Προτεινόμενα θέματα εξετάσεων 2006

Ξεκίνησε από ptsiotakis, 30 Απρ 2006, 08:20:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis


Τα θέματα προσομείωσης του ΟΕΦΕ (κάποιων φροντιστών) και των ηλεκτρονικών και όχι περιοδικών/εφημερίδων εκτιμώ σε γενικές γραμμές οτι ταξιδεύουν στον χωροχρόνο
(είναι εκτός τόπου και χρόνου)

Τι ρόλο εξυπηρετεί η προβολή τέτοιων θεμάτων;

filippos

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Παναγιώτη...

Ευτυχώς που δε βάζουν αυτοί οι άνθρωποι θέματα...

Απορώ αν μπορεί κανείς να βρει παιδαγωγική αξία σε τέτοια θέματα ή έστω αντιστοιχία με τους στόχους του μαθήματος και το "αναμενόμενο" επίπεδο των μαθητών μας.

Πάντως πολλοί από τους μαθητές μου, λίγο έλειψε να πανικοβληθούν βλέποντας τέτοια θέματα και άλλα παρόμοια που κυκλογφορούν τις τελευταίες μέρες από φροντιστήρια.

Συχνά μου θυμίζουν τις πρώτες μου μέρες στην εκπαίδευση (αρκετά χρόνια πριν) όταν έψαχνα να βρω θέματα με κριτήριο ... "μην τύχει και τα απαντήσει κανείς"... Ευτυχώς, έγκαιρα κατάλλαβα ότι τα θέματα θα πρέπει να βοηθούν τον εξεταστή να αναγνωρίσει το βαθμό επίτευξης των πραγματικών στόχων του μαθήματος και ... να είναι κλιμακούνου βαθμού δυσκολίας...

Ποιός θα ήθελε να επιχειρήσει μία σύγκριση αυτών των θεμάτων με εκείνα των γενικών εξετάσεων του 2002;  Να θυμίσω ότι το 2002 το 64 % των μαθητών βαθμολογήθηκε κάτω από τη βάση.

Ευτυχώς η ΚΕΕΕΛ συνήθως αποδεικνύεται πιό ... ώριμα σκεπτόμενη (προσωπική μου γνώμη)

Christos

Συμφωνώ απόλυτα.

Δυστυχώς κάποια φροντιστήρια προκειμένου να διαφημιστούν, δημοσιεύουν στις ιστοσελίδες τους ή στις εφημερίδες, θέματα αυξημένης δυσκολίας ή όπως προαναφέρθηκε εξωπραγματικά.

Νομίζω ότι τα θέματα αυτά περισότερο αποπροσανατολίζουν και προκαλούν σύγχυση και άγχος στους μαθητές παρά τους δίνει τη δυνατότητα να μπουν στο κλίμα των εξετάσων.

Vangelis

Που είναι ρε παιδιά τα θέματα;
Το link που δόθηκε δεν δουλεύει.

babisg

#4
Άφησε εδώ... ή στείλε μου ένα e-mail
Γιαννακίδης Χαράλαμπος
Μαθηματικός-Φροντιστής

http://www.e-kimolia.gr/
http://www.neodynamiko.gr/

nekis

Αγαπητοί συνάδελφοι
Αν μπορεί κάποιος ας ελεήσει με την αποστολή των θεμάτων προσομοίωσης
nektariosk@yahoo.com

Ευχαριστώ προκαταβολικά
ΝΚυριακου

φανης

Αν καποιος συναδελφος εχει την καλοσυνη να στειλει τις εκφωνήσεις των θεμάτων προσομοίωσης και εγω δεν μπορω να τις βρω

stfanis@pathfinder.gr

Ευχαριστω

andreas_p


EleniK

Συνάδελφοι το συγκεκριμένο link δουλεύει. Έχει τις απαντήσεις των θεμάτων αλλά και τις εκφωνήσεις, ενώ στα θέματα των άλλων ειδικοτήτων έχει μόνο τις λύσεις.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

gpapargi

Για τις ασκήσεις που διαβάζω συχνά στις εφημερίδες συμφωνώ ότι πολλές φορές τα θέματα είναι εκτός των ορίων του σχολικού μαθήματος. Επίσης πολλές φορές η λύση που δίνεται δε μου αρέσει. Κάποιες φορές μάλιστα εκνευρίζομαι όταν βλέπω μια άσκηση πολύ δύσκολη που τη λύνουν υπεραπλουστευμένα με τρόπους απαράδεκτους. Τη βάζουν και μετά δεν ξέρουν να τη λύσουν σωστά.

Αλλά για τα θέματα προσομοίωσης του ΟΕΦΕ, νομίζω ότι το επίπεδο δυσκολίας είναι μέσα στα πλαίσια του μαθήματος. Το τετράδιο μαθητή έχει δυσκολότερες ασκήσεις μέσα. (πχ κεφάλαιο 9, ΔΣ6).

Πιστεύω ότι ένα από τα φετινά θέματα θα είναι του επιπέδου των θεμάτων του ΟΕΦΕ.

P.Tsiotakis



Στο site http://www.e-kimolia.gr/oefe/6.htm

υπήρχαν τα θέματα, μετά έβαλαν ΚΑΙ τις λύσεις. ΜΕτά έβγαλαν τα θέματα και άφησαν τις λύσεις.

Κάποιος δεν πάει καλά... Μήπως έπιασαν τα θέματα των πανελλαδικών και τα κρύβουν μην τα μάθουμε και μεις;   :o

Υπάρχει κανείς που δεν έχει τα θέματα αυτή τη στιγμή;




babisg

Φίλε ''ptsiotakis''
Τα θέματα (εκφωνήσεις) των θεμάτων δεν υπήρχαν ποτέ στο site e-Κιμωλία (..και αυτό γιατί απαγορεύεται μέχρι τις 20 Μαϊου). Στο συγκεκριμένο μάθημα οι απαντήσεις (τις οποίες δημοσιεύσαμε από τις 6-5) που μας έστειλε η ΟΕΦΕ (..σε μερφή Pdf) περιείχαν και τις εκφωνήσεις.


Φιλικά ο διαχειριστής της ''e-Κιμωλία''
Χαράλαμπος Γιαννακίδης
Γιαννακίδης Χαράλαμπος
Μαθηματικός-Φροντιστής

http://www.e-kimolia.gr/
http://www.neodynamiko.gr/

δημητριος χριστοπουλος

Παράθεση από: ptsiotakis στις 30 Απρ 2006, 08:20:08 ΜΜ

Τα θέματα προσομείωσης του ΟΕΦΕ (κάποιων φροντιστών) και των ηλεκτρονικών και όχι περιοδικών/εφημερίδων εκτιμώ σε γενικές γραμμές οτι ταξιδεύουν στον χωροχρόνο
(είναι εκτός τόπου και χρόνου)

Τι ρόλο εξυπηρετεί η προβολή τέτοιων θεμάτων;


gpapargi

Μια μικρή ερώτηση. Γιατί απαγορεύεται να δημοσιευτούν σκέτες οι εκφωνήσεις μέχρι τις 20/5;   Υποθέτω πως ο ρόλος των θεμάτων προσομοίωσης είναι το να έχουμε μια άποψη για το που θα κινηθούν φέτος τα θέματα και να βοηθηθεί ο μαθητής. Να κάνουμε δηλαδή κάτι σαν crash test πριν τις εξετάσεις.

Υπό αυτή τη λογική γιατί εμποδίζεται η απόλυτα ελεύθερη διάδοσή των εκφωνήσεων; Βοηθάει αυτό με κάποιο τρόπο το μαθητή;

EleniK

Γιώργο καλημέρα.
Νομίζω ότι τα φροντιστήρια που συμμετέχουν στις εξετάσεις του ΟΕΦΕ πληρώνουν κάποιο ποσό (αν δεν απατώμαι). Έτσι μόνο εκείνοι που θα πληρώσουν το συγκεκριμένο ποσό έχουν δικαίωμα στα θέματα, στις εκφωνήσεις, πριν τις 20 Μαϊου.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19