. Και δεν ξέρω τον κωδικό του admin για τους σταθμούς εργασίας :)
Μήπως υπήρχε κάποιος default που χρησιμοποιούνταν από την εταιρία να τον δοκιμάσω;
Ξέρω ότι μπορώ να τους σπάσω με hirens αλλά επειδή  έπεται εγκατάσταση ltsp στο εργαστήριο, βαριέμαι να δοκιμάσω   :angel:

ilias_s

Βαλε ltsp μία ώρα αρχίτερα!!!

Δυστυχώς τα εργαστήρια της Π/θμια είναι συχνά σε κακά χάλια λόγω κακής ή καθόλου συντήρησης και ανύπαρκτης τεκμηρίωσης (έστω και για τα βασικά) από τους προηγούμενους.

Ποιος να ασχοληθεί όταν πηγαίνει σε 2,3,4 σχολεία την εβδομάδα και ξέρει πως του χρόνου θα είναι αλλού..?

happiness

ilias_s έχεις απόλυτο δίκιο, και εγώ επιβεβαιώνω τον κανόνα, γιατί ούτε εγώ μπορώ/θέλω να αφιερώσω ένα σκασμό εξτρά ώρες για να το συνεφέρω. Δυστυχώς περιμένω ακόμα λεφτά από τη σχολική επιτροπή για να γίνουν οι απαραίτητες αναβαθμίσεις που χρειάζονται για να τρέξει το ltsp.

ilias_s

Παράθεση από: happiness στις 02 Δεκ 2018, 09:08:53 ΜΜ
ilias_s έχεις απόλυτο δίκιο, και εγώ επιβεβαιώνω τον κανόνα, γιατί ούτε εγώ μπορώ/θέλω να αφιερώσω ένα σκασμό εξτρά ώρες για να το συνεφέρω. Δυστυχώς περιμένω ακόμα λεφτά από τη σχολική επιτροπή για να γίνουν οι απαραίτητες αναβαθμίσεις που χρειάζονται για να τρέξει το ltsp.

Εσύ που είσαι σε δημοτικό ποιος ξέρει από που έχουν έρθει... Μπορεί και από δωρεά κάποιας τράπεζας! Αν δεν υπάρχουν καθόλου χαρτιά από την παραλλαβή των μηχανημάτων έχεις λίγες ελπίδες να βρεις κωδικούς. Μία φουρνιά Η/Υ που είχαν προμηθευτεί πριν πολλά χρόνια κάποια ΓΕΛ (προκύρηξη "500 Σχολικά Εργαστήρια") είχαν password στο bios το 500SE... τρέχα γύρευε δηλαδή!

Παίζει να κάνεις εγκατάσταση ltsp σε κανένα laptop του σχολείου ή δικό σου? Και με εγκατάσταση σε VM παίζει αν θυμάμαι καλά!

Αν δε γίνεται και επειδή τα μηχανήματά σου μάλλον είναι αρχαία, ως δεύτερη λύση, θα δοκίμαζα :
α) ubuntu live cd (κάποια παλιότερη έκδοση για να τη σηκώσουν και κάνε το σταυρό σου να μην έχουν προβλήματα)
β) hirens για σπάσιμο (αλλά θα πάρει λίγο χρόνο)

Αλλιώς θα πας μάλλον για νέα εγκατάσταση του τύπου...

γ) εγκατάσταση κάποια ελαφριάς εκδοσης (... έχεις ακούσει για το Raspbian Desktop?)
δ) winxp και φτου κι απ την αρχή (με norton ghost για να γλιτώσεις μέρους του χρόνου)


Επίσης, να πω πως ο καθένας όταν φεύγει συνήθως αφήνει ο εργαστήριο μπάχαλο και ο επόμενος τρέχει (κακή συνήθεια).

happiness

ilias_s  ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Στο συγκεκριμένο εργαστήριο περιμένω υπομονετικά λεφτά για αναβάθμιση ram για να τρέξει ltsp. Δεν ήταν σε κακή κατάσταση το εργαστήριο, ευτυχώς, αλλά τι να το κάνω εάν δεν μπορώ να κάνω ούτε μια απλή εγκατάσταση προγράμματος επειδή χρειάζομαι admin password.
Είπα να απευθυνθώ εδώ που είμαστε πολλοί, μήπως πέσω σε κανέναν που ξέρει.

elf


happiness

Σε ευχαριστώ elf. Στο εργαστήριο μπήκε LTSP και (μάλλον) ξένοιασα  ;) Θα το έχω υπόψη μου όμως για το μέλλον.