Antivirus για windows 2000 server

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 02 Δεκ 2009, 08:45:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Γεια χαρά σε όλους,
Μήπως κάποιος γνωρίζει κανά free antivirus που να κάθεται σε windows 2000 (το clamwin μόλις το ξήλωσα αφού με αυτό τσίμπησα 4-5 trojan και δεν έχει και real time shield).
Ολα τα γνωστά δωρεάν ativirus δεν παίζουν σε server.
Θα μου πείτε βέβαια γιατί δεν αγοράζω κάποιο, αλλά τα λιγοστά λεφτά που μπορώ να τσιμπήσω από την σχολική επιτροπή θα τα διαθέσω για την αγορά m/b - cpu- μνήμης μιας και ένα από τα workstations παρέδωσε πνεύμα.
Ευχαριστώ,
Δημήτρης

dpa2006

δες μια σχετική συζήτησε εδώ
αναφέρει για το pctools antivirus,αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να ξέρω αν πράγματι λειτουργεί σε server και πόσο αποτελεσματικό είναι.
μια λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάποιου είδους imaging tool για να επαναφέρεις το σύστημά σου γρήγορα.
clonezilla για παράδειγμα.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αφού το clam δε σε κάλυψε (εμένα με καλύπτει), δοκίμασε το panda cloud που πρότεινε ο toufeki. Αισθάνομαι (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, δε πρόλαβα) ότι είναι καλή λύση.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Γκίνης

Το panda cloud δεν παίζει σε server (δυστηχώς..)

yiannis

#4
Βρέθηκα εδώ ψάχνοντας και γω ένα δωρεάν antivirus για το windows 2000 server. Έτσι "ανάστησα" το θέμα :)

Μετά από λίγες δοκιμές, είδα ότι το PCTools δεν υποστηρίζει 2000 γενικώς. Αλλά βρήκα το Rising AntiVirus, που είναι κινέζικο. Ελπίζω να μην αποδειχτεί και σε ποιότητα τέτοιο :) Είναι όμως δωρεάν και δουλεύει κανονικά σε 2000 server!!

Για όποιον ψάχνει και ασχολείται ακόμα με 2000 !!!