Τυχερά παιχνίδια - Novoline - Κουλοχέρης

Ξεκίνησε από ΜΙΤΜ, 19 Ιαν 2010, 01:58:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΙΤΜ

Για σας,

Έχω μία εργασία πάνω στα τυχερά παιχνίδια τέτοιου τύπου και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

1) Που στηρίζονται αυτά τα παιχνίδια απο άποψη μαθηματικών (π.χ. πιθανότητες)
2) Στα καταστήματα όπου παίζονται αυτά τα παιχνίδια οι προγραμματιστές σε τι περιβάλλον τα αναπτύσουν
3) Υπάρχουν χιλιάδες αλγόριθμοι η οποίοι σε συνδυασμό με τα μαθηματικά υπολογίζουν αν θα πρέπει εσύ να κερδίσεις ή όχι

Τρείς ερωτήσεις που μπορεί να είναι τελείως ελλειπής και αφελείς αλλα προσπαθώ να μπώ στην λογική των προγραμματιστών και μαθηματικών για να δημιουργήσουν αυτά τα μηχανήματα.

Όποιος ενδιαφέρεται και γνωρίζει αν επιθυμεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ

panayotisk

1) Θεωρία παιγνίων (για πιο περίπλοκα π.χ. ποκερ) και πιθανότητες.
2) Ειλικρινά δεν νομίζω ότι έχει σημασία το περιβάλλον. Υποψιάζομαι πάντως ότι τα περισσότερα ηλεκτρονικά παιχνίδια γράφονται σε C/C++.
3) Δεν καταλαβα ποια ακριβώς είναι η ερώτηση.

ΜΙΤΜ

1) Είδα για την θεωρία που αναφέρεις ευχαριστώ
2) Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι με ποιόν τρόπο περνάει το πρόγραμμα στο μηχάνημα αυτό πρώτον και γράφετε σε C/C++ για παράδειγμα σε Visual Studio

panayotisk

Βασικά χρειάζεται ένας μεταγλωττιστής (compiler) που να μετατρέπει τον κώδικά σου σε γλώσσα μηχανής για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο plug-in για το Visual Studio για κάτι τέτοιο. Για τις ανάγκες της εργασίας σου υποψιάζομαι ότι αυτό
http://www.youtube.com/watch?v=PJWa61VZuMg
μπορεί να σου δώσει μια ιδέα για έναν αλγόριθμο.