e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikos33

ευχαριστώ για την απάντηση,

ελπίζω εδώ  στην Αχαϊα να βρεθεί κάποιος γιατί στη μετάπτωση ενώ το πρόγραμμα μετάπτωσης πέρασε τα δεδομένα της δ-βάσης στο 2ο βήμα το eschool αρνήθηκε να τα διαβάσει και από τότε όταν πάω να δώ τι έχει μέσα η βάση του eschool μου πετάει λάθος...συνεπώς μάλλον πρέπει να τα βάλω όλα από την αρχή εκτός και αν μπορώ να κάνω κάτι χειροκίνητα. Δε ξέρω όμως κατά πόσο γίνεται αυτό αφού δε μου βγάζει τάξεις, τμήματα, κλπ

ευχαριστώ,
Ν.

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 09 Νοε 2009, 06:17:48 ΜΜ
Παράθεση από: nikos33 στις 08 Νοε 2009, 01:33:42 ΜΜ
υπάρχει υπεύθυνος εγκατάστασης eschool ?? πως το καλούμε ??

εμένα πάντως ύστερα από ανεπιτυχή μετάβαση μου βγάζει σφάλματα. Πρέπει να το εγκαταστήσω ξανά ή τα περνάω με το excel καλύτερα ?? μπορώ να περάσω τους μαθητές έναν έναν ??

πάντως τη χειρότερη ζημιά την κάνουν κάποιοι για τους οποίους όλα υποτίθεται ότι λειτουργούν κανονικά. ακόμα και αυτό να συμβαίνει σε μια άλλη εγκατάσταση μπορεί να γίνεται της κακομοίρας.


Νίκο33, υπεύθυνος εγκατάστασης του eschool και αρχικής παραμετροποίησης, όπως και υπεύθυνος για μια πρώτη ενημέρωση έχει οριστεί ήδη από την ΚτΠ. Στην αρχή προτάθηκε το προσωπικό του ΠΛΗΝΕΤ. Αν δε δέχθηκε, τότε είτε προτάθηκε πληνέτ από κοντινή περιοχή είτε κάποιος εξωτερικός (ή εσωτερικός) συνεργάτης.

Ανέφερες ότι παρουσιάστηκαν σφάλματα. Αν έκανες τα πάντα σωστά, θεωρητικά ΔΕΝ θα έπρεπε να δεις σφάλματα. Παρόλα αυτά, αν θες κατέγραψέ τα και κοινοποίησέ τα μήπως μπορέσουμε να βάλουμε ένα χεράκι και τα διορθώσουμε.

Τέλος, εκεί που αναφέρεσαι σε κάποιους "ζημιάρηδες", ποιους έχεις στο μυαλό σου και γιατί το λες αυτό;

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Επειδή είμαι τεμπέλης και βαριέμαι να διαβάσω 17 σελίδες μηνυμάτων, μπορεί κάποιος να με λυπηθεί και να μου απαντήσει στα εξής;

1) Το e-school τρέχει σε Linux;

2) Το e-school είναι Open Source;

3) Το e-school χρησιμοποιεί ανοιχτά πρότυπα για την ανταλλαγή των δεδομένων;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Γκίνης

Λοιπόν, έχουμεκαι λέμε:
1) ΔΞ αλλά μάλλον όχι (στο manual που έιχα διαβάσει έγραφε στις απαιτήσεις συστήματος OS win XP και τίποτις άλλο, άρα...)
2)Μπου χα χα....
3)Βλέπε 2.

ΥΓ. Ειδικά για τα 2) και 3): ούτε το ΝΕΣΤΩΡ τα ικανοποιούσε , αλλά.....

Yoda

Έριξα μια ματιά σε όσα ρωτάνε οι συνάδελφοι, οπότε θα προσπαθήσω να πω όσα ξέρω:

1. Εγκατάσταση με ISDN γίνεται, αρκεί να ενεργοποιήσετε το δεύτερο κανάλι. Εδώ να πούμε ότι η λειτουργία του με ISDN (μετά τον πρώτο συγχρονισμό από μετάπτωση) είναι ΟΚ, το ζόρι είναι η εγκατάσταση πάνω από ISDN. Φυσικά με ένα κανάλι το ξεχνάμε..γενικά!
2. Έχω στήσει e-School σε P4-2.4GHZ με XP αλλά είχε 1GB RAM. Βασικά το θέμα δεν είναι ο επεξεργαστής αλλά η μνήμη. Όσο πιο πολύ μνήμη έχει, τόσο πιο γρήγορα πάει. Αλλά και αυτό είναι σχετικό. Μόνο το πρώτο PC θέλει 1GB γιατί εκεί στήνεται ο SQL Server. Τα άλλα PC μπορούν να είναι XP με 512 (έτσι και αλλιώς, XP με 256ΜΒ, απλά, ίσα που κινούνται).
3. Το e-School στα Vista στήνεται αλλά θέλει 2GB Ram και το UAC απενεργοποιημένο.
4. Εγκατάσταση από το σπίτι: ΑΝ έχεις ADSL στο σπίτι, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση, αλλά θα πρέπει στον router σου να βάλεις τα στοιχεία του σχολείου στο ΠΣΔ. Π.χ. αν το  σχολείο έχει χρήστη στο ΠΣΔ 1gymlefk, στο ρουτερ του σπιτιού σου θα βάλεις χρήστη 1gymlefk@sch.gr και κωδικό το κωδικό του ΠΣΔ. Αυτό μπορούν να κάνουν και τα σχολεία που έχουν λογαριασμό στο ΠΣΔ, δεν έχουν ADSL γραμμή από το ΠΣΔ. Παίρνουν ΜΟΝΟ μια γραμμή  ADSL από τον OTE και σετάρουν έτσι τον χρήστη.
5. Αν έχεις λίγα παιδιά στο σχολείο, βάλτα με το χέρι. Γλυτώνεις χρόνο και ψυχική υγεία γιατί η δ-Βάση, Μεταλληνός κλπ κλπ ΔΕΝ κανονικοποιούν τα δεδομένα (μετάφραση: Κρατάνε χύμα string και μάλιστα διπλά/τριπλά). οπότε το να αντιστοιχήσει κανείς τα χύμα με τα του e-School μπορεί να είναι κόλαση!
6. Το πρώτο PC ΔΕΝ μπορεί να είναι Linux, γιατί στήνει SQL Server (πιο Microsoft δεν γίνεται). Αλλά πιθανών να μπορείς να στήσεις clients σε Linux με το Mono (www.mono-project.com)
7. Το e-School είναι φτιαγμένο σε .NET Framework που είναι ISO standard (ISO/IEC 23271:2006, ISO/IEC 23270:2006)
8. O κώδικας του e-School ανήκει στο ΥΠΕΠΘ.


Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 12 Νοε 2009, 01:07:49 ΜΜ
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
1) ΔΞ αλλά μάλλον όχι (στο manual που είχα διαβάσει έγραφε στις απαιτήσεις συστήματος OS win XP και τίποτις άλλο, άρα...)
2)Μπου χα χα....
3)Βλέπε 2.

ΥΓ. Ειδικά για τα 2) και 3): ούτε το ΝΕΣΤΩΡ τα ικανοποιούσε , αλλά.....

Παράθεση από: Yoda στις 12 Νοε 2009, 03:15:48 ΜΜ
6. Το πρώτο PC ΔΕΝ μπορεί να είναι Linux, γιατί στήνει SQL Server (πιο Microsoft δεν γίνεται). Αλλά πιθανόν να μπορείς να στήσεις clients σε Linux με το Mono (www.mono-project.com)
7. Το e-School είναι φτιαγμένο σε .NET Framework που είναι ISO standard (ISO/IEC 23271:2006, ISO/IEC 23270:2006)
8. O κώδικας του e-School ανήκει στο ΥΠΕΠΘ.

Ξέρω ότι είμαι off-topic, αλλά δεν μπορώ να μη το σχολιάσω αυτό. Εμείς εξακολουθούμε να πετάμε λεφτά σε proprietary solutions τη στιγμή που οι υπόλοιποι προχωράνε μπροστά. Παράδειγμα:

Public Administration:

       
  • Public sector, publicly founded projects and those that commitcitizens by law or in a manner affecting their fundamental rights,should always use free software and open standards.
  • When a free solution or open standards does not exist, thegovernment or the corresponding public institution should promote thedevelopment of the software needed. In the interim only solutions thatare publicly auditable must be used in order to guarantee thedemocratic process as a whole.
  • The results of development funded by public money shouldalways be licensed under a free and open source license and alldeveloped patents should be released under royalty free terms and freeor any other restriction.
  • Governments must guarantee a non-exclusive free Internetaccess to every citizen independently of its place of residence (atleast to the level required to exercise its rights as a citizen and totake part in democracy and relate to its public institutions).
(Από το Free Culture Forum Wiki)

Δείτε και αυτό το παράδειγμα: The Netherlands in Open Connection.
(Κατεβάστε ολόκληρο το PDF από εδώ)
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

nikos33

@Yoda
Μπράβο, πολύ σημαντικά τα όσα γράφεις.

Βέβαια εγώ σε προσπάθειες που έκανα στο σπίτι σε 3 διαφορετικές εγκαταστάσεις win XP, δεν κατάφερα τίποτα και ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία με την ομάδα ανάπτυξης μου είχε πει ότι και μερικοί από αυτούς είχαν κάνει ανάλογη προσπάθεια στο σπίτι χωρίς επιτυχία (πάντα μέσα πό το σχολικό δίκτυο).

Τέλος όταν λέμε με το χέρι εννοείτε μέσα από το excel ?? Γιατί άλλη δυνατότητα εισαγωγής δεδομένων δεν έχω βρει. Σημειωτέον ότι η μετάπτωση μου τα έκανε όλα θάλασσα αφού το mdb που μου έφτιαξε μου έχει κολλήσει όλο το eschool.

Αν δεν έρθει κάποιος του ΚΤΠ από το σχολείο δε μας βλέπω καλά το θε΄μα είναι ότι για Αχαία χλωμό το βλέπω.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !


Παράθεση από: Yoda στις 12 Νοε 2009, 03:15:48 ΜΜ
Έριξα μια ματιά σε όσα ρωτάνε οι συνάδελφοι, οπότε θα προσπαθήσω να πω όσα ξέρω:

1. Εγκατάσταση με ISDN γίνεται, αρκεί να ενεργοποιήσετε το δεύτερο κανάλι. Εδώ να πούμε ότι η λειτουργία του με ISDN (μετά τον πρώτο συγχρονισμό από μετάπτωση) είναι ΟΚ, το ζόρι είναι η εγκατάσταση πάνω από ISDN. Φυσικά με ένα κανάλι το ξεχνάμε..γενικά!
2. Έχω στήσει e-School σε P4-2.4GHZ με XP αλλά είχε 1GB RAM. Βασικά το θέμα δεν είναι ο επεξεργαστής αλλά η μνήμη. Όσο πιο πολύ μνήμη έχει, τόσο πιο γρήγορα πάει. Αλλά και αυτό είναι σχετικό. Μόνο το πρώτο PC θέλει 1GB γιατί εκεί στήνεται ο SQL Server. Τα άλλα PC μπορούν να είναι XP με 512 (έτσι και αλλιώς, XP με 256ΜΒ, απλά, ίσα που κινούνται).
3. Το e-School στα Vista στήνεται αλλά θέλει 2GB Ram και το UAC απενεργοποιημένο.
4. Εγκατάσταση από το σπίτι: ΑΝ έχεις ADSL στο σπίτι, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση, αλλά θα πρέπει στον router σου να βάλεις τα στοιχεία του σχολείου στο ΠΣΔ. Π.χ. αν το  σχολείο έχει χρήστη στο ΠΣΔ 1gymlefk, στο ρουτερ του σπιτιού σου θα βάλεις χρήστη 1gymlefk@sch.gr και κωδικό το κωδικό του ΠΣΔ. Αυτό μπορούν να κάνουν και τα σχολεία που έχουν λογαριασμό στο ΠΣΔ, δεν έχουν ADSL γραμμή από το ΠΣΔ. Παίρνουν ΜΟΝΟ μια γραμμή  ADSL από τον OTE και σετάρουν έτσι τον χρήστη.
5. Αν έχεις λίγα παιδιά στο σχολείο, βάλτα με το χέρι. Γλυτώνεις χρόνο και ψυχική υγεία γιατί η δ-Βάση, Μεταλληνός κλπ κλπ ΔΕΝ κανονικοποιούν τα δεδομένα (μετάφραση: Κρατάνε χύμα string και μάλιστα διπλά/τριπλά). οπότε το να αντιστοιχήσει κανείς τα χύμα με τα του e-School μπορεί να είναι κόλαση!
6. Το πρώτο PC ΔΕΝ μπορεί να είναι Linux, γιατί στήνει SQL Server (πιο Microsoft δεν γίνεται). Αλλά πιθανών να μπορείς να στήσεις clients σε Linux με το Mono (www.mono-project.com)
7. Το e-School είναι φτιαγμένο σε .NET Framework που είναι ISO standard (ISO/IEC 23271:2006, ISO/IEC 23270:2006)
8. O κώδικας του e-School ανήκει στο ΥΠΕΠΘ.



Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: nikos33 στις 12 Νοε 2009, 10:23:00 ΠΜ
ευχαριστώ για την απάντηση,

ελπίζω εδώ  στην Αχαϊα να βρεθεί κάποιος γιατί στη μετάπτωση ενώ το πρόγραμμα μετάπτωσης πέρασε τα δεδομένα της δ-βάσης στο 2ο βήμα το eschool αρνήθηκε να τα διαβάσει και από τότε όταν πάω να δώ τι έχει μέσα η βάση του eschool μου πετάει λάθος...συνεπώς μάλλον πρέπει να τα βάλω όλα από την αρχή εκτός και αν μπορώ να κάνω κάτι χειροκίνητα. Δε ξέρω όμως κατά πόσο γίνεται αυτό αφού δε μου βγάζει τάξεις, τμήματα, κλπ

ευχαριστώ,
Ν.


Θα πρέπει στη δ-βάση να ορίσεις τις 3 τάξεις και τμήματα για κάθε τάξη. Προσοχή: κάθε τμήμα (ανεξάρτητα από την τάξη στην οποία ανήκει) θα πρέπει να έχει έναν μοναδικό κωδικό τμήματος. Όλα αυτά γίνονται από το μενού τμήματα της δ-βάσης. Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις αντιστοιχίσει κάθε μαθητή σε μία τάξη-τμήμα.

Αν το κάνεις αυτό, τότε ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα στη μετάπτωση στις τάξεις και στα τμήματα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Yoda στις 12 Νοε 2009, 03:15:48 ΜΜ
4. Εγκατάσταση από το σπίτι: ΑΝ έχεις ADSL στο σπίτι, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση, αλλά θα πρέπει στον router σου να βάλεις τα στοιχεία του σχολείου στο ΠΣΔ. Π.χ. αν το  σχολείο έχει χρήστη στο ΠΣΔ 1gymlefk, στο ρουτερ του σπιτιού σου θα βάλεις χρήστη 1gymlefk@sch.gr και κωδικό το κωδικό του ΠΣΔ. Αυτό μπορούν να κάνουν και τα σχολεία που έχουν λογαριασμό στο ΠΣΔ, δεν έχουν ADSL γραμμή από το ΠΣΔ. Παίρνουν ΜΟΝΟ μια γραμμή  ADSL από τον OTE και σετάρουν έτσι τον χρήστη.
5. Αν έχεις λίγα παιδιά στο σχολείο, βάλτα με το χέρι. Γλυτώνεις χρόνο και ψυχική υγεία γιατί η δ-Βάση, Μεταλληνός κλπ κλπ ΔΕΝ κανονικοποιούν τα δεδομένα (μετάφραση: Κρατάνε χύμα string και μάλιστα διπλά/τριπλά). οπότε το να αντιστοιχήσει κανείς τα χύμα με τα του e-School μπορεί να είναι κόλαση!

Συμφωνώ με το 5, το ίδιο συστήνω κι εγώ στα σχολεία της αρμοδιότητάς μου.

Σχετικά με το 4, δε γνωρίζω αν το έχεις δοκιμάσει και δούλεψε. Έχω την αίσθηση ότι ΔΕΝ αρκεί να προγραμματίσεις το ρούτερ με τα στοιχεία του σχολείου (και μάλιστα δεν αρκεί στο όνομα χρήστη να βάλεις απλά αυτό του σχολείου, αλλά πρέπει να ακολουθείται από @sch.gr). Νομίζω ότι γίνεται ταυτοποίηση στον τηλεφωνικό αριθμό κλήσης, επομένως αν είναι όπως τα λέω, μάλλον δε θα μπορέσεις να συνδεθείς.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

nikos33

δε νομίζω να γίνεται ταυτοποίηση με τηλεφωνικό αριθμό παρόλα αυτά ίσως να κρατάνε ips πρόσβασης - εγκατάστασης στην εφαρμογή, τουλάχιστον αυτό μου είπε ένας από το eschool

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 12 Νοε 2009, 06:20:26 ΜΜ
Παράθεση από: Yoda στις 12 Νοε 2009, 03:15:48 ΜΜ
4. Εγκατάσταση από το σπίτι: ΑΝ έχεις ADSL στο σπίτι, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση, αλλά θα πρέπει στον router σου να βάλεις τα στοιχεία του σχολείου στο ΠΣΔ. Π.χ. αν το  σχολείο έχει χρήστη στο ΠΣΔ 1gymlefk, στο ρουτερ του σπιτιού σου θα βάλεις χρήστη 1gymlefk@sch.gr και κωδικό το κωδικό του ΠΣΔ. Αυτό μπορούν να κάνουν και τα σχολεία που έχουν λογαριασμό στο ΠΣΔ, δεν έχουν ADSL γραμμή από το ΠΣΔ. Παίρνουν ΜΟΝΟ μια γραμμή  ADSL από τον OTE και σετάρουν έτσι τον χρήστη.
5. Αν έχεις λίγα παιδιά στο σχολείο, βάλτα με το χέρι. Γλυτώνεις χρόνο και ψυχική υγεία γιατί η δ-Βάση, Μεταλληνός κλπ κλπ ΔΕΝ κανονικοποιούν τα δεδομένα (μετάφραση: Κρατάνε χύμα string και μάλιστα διπλά/τριπλά). οπότε το να αντιστοιχήσει κανείς τα χύμα με τα του e-School μπορεί να είναι κόλαση!

Συμφωνώ με το 5, το ίδιο συστήνω κι εγώ στα σχολεία της αρμοδιότητάς μου.

Σχετικά με το 4, δε γνωρίζω αν το έχεις δοκιμάσει και δούλεψε. Έχω την αίσθηση ότι ΔΕΝ αρκεί να προγραμματίσεις το ρούτερ με τα στοιχεία του σχολείου (και μάλιστα δεν αρκεί στο όνομα χρήστη να βάλεις απλά αυτό του σχολείου, αλλά πρέπει να ακολουθείται από @sch.gr). Νομίζω ότι γίνεται ταυτοποίηση στον τηλεφωνικό αριθμό κλήσης, επομένως αν είναι όπως τα λέω, μάλλον δε θα μπορέσεις να συνδεθείς.

nikos33

#249
στη δ-βάση έχω όλα τα στοιχεία του σχολείου + μαθητές κλπ περασμένα κανονικά, εξάλλου το πρόγραμμα μετάπτωσης μου τα διάβασε όλα κανονικά.

όταν όμως έκανα το 2ο βήμα μέσα από το eschool, εκεί είχα πρόβλημα.

τώρα προσπαθώ και πάλι στο σπίτι αλλά συνέχεια μου βγάζει την παραμετροποίηση της βάσης, την κάνει και μετά μου ξαναζητά πάλι τα ίδια

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 12 Νοε 2009, 06:15:49 ΜΜ
Παράθεση από: nikos33 στις 12 Νοε 2009, 10:23:00 ΠΜ
ευχαριστώ για την απάντηση,

ελπίζω εδώ  στην Αχαϊα να βρεθεί κάποιος γιατί στη μετάπτωση ενώ το πρόγραμμα μετάπτωσης πέρασε τα δεδομένα της δ-βάσης στο 2ο βήμα το eschool αρνήθηκε να τα διαβάσει και από τότε όταν πάω να δώ τι έχει μέσα η βάση του eschool μου πετάει λάθος...συνεπώς μάλλον πρέπει να τα βάλω όλα από την αρχή εκτός και αν μπορώ να κάνω κάτι χειροκίνητα. Δε ξέρω όμως κατά πόσο γίνεται αυτό αφού δε μου βγάζει τάξεις, τμήματα, κλπ

ευχαριστώ,
Ν.


Θα πρέπει στη δ-βάση να ορίσεις τις 3 τάξεις και τμήματα για κάθε τάξη. Προσοχή: κάθε τμήμα (ανεξάρτητα από την τάξη στην οποία ανήκει) θα πρέπει να έχει έναν μοναδικό κωδικό τμήματος. Όλα αυτά γίνονται από το μενού τμήματα της δ-βάσης. Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις αντιστοιχίσει κάθε μαθητή σε μία τάξη-τμήμα.

Αν το κάνεις αυτό, τότε ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα στη μετάπτωση στις τάξεις και στα τμήματα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: nikos33 στις 12 Νοε 2009, 06:55:17 ΜΜ
δε νομίζω να γίνεται ταυτοποίηση με τηλεφωνικό αριθμό παρόλα αυτά ίσως να κρατάνε ips πρόσβασης - εγκατάστασης στην εφαρμογή, τουλάχιστον αυτό μου είπε ένας από το eschool


Το έχω βρει μπροστά μου 2-3 φορές, όταν προσπάθησα να μπω σε λογαριασμό σχολείου από τηλεφωνικό αριθμό διαφορετικό από τον επίσημο του σχολείου. Πρέπει να μου το είχαν πει και από το ΕΑΙΤΥ...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

nikos33

α ναι για σύνδεση μέσω dial up ισχύει, στο adsl όμως δε πρέπει να υπάρχει πρόβλημα...

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 12 Νοε 2009, 07:24:05 ΜΜ
Παράθεση από: nikos33 στις 12 Νοε 2009, 06:55:17 ΜΜ
δε νομίζω να γίνεται ταυτοποίηση με τηλεφωνικό αριθμό παρόλα αυτά ίσως να κρατάνε ips πρόσβασης - εγκατάστασης στην εφαρμογή, τουλάχιστον αυτό μου είπε ένας από το eschool


Το έχω βρει μπροστά μου 2-3 φορές, όταν προσπάθησα να μπω σε λογαριασμό σχολείου από τηλεφωνικό αριθμό διαφορετικό από τον επίσημο του σχολείου. Πρέπει να μου το είχαν πει και από το ΕΑΙΤΥ...

Yoda

Σχετικά με το 4, δε γνωρίζω αν το έχεις δοκιμάσει και δούλεψε. Έχω την αίσθηση ότι ΔΕΝ αρκεί να προγραμματίσεις το ρούτερ με τα στοιχεία του σχολείου (και μάλιστα δεν αρκεί στο όνομα χρήστη να βάλεις απλά αυτό του σχολείου, αλλά πρέπει να ακολουθείται από @sch.gr). Νομίζω ότι γίνεται ταυτοποίηση στον τηλεφωνικό αριθμό κλήσης, επομένως αν είναι όπως τα λέω, μάλλον δε θα μπορέσεις να συνδεθείς.
[/quote]

Βασικά δεν νομίζω να ισχύει η ταυτοποίηση γιατί η σύνδεση ΔΕΝ είναι dialup. Ο αριθμός σύνδεσης μπορεί να ελεγθεί αν γίνει κλήση με τηλεφωνική γραμμή. Η ADSL μοιάζει περισσότερο με μισθωμένη γραμμή, απλά λειτουργεί πάνω από μια τηλεφωνική γραμμή. Το δοκίμασα από τηλεφωνική σύνδεση σχολείου που είχε Connex αλλά το συγκεκριμένο  τηλέφωνο ΔΕΝ ηταν αυτό που ήξερε το ΠΣΔ.


nikos33

ναι αλλά ίσως κρατάνε μία βάση με τις ip από τις οποίες μπαίνεις...οπότε η εφαρμογή eschool να μη κάνει login ίσως όμως και πάλι να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

εν τω μεταξύ στο σπίτι η εγκατάσταση δε περνάει με τίποτα από την εγκατάσταση του sql server  για να τη μελετήσω στο σπίτι με την ησυχία μου !

Παράθεση από: Yoda στις 12 Νοε 2009, 07:38:01 ΜΜ
Σχετικά με το 4, δε γνωρίζω αν το έχεις δοκιμάσει και δούλεψε. Έχω την αίσθηση ότι ΔΕΝ αρκεί να προγραμματίσεις το ρούτερ με τα στοιχεία του σχολείου (και μάλιστα δεν αρκεί στο όνομα χρήστη να βάλεις απλά αυτό του σχολείου, αλλά πρέπει να ακολουθείται από @sch.gr). Νομίζω ότι γίνεται ταυτοποίηση στον τηλεφωνικό αριθμό κλήσης, επομένως αν είναι όπως τα λέω, μάλλον δε θα μπορέσεις να συνδεθείς.

Βασικά δεν νομίζω να ισχύει η ταυτοποίηση γιατί η σύνδεση ΔΕΝ είναι dialup. Ο αριθμός σύνδεσης μπορεί να ελεγθεί αν γίνει κλήση με τηλεφωνική γραμμή. Η ADSL μοιάζει περισσότερο με μισθωμένη γραμμή, απλά λειτουργεί πάνω από μια τηλεφωνική γραμμή. Το δοκίμασα από τηλεφωνική σύνδεση σχολείου που είχε Connex αλλά το συγκεκριμένο  τηλέφωνο ΔΕΝ ηταν αυτό που ήξερε το ΠΣΔ.


[/quote]

Νίκος Αδαμόπουλος

#254
Νομίζω ότι αφήνει την πλατφόρμα να συνδεθεί μόνο μέσα από το ip space του σχολικού δικτύου, όπως κι αν συνδέεται κάποιος (dialup, asdl, isdn). Έξω από το σχολικό δίκτυο, ούτε στο https://www4.eschooldm.ypepth.gr/Deploy/ νομίζω ότι δε μπαίνει...

Τώρα όλοι όσοι συνδέονται στο ΠΣΔ παίρνουν ip από το IP Space του ΠΣΔ:

Α) τα σχολεία:
1) σε όσα συνδέονται με dialup (pstn ή isdn) και χωρίς δρομολογητή, όντως έχει δηλωθεί με έντυπη δήλωση των μονάδων από ποιον αριθμό τηλεπικοινωνιακού κυκλώματος συνδέονται στο ΠΣΔ και δεν αφήνουν από άλλον.
2) σε αυτά που συνδέονται με dialup (pstn ή isdn) αλλά χρησιμοποιώντας δρομολογητή,  ο αριθμός τηλεπικοινωνιακού κυκλώματος είναι καθορισμένος μέσα στο configuration file του δρομολογητή στον οποίο έχει πρόσβαση μόνο το ΠΣΔ.
3) σε αυτά που συνδέονται με adsl γραμμή στο ΠΣΔ με ενδιάμεσο φορέα τον ΟΤΕ (δεν είναι όμως conn-x κι ας γράφει έτσι πάνω το router-modem!) δεν ελέγχουν τον αριθμό τηλεπικοινωνιακού κυκλώματος. Όμως το ip space πάλι είναι του ΠΣΔ.

B) οι εκπαιδευτικοί που μπαίνουν από το σπίτι με dial-up μέσω των κωδικών του λογαριασμού τους στο ΠΣΔ, δεν ελέγχονται ως προς τον αριθμό τηλεπικοινωνιακού κυκλώματος που χρησιμοποιούν

Γ) στο ΠΣΔ συνδέονται επίσης τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ, οι διευθύνσεις και τα γραφεία, το ΥΠΕΠΘ, κλπ

Όταν όμως κάποιος συνδέεται μόνος του στο internet τότε δεν έχει ip από ΠΣΔ...