Αποφάσεις ΠΥΣΔΕ και Διαύγεια

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 10 Δεκ 2010, 03:10:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 13 Ιαν 2011, 04:46:23 ΜΜ
Τροποποίηση: Από όσο ξέρω η ΠΕΚΑΠ γνωρίζει ήδη το θέμα και άρα η ιδέα μου ήταν περιττή.

Μιλώντας με υπάλληλο διοικητικής υπηρεσία που ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας (του οποίου την γνώμη σέβομαι απόλυτα) μου είπε τα εξής:
Οι πράξεις διάθεσης/συμπλήρωσης κτλ είναι διοικητικές πράξεις και σύμφωνα με τον νόμο πρέπει να αναρτώνται (μιλάω για τις αποφάσεις που υπογράφει ο εκάστοτε Δ/ντης Β/βάθμιας ή Α/βάθμιας εκπαίδευσης και όχι τις προτάσεις του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ τις οποίες αναφέρει στα σχετικά η απόφαση του Δ/ντη).

Επειδή την ίδια γνώμη έχω κι εγώ διαβάζοντας τον νόμο, γι' αυτό και προσπαθώ να επιτύχω μια επίσημη απάντηση.

Σήμερα, ένα μήνα ακριβώς από την ημέρα που παρέλαβαν την αίτησή μου, μου απάντησε με fax η δευτεροβάθμια διεύθυνση:
ΠαράθεσηΣας γνωρίζουμε ότι δεν είναι υποχρεωτική η ανάρτηση στο διαδίκτυο (ΑΔΑ) σύμφωνα με έγγραφη ηλεκτρονική απάντηση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Δυτικής Μακεδονίας μετά από ερώτημά μας

Οι συνάδελφοι στη γραμματεία μου είπαν ότι έχουν ήδη σταλεί και είναι στην υπηρεσιακή αλληλογραφία τα έγγραφα που ζητούσα στην αρχική μου αίτηση. Ελπίζω να είναι και αντίγραφο του email στο οποίο βασίζονται για την αρνητική τους απάντηση.

Αυτό σημαίνει ότι τελείωσε το θέμα; Όχι βέβαια! Μόλις άρχισε!

Μόλις μάθω ποιες είναι οι σωστές διαδικασίες, προτίθεμαι να αμφισβητήσω αυτή τη γνωμοδότηση της Περιφερειακής Δ/νσης. Στο μεταξύ περιμένω την απάντηση από το ΥΠΔΒΜΘ. Ελπίζω να απαντήσουν, και να μην προσπαθήσουν να κερδίσουν χρόνο πετώντας το μπαλάκι κάπου αλλού.

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 13 Ιαν 2011, 04:46:23 ΜΜ
Η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλά έκανες και απευθύνθηκες στο Υπουργείο αν και κάτι μου λέει ότι θα αργήσουν να απαντήσουν (είναι όμως υποχρεωμένοι να το κάνουν) γιατί αν η απάντησή τους είναι θετική τότε αυτό θα "ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου" για υπηρεσιακούς παράγοντες που έχουν μάθει να λειτουργούν εν κρυπτώ , με τρόπο αδιαφανή και σκοπό την εξυπηρέτηση πελατειακών σχέσεων.

Γνώμη μου επίσης είναι ότι το β) ερώτημα που τους έθεσες είναι περιττό: ο νόμος είναι σαφής, αποφάσεις που δεν αναρτώνται στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ (μιλάμε για αυτές που θα έπρεπε να αναρτώνται) δεν είναι εκτελεστέες, η μη δημοσίευσή τους δε, αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα.

Θα πρέπει κατά τη γνώμη μου "να στριμώξουμε" περισσότερο το Υπουργείο (είτε μέσω της ΠΕΚΑΠ που θα ήταν και το καλύτερο είτε και μεμονωμένα) ζητώντας να διευκρινίσει ποιες από τις αποφάσεις των Δ/σεων και των Γραφείων (και μάλιστα λεπτομερώς πχ η τάδε, η δείνα κτλ ώστε να μην μπορούν να ξεγλιστρήσουν δίνοντας ασαφή απάντηση) πρέπει να αναρτώνται .

Θα πάρει χρόνο, αλλά αξίζει τον κόπο.
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Ελπίζω ότι συνάδελφοι που υπηρετούν σε διευθύνσεις που δεν αναρτούν τις διαθέσεις στη Διαύγεια, κι οι αποφάσεις για τη διάθεσή τους έχουν εκδοθεί μετά την 1/10/2010, θα απευθύνουν ανάλογα ερωτήματα στις διευθύνσεις τους και στο ΥΠΔΒΜΘ ώστε σε πρώτη φάση, να πετύχουμε μια υπηρεσιακή απάντηση -θετική ελπίζω- από το υπουργείο.

Αντιλαμβάνομαι ότι όλοι θα "παίξουν καθυστέρηση" ώστε να τελειώσει το διδακτικό έτος και να φτάσουμε στο καλοκαίρι. Ελπίζω να μπορέσουμε να το προλάβουμε κάτι τέτοιο.

Όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει, είτε άμεσα, στέλνοντας αιτήσεις στο υπουργείο και στην οικεία του διεύθυνση, είτε έμμεσα με συμβουλές και προτάσεις, ευπρόσδεκτος!

Υ.Γ. Έστειλα ένα email στην ΠΕΚΑΠ, περιμένω απάντησή τους.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Όσο περιμένουμε την απάντηση απ' το ΥΠΔΒΜΘ, να προσθέσω ότι η ΠΕΚΑΠ με επιστολή της προς την ΟΛΜΕ, την καλεί να παρέμβει στο ΥΠΔΒΜΘ ώστε να εφαρμόζεται η Διαύγεια και στις διαθέσεις των εκπαιδευτικών.

Επίσης, ρωτούν την ΟΛΜΕ αν κάποιος συνάδελφος δεν εφαρμόσει μια τέτοια απόφαση, που δεν έχει αναρτηθεί στη Διαύγεια, αν θα έχει πειθαρχικές συνέπειες και αν η ΟΛΜΕ θα του προσφέρει κάλυψη μέχρι η απόφαση να αναρτηθεί στη Διαύγεια.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Έλαβα, επιτέλους, την εξής απάντηση απ' το ΥΠΔΒΜΘ:

Μαρούσι 3-2-2011
Αριθμός πρωτοκόλλου: 7643/Δ2

Σε απάντηση του υπ' αριθμ. 1172/14-1-2011 εγγράφου σας, που μας διαβιβάστηκε από το 3ο ΓΕΛ Κοζάνης, σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με την υπ' αριθμ. 20868/29-9-2010 συμπληρωματική εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης περί ενίσχυσης της διαφάνειας με την υποχρεωτική ανάρτηση νόμων και πράξεων στο Πρόγραμμα Διαύγεια, ως προς το αντικείμενο καταχώρισης και ανάρτησης αναφέρεται ευθέως ότι: "Στο Διαδίκτυο αναρτώνται όλες οι πράξεις των κυβερνητικών και των διοικητικών οργάνων που προβλέπονται από την παρ. 4 του άρθρου 2 του ν. 3861/2010 με τις επιφυλάξεις και εξαιρέσεις που προβλέπονται στο άρθρο 5 του ίδιου νόμου."

Ως εκ τούτου, και δεδομένου ότι η περίπτωση στην οποία αναφέρεστε δεν εμπίπτει στην ως άνω ρύθμιση, στο ερώτημά σας αρμόζει αρνητική απάντηση.

Ο προϊστάμενος διεύθυνσης

Νικόλαος Δουβίτσας
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Γιατί η περίπτωση στην οποία αναφέρομαι, δηλαδή η καταχώριση στη Διαύγεια των διαθέσεων των εκπαιδευτικών, δεν εμπίπτει στην ρύθμιση του νόμου αφήνεται ως άσκηση στον αναγνώστη...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Γκίνης


lykos

ΠαράθεσηΩς εκ τούτου, και δεδομένου ότι η περίπτωση στην οποία αναφέρεστε δεν εμπίπτει στην ως άνω ρύθμιση, στο ερώτημά σας αρμόζει αρνητική απάντηση.
Φανταστείτε τι θα διαβάζαμε, αν η ερώτηση δεν αφορούσε τη διαύγεια!...
Τι τέεεεελοια Ελληνικάααααααα!!! Τι έκφραση! Τι νόημα!.... Από τώρα και πέρα και γω στην ερώτηση "Θες καφέ?" θα απαντώ: "στο ερώτημά σου αρμόζει θετική απάντηση!".

Κάποτε είχα μια εξ' ίσου δικηγορίστικη απάντηση απ' το υπουργείο οικονομικών (για να μην εκθέσουν υπάλληλό τους...). Συνέχισα με πιό απλή και συγκεκριμένη την ερώτηση & αναγκάστηκαν να μ' απαντήσουν όπως έπρεπε!
Στην περίπτωσή μας, θα ξαναρωτούσα συγκεκριμένα κάπως έτσι: "Υποχρεούνται τα ΠΥΣΔΕ βάσει του Ν.-τάδε και οποιωνδήποτε τροπολογιών, συμπληρωματικών εγκυκλίων κλπ, να δημοσιεύουν μετακινήσεις, τοποθετήσεις, διαθέσεις εκπαιδευτικών.... .. και αν όχι, βάσει ποιάς διάταξης/εγκυκλίου εξαιρούνται..."
Μήπως και mail με ερώτηση στο συνήγορο του πολίτη?

mirtilo

#21
Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 15 Φεβ 2011, 11:54:33 ΠΜ
Γιατί η περίπτωση στην οποία αναφέρομαι, δηλαδή η καταχώριση στη Διαύγεια των διαθέσεων των εκπαιδευτικών, δεν εμπίπτει στην ρύθμιση του νόμου αφήνεται ως άσκηση στον αναγνώστη...

Η διαύγεια στις διαθέσεις των εκπαιδευτικών θα βοηθήσει να γίνονται track-back όλοι οι ποντικοί και οι λαθρεπιβάτες.

Θα μπορεί να γίνεται έτσι και εξέταση σε βάθος χρόνου, και φαντάζομαι θα πρέπει να υπάρχει και ανάλογη τιμωρία στους υπεύθυνους
αν αποδειχτεί το λαθραίο της "επιβίβασης".

Νομίζω δύο χρονάκια στο Άγιο Ευστράτιο τόσο σε αυτόν που τους έβαλε στην θέση όσο και στους ίδιους είναι αρκετά ως τιμωρία
για τους διαδρομιστές των υπουργείων, που καταλαμβάνουν θέσεις σε υπουργεία και σχολεία αναξιοκρατικά
έχοντας λιγότερα τυπικά προσόντα (μόρια, πτυχίο-μεταπτυχιακό κλπ) από κάποιον άλλο εκπαιδευτικό.

Νομίζω αυτό το θέμα που έθιξε ο Δημήτρης δεν πρέπει να περάσει έτσι στο ντούκου.

Πρέπει να δωθεί τεράστια δημοσιότητα, γιατί είναι πάρα πολύ σοβαρό θέμα, και δίχνει πως ακριβώς αντιμετωπίζει τους εκπαιδευτικούς η κυβέρνηση.

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 25 Ιαν 2011, 09:56:56 ΜΜ
η ΠΕΚΑΠ με επιστολή της προς την ΟΛΜΕ, την καλεί να παρέμβει στο ΥΠΔΒΜΘ ώστε να εφαρμόζεται η Διαύγεια και στις διαθέσεις των εκπαιδευτικών.

Επίσης, ρωτούν την ΟΛΜΕ αν κάποιος συνάδελφος δεν εφαρμόσει μια τέτοια απόφαση, που δεν έχει αναρτηθεί στη Διαύγεια, αν θα έχει πειθαρχικές συνέπειες και αν η ΟΛΜΕ θα του προσφέρει κάλυψη μέχρι η απόφαση να αναρτηθεί στη Διαύγεια.

Άραγε είπε κάτι για αυτό το θέμα κάποιος αιρετός ή εκπρόσωπος; Η σιωπη των αιρετών και των εκπροσώπων σε ένα τόσο σοβαρό θέμα είναι πολύ περίεργη.

αν οποιοσδήποτε θεωρεί οποιοδήποτε μήνυμα μου προσβλητικό, παρακαλώ να μου πει ποιό είναι και θα το διαγράψω