Τελικό Επαναληπτικό Διαγώνισμα 2012-2013 από το Στέκι

Ξεκίνησε από odysseas, 19 Απρ 2013, 02:36:54 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Peandbal

Μπράβο στην ομάδα διαγωνισμάτων, τα θέματα είναι πολύ καλά.
Μια παρατήρηση όμως (με όλη την καλή διάθεση): Στην σχολική τάξη έδωσα μόνο το 1ο και το 2ο θέμα, τα δε 3ο και 4ο τα έδωσα μόνο σε πἐντε μαθητές. Ειδικά από το 3ο θέμα το Γ4 ερώτημα πιστεύω ότι δεν είναι για επίπεδο μαθητών Γ' Λυκείου. Το 4ο θέμα όμως είναι πάρα πολύ καλό, διαβαθμισμένο και με επίπεδο δυσκολίας που μπορεί να ξεχωρίσει ο καλύτερος από τον καλό μαθητή.

Ευχαριστώ πολύ!

accordionman

Γεια σας παιδιά. Δεν μου λετε ποτε θα ειναι διαθέσιμες οι λύσεις του φετινού διαγωνίσματος? Τις χρειάζομαι βεβαια οσο τον δυνατον επιγει διοτι γραφω διαγωνισμα στον Προγραμματισμο( ΟΕΦΕ) και θεωρησα το φετινο διαγωνισμα μια καλη ευκαιρια για καλη επαναληψη..

ΑΑ παρεπιπτόντως, κολλησα στο Γ4 . Το προσπαθω εδω και 2 μερες μα τιποτα δεν κατεβαινει στο μυαλο. Καμια βοηθεια???( Στειλτε προσωπικο μηνυμα και οχι ποστ εδω, καταλαβαινετε γιατι το λεω)

odysseas

Παράθεση από: accordionman στις 28 Απρ 2013, 02:03:54 ΜΜ
Γεια σας παιδιά. Δεν μου λετε ποτε θα ειναι διαθέσιμες οι λύσεις του φετινού διαγωνίσματος? Τις χρειάζομαι βεβαια οσο τον δυνατον επιγει διοτι γραφω διαγωνισμα στον Προγραμματισμο( ΟΕΦΕ) και θεωρησα το φετινο διαγωνισμα μια καλη ευκαιρια για καλη επαναληψη..

Παράθεση από: odysseas στις 27 Απρ 2013, 02:36:12 ΜΜ
Οι λύσεις δεν αναρτώνται αμέσως μαζί με το διαγώνισμα, ακριβώς για να το παλεύουν οι μαθητές όσο το δυνατόν περισσότερο μπορούν. Εντός της ομάδας διαγωνισμάτων έχουμε συμφωνήσει να αναρτήσουμε τις λύσεις γύρω στις 7-8 Μαΐου, οπότε και πάλι θα έχεις αρκετό χρόνο να τις συγκρίνεις με τις δικές σου καθώς προετοιμάζεσαι για τις εξετάσεις.

petrosp13

Παράθεση από: accordionman στις 28 Απρ 2013, 02:03:54 ΜΜ
ΑΑ παρεπιπτόντως, κολλησα στο Γ4 . Το προσπαθω εδω και 2 μερες μα τιποτα δεν κατεβαινει στο μυαλο. Καμια βοηθεια???( Στειλτε προσωπικο μηνυμα και οχι ποστ εδω, καταλαβαινετε γιατι το λεω)

Βάλε δυο παραδείγματα με αριθμούς στο μυαλό σου, σκέψου τι θα έκανες με το μυαλό σου για να βρεις την σελίδα και πράξε αναλόγως!
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pcmaniac

ΣΤΟ Α2. 4 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΣΑΦΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ "ΟΠΟΙΣΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ".

odysseas

Παράθεση από: pcmaniac στις 28 Απρ 2013, 11:31:55 ΜΜ
ΣΤΟ Α2. 4 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΣΑΦΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ "ΟΠΟΙΣΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ".

Επειδή πρακτικά μιλάμε για το πως επιτυγχάνεται η μεταφερσιμότητα, το βιβλίο στα σχετικά κομμάτια λέει "εξαρτώνται από την αρχιτεκτονική του υπολογιστή" (σελ. 119, πάνω από το σχ.6.1), "οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή" σελ. 119, κάτω) και για "ανεξαρτησία από τον τύπο υπολογιστή" (σελ. 127). Αναγνωρίζω ότι κανένα από αυτά δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματικότητα, αλλά έπρεπε να χρησιμοποιηθεί η διατύπωση του βιβλίου και προτιμήθηκε η αρχιτεκτονική.

Μήπως δεν έχω πιάσει την ερώτηση;

pcmaniac


DaKnOb

Πολύ καλά και πρωτότυπα. Ως μαθητής μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα με τα φετινά. Μακάρι να βάλουν τέτοια φέτος. Πάντως όντως πρέπει να έχει έξυπνα θέματα και δύσκολα, αλλιώς δεν έχει νόημα. Η τυποποίηση στον προγραμματισμό είναι κακό πράγμα. Ήθελε λίγη σκέψη στα Γ και Δ αλλά δεν μπορώ να πω πως δυσκολεύτηκα κιολας. Απλά έχω μια απορία για το Θέμα Α, στο Α2 με τα Σωστό Λάθος.
2. Όταν ένας χρήστης διαπιστώσει την ύπαρξη ενός λογικού λάθους σε ένα εκτελέσιμο πρόγραμμα τότε έχει τη δυνατότητα να το διορθώσει μόνος του, ακόμα κι αν δεν διαθέτει το αρχικό πηγαίο πρόγραμμα σε γλώσσα υψηλού επιπέδου
Να φανταστώ πως με βάση το μάθημα και το σχολικό η απάντηση είναι Λάθος;;
Γιατί στην πραγματικότητα πρέπει να είναι Σωστό.

Επίσης, στο "Οποιαδήποτε αρχιτεκτονική" τι ακριβώς εννοεί; Ένα x86 εκτελέσιμο δεν τρέχει σε ARM. Και αυτό λάθος είναι δηλαδή;

odysseas

Παράθεση από: DaKnOb στις 29 Απρ 2013, 07:10:56 ΜΜ
Απλά έχω μια απορία για το Θέμα Α, στο Α2 με τα Σωστό Λάθος.
2. Όταν ένας χρήστης διαπιστώσει την ύπαρξη ενός λογικού λάθους σε ένα εκτελέσιμο πρόγραμμα τότε έχει τη δυνατότητα να το διορθώσει μόνος του, ακόμα κι αν δεν διαθέτει το αρχικό πηγαίο πρόγραμμα σε γλώσσα υψηλού επιπέδου
Να φανταστώ πως με βάση το μάθημα και το σχολικό η απάντηση είναι Λάθος;;
Γιατί στην πραγματικότητα πρέπει να είναι Σωστό.

Πρέπει να πω ομολογήσω οτι, ακριβώς εξαιτίας του προβληματισμού που εκφράζεις, δεν αισθάνομαι άνετα με αυτήν την ερώτηση. Όταν δώσουμε τις λύσεις θα πρέπει στο σημείο αυτό να επανέλθουμε.

Παράθεση από: DaKnOb στις 29 Απρ 2013, 07:10:56 ΜΜ
Επίσης, στο "Οποιαδήποτε αρχιτεκτονική" τι ακριβώς εννοεί;

Είναι φράση του βιβλίου, το οποίο όμως δεν εισέρχεται σε λεπτομέρειες. Όπως έγραψα και παραπάνω χρησιμοποιεί και εναλλακτικές εκφράσεις όπως "οποιοδήποτε τύπο υπολογιστή" ή "οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή". Αλλά και πάλι αυτά είναι επαρκή για να απαντήσει κανείς τη συγκεκριμένη ερώτηση.

DaKnOb

#69
Παράθεση από: odysseas στις 29 Απρ 2013, 08:06:01 ΜΜ
Πρέπει να πω ομολογήσω οτι, ακριβώς εξαιτίας του προβληματισμού που εκφράζεις, δεν αισθάνομαι άνετα με αυτήν την ερώτηση. Όταν δώσουμε τις λύσεις θα πρέπει στο σημείο αυτό να επανέλθουμε.

Κατά πάσα πιθανότητα θα μπει σαν το σχολικό, γιατί αυτός είναι και ο σκοπός. Αλλά η αλήθεια είναι πως έχει μια ανακρίβεια


###
Επίσης, στο 4ο θέμα, το Δ1 δίνει μια μονάδα για να γράψεις Δεδομένα //ΕΙΣ// ή γενικά δίνει 1 μονάδα σε όλους; :P

ΤΙΜ

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ

sstergou

Παιδιά συγχαρητήρια για την δουλειά σας. Και φέτος το διαγώνισμα ήταν υψηλού επιπέδου. Θα διαφωνήσω με αυτούς μου λένε ότι ήταν για λίγους, κατά την γνώμη μου υπάρχει σωστή κλιμάκωση. Εξάλλου αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι να γράψουν όλοι καλά αλλά οι καλύτεροι να γράψουν καλύτερα.

Μια μικρή παρατήρηση  μόνο στο Α2 5.
Η απάντηση που θα έδινα εγώ εάν δεν είχα διαβάσει μόνο το βιβλίο θα ήταν "εξαρτάται". Ο λόγος είναι ότι ο διαχωρισμός μεταγλωττιστής/διερμηνευτής δεν είναι και τόσο ακριβής κατά τη γνώμη μου. Πολλές σύγχρονες γλώσσες (Java, C#, Python κλπ) ακολουθούν ένα μεικτό μοντέλο όπου ο κώδικας "μεταγλωττίζεται" σε μια ενδιάμεση αναπαράσταση, το λεγόμενο bytecode, το οποίο στην συνέχεια εκτελείται από τον διερμηνευτή. Μπορεί λοιπόν κάποιος που έχει το bytecode να εκτελέσει με έναν "διερμηνευτή" ένα πρόγραμμα χωρίς να έχει τον πηγαίο κώδικα. Πράγμα που είναι ο κανόνας ας πούμε για την Java αλλά και τις υπόλοιπες γλώσσες που ακολουθούν αυτό το μοντέλο.

Βέβαια αυτό δεν προκύπτει από το βιβλίο..

odysseas

Παράθεση από: sstergou στις 30 Απρ 2013, 04:06:52 ΜΜ
Πολλές σύγχρονες γλώσσες (Java, C#, Python κλπ) ακολουθούν ένα μεικτό μοντέλο όπου ο κώδικας "μεταγλωττίζεται" σε μια ενδιάμεση αναπαράσταση, το λεγόμενο bytecode, το οποίο στην συνέχεια εκτελείται από τον διερμηνευτή.

Στάθη, ένα λεπτό σημείο: το bytecode μεταφράζεται από την εικονική μηχανή γραμμή-γραμμή και εκτελείται ("διερμηνευτής") ή είναι απευθείας εκτελέσιμο από την εικονική μηχανή;

sstergou

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά την ερώτηση.
Όλα εντολή εντολή δεν εκτελούνται ούτως ή άλλως;
Μετά την μετατροπή σε bytecode δεν επαναλαμβάνεται ξανά συντακτική ανάλυση, ίσως αυτό λες;

odysseas

Αυτό που θέλω να πω (χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, μπορεί να κάνω και λάθος) είναι οτι το bytecode είναι γλώσσα μηχανής, απλά είναι της ιδεατής μηχανής και όχι της πραγματικής. Οπότε δύσκολα θα έλεγε κανείς οτι το bytecode εκτελείται από έναν διερμηνευτή. Άσχετα αν μιλάμε για το βιβλίο ή όχι, στο δικό μου το κεφάλι η είσοδος ενός διερμηνευτή είναι ο πηγαίος κώδικας.

Αλλά δεν έχει και τόση σημασία, από την στιγμή που ένας μαθητής που ακολουθεί το βιβλίο δε θα έχει πρόβλημα αμφισημίας στην ερώτηση αυτή.