Εγκατάσταση 32 bit 18.04 "παγώνει" μετά την οθόνη του grub

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 05 Μαΐου 2019, 10:24:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Σε οικιακή εγκατάσταση 18.04,32 bit με sch-scripts:

Εδώ και μερικές ημέρες στην εκκίνηση, μετά την οθόνη του grub το σύστημα "παγώνει" και δεν bootάρει (εμφανίζει μερικές γραμμές -στις οποίες φαίνονται κάποια χρωματιστά παραμορφωμένα σχήματα- μόνο στο πάνω μέρος της οθόνης, βλέπε συνημμένο).
Με hard reset μπουτάρει κανονικά. Αν κάνεις όμως τερματισμό και νέα εκκίνηση όμως εμφανίζει το ίδιο
Κανονικά μπουτάρει αν μπεις σε recovery mode και μετά συνεχίσεις με κανονική εκκίνηση.
Επίσης κανονικά μπουτάρει αν στην οθόνη του grub πατήσεις E και στην τελευταία γραμμή προσθέσεις nomodeset απενεργοποιώντας τ

Δεν έχει Nvidia, το αποτέλεσμα της εντολής  lspci -nn -k | grep -A 2 VGA είναι
dimitris@HPEliteDesk:~$ lspci -nn -k | grep -A 2 VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0412] (rev 06)
	Subsystem: Hewlett-Packard Company Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller [103c:18e5]
	Kernel driver in use: i915


Ψάχνοντας βρήκα αναφορές για παρόμοια συμπτώματα μόνο σε συστήματα με nvidia.


Καμιά ιδέα;

ΥΓ: Πιθανόν να οφείλεται σε κάποιο update οπότε ίσως εμφανιστεί και σε σχολικές εγκαταστάσεις

alkisg

Χρόνια πολλά σε όλους,

Δημήτρη δοκίμασε τα εξής:
1) Κάνε hard reset ώστε να μπουτάρει κανονικά, τρέξε `dmesg > /tmp/dmesg`, και μετά ανέβασε τα αρχεία /tmp/dmesg και /var/log/Xorg.0.log.
2) Αν θεωρείς ότι φταίει κάποιο update, δοκίμασε να μπουτάρεις και να ξαναμπουτάρεις σε live usb. Αν αυτό, που είναι παλιό, μπουτάρει σταθερά, τότε ναι υποψιαζόμαστε update, αλλιώς υποψιαζόμαστε πυκνωτάκια μητρικής! :) Δοκίμασε και στα Windows, αν έχεις, είτε κανονική εγκατάσταση είτε live usb.
3) Δώσε `uname -r` για να δες ποιον kernel έχεις, και `sudo apt install linux-generic linux-generic-hwe-18.04` για να εγκαταστήσεις και τις 2 σειρές από kernels του Ubuntu 18.04, δηλαδή τους kernels 4.15 και 4.18. Από τον grub δοκίμασε και τους δύο kernels (από το Advanced options for Ubuntu, όλες τις επιλογές εκτός από αυτές που γράφουν recovery), και δες αν κάνει διαφορά.

Δημήτρης Γκίνης

2. Στα windows μπαίνει κανονικά.
Τα υπόλοιπα θα τα δοκιμάσω όταν γυρίσω σπίτι.

ΥΓ: αυτό με τους πυκνωτές....μου σηκώθηκε η τρίχα...

Δημήτρης Γκίνης

Με τον καινούριο πυρήνα που εγκαταστάθηκε με βάση τις οδηγίες του 'Αλκη είναι ΟΚ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των οδηγιών

1. Τα αποτελέσματα της dmesg > /tmp/dmesg τα επισυνάπτω
2. Με live cd μπαίνει κανονικά όπως και στα windows
3. Μετά την sudo apt install linux-generic linux-generic-hwe-18.04 (είχα τον 4.15), τα αποτελέσματα των δοκιμών με τους πυρήνες που υπάρχουν πλέον είναι
4.15.0-47->OK
4.15.0-48->BAD
4.18.0-18->OK

:) :)

Ερώτηση: τον 4.18 δεν θα έπρεπε να τον είχα λάβει από τη διαδικασία των updates??

alkisg

Οπότε ΟΚ τη γλύτωσες δεν είναι τα πυκνωτάκια! :P :D

Άρα ακούγεται για "regression" από τον -47 στον -48. Αν έχεις όρεξη και υπομονή, μπορείς να έρθεις κάποια στιγμή από το IRC, να μπούμε στο κανάλι #ubuntu-x και να τους το αναφέρουμε. Εγώ θα το κάνω μόνο αν εμφανιστεί και σε κάποιον άλλον.

Υπάρχουν 2 σειρές (series) από kernels για το Ubuntu 18.04. Η σειρά linux-generic που μένει σταθερά στον 4.15, και η linux-generic-hwe-18.04 που τώρα είναι στον 4.18, το καλοκαίρι θα πάει στον 5.0, και τον χειμώνα θα ξανα-ανέβει.

Ο λόγος που λέμε να γίνει εγκατάσταση με το live cd 18.04.1 και όχι με τα .2 ως .5, είναι για να έχουμε όλοι τον 4.15, που θα παίρνει λιγότερα συχνά updates, και άρα θα έχει λιγότερα συχνά regressions σαν κι αυτό που είδες. Δηλαδή εσένα σου έτυχε το αντίθετο απ' ότι συνηθίζεται.
Και, μόνο όσοι έχουν προβλήματα με τον 4.15 να δίνουν τις παραπάνω εντολές που έδωσες και να πηγαίνουν στον 4.18+.

Τα updates από μόνα τους δεν επιτρέπεται να αλλάξουν "σειρά" kernels σε μια εγκατάσταση, αλλά δίνουν μόνο ενημερώσεις εντός της ίδιας σειράς.
https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack

Δημήτρης Γκίνης


alkisg

Μπα..., έχει μόνο έννοια να τον κρατήσεις (να μην κάνεις apt --auto-remove) για λίγο καιρό, μήπως χρειαστούν δοκιμές.

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: alkisg στις 06 Μαΐου 2019, 05:02:29 ΜΜ
.....................Αν έχεις όρεξη και υπομονή, μπορείς να έρθεις κάποια στιγμή από το IRC, να μπούμε στο κανάλι #ubuntu-x και να τους το αναφέρουμε. .............

Δεδομένου ότι το εν λόγω μηχάνημα είναι στο σπίτι και έχουμε και οι δύο το ίδιο ωράριο εργασίας (άρα δεν γίνεται να σε πετύχω στο γραφείο και εγώ να είμαι στο σπίτι) το αφήνουμε.

Εννοείται ότι.... σε ευχαριστώ...

alkisg

Μου είπε ο gidarakos ότι το έπαθε κι αυτός σε ένα από τα σχολεία του, μάλλον θα το δούμε την Πέμπτη.

gidarakos

Είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά με σημερινό update του 4.15.0-48 φαίνεται να διορθώθηκε.. οπότε:
Κώδικας: bash
sudo apt update
sudo apt full-upgrade --yes

Στη συνέχεια επανεκκίνηση κ δημοσίευση εικονικού.

Δημήτρης Γκίνης

Σε εγκατάσταση 32bit 18.04 που έχω στο γραφείο εμφάνισε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Η λύση του gidarakos δεν μου δούλεψε οπότε έβαλα τον 4.18.0-18.

alkisg

Δημήτρη δεν είδα να το αναφέρει κάποιος άλλος, οπότε είναι σπάνιο,
και αφού λύθηκε στον πιο καινούργιο πυρήνα, κάνε και στο σχολείο
sudo apt install linux-generic-hwe
για να πας στον 4.18.