Μετακίνηση Διορισμός Πλήθος και Ωράριο Καθηγητών Πληρ

Ξεκίνησε από spirosb, 08 Ιουν 2007, 10:52:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tom

Παράθεση από: sdoukakis στις 08 Μαΐου 2010, 10:49:53 ΜΜ
χμμ... ξαναδές την περίπτωση να ζητήσεις πληροφορίες από τη διεύθυνση εκπαίδευσης. Το σύστημα έχει δημιουργήσει σχέσεις διοίκησης ιδωτικού σχολείου και διεύθυνσης εκπαίδευσης με αποτέλεσμα να μαθαίνει η διοίκηση τα πάντα που συμβαίνουν και την αφορούν...

Δες και το σημερινό άρθρο στην Ελευθεροτυπία και νομίζω αναδεικνύει κάποια πράγματα...

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=160025
Το να ζητήσει κάποιος πληροφορίες από τη διεύθυνση εκπαίδευσης δε νομίζω ότι είναι αμάρτημα. Ούτε πως αυτό τον φέρνει σε αντιπαράθεση με την ιδιοκτησία του σχολείου. Θεωρώ πως ο καθένας έχει δικαίωμα να ξέρει κάποια πράγματα για τη νομοθεσία και το να πάρεις κάποιες πληροφορίες δε σε καθιστά μαύρο πρόβατο. Φυσικά η ενημέρωση δε πρέπει να γίνει με ύφος αμφισβήτησης προς τη διεύθυνση του σχολείου και την ιδιοκτησία αλλά καθαρά διερευνητικό.

Όσον αφορά τον κ. Χριστόπουλο συμφωνώ με αυτά που λέει, έχοντας βέβαια όχι μόνο την ιδιότητα του δασκάλου αλλά και του υπεύθυνου τύπου της Ο.Ι.Ε.Λ.Ε.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Σπύρος Δουκάκης

Η εμπειρία μου λέει ακριβώς το αντίθετο. Έχω δει να απολύουν ανθρώπους που πήγαν να μάθουν το καθεστώς με το οποίο εργάζονται. Έχω δει τρεις προσλήψεις διευθυντών δευτεροβάθμιας σε διοικητικές θέσεις σε ιδιωτικά σχολεία, αφού πήραν τη σύνταξη του δημοσίου και έχω δει πολλά διοριστήρια λανθασμένα που η δευτεροβάθμια κάνει τα στραβά μάτια.

όπως είπες

Υ.Γ. Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες....Έχω ακούσει κατά καιρούς να γίνονται παρατυπίες από κάποια ιδιωτικά οπότε ψάξτο.  :) Είναι σημαντικό για κάποιον να ξέρει υπό ποιους όρους εργάζεται.

Αυτές οι παρατυπίες υποτίθεται ότι διορθώνονται από τη διεύθυνση εκπαίδευσης. Συμβαίνει όμως αυτό; Για κάνε μία μικρή έρευνα και θα δεις...

tom

Και γω έχω ακούσει πολλά...Είναι και θέμα ιδιοκτησίας βέβαια. Πάντως γενικά θέλει προσοχή. Να δούμε τι θα γίνει τώρα που, με το νέο νομοσχέδιο, χάνουμε όλα τα δικαιώματα που είχαμε και ανοίγουν οι απολύσεις. Έρχονται δύσκολες μέρες.  :-X
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

mmiaora

Καλημερα!!  8)Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες.Θα τις λαβω υποψιν.Θα ηθελα να αναφερθω σε κατι που διαβασα τελευταια.Θα επιτρεπονται μεταθεσεις απο την Δευτεροβαθμια στην Πρωτοβαθμια μονο για τις ειδικοτητες που βρισκονται στα ολοημερα...Αυτο ανοιγει καποιο δρομο διορισμου των ΠΕ19 στην πρωτοβαθμια; Γνωριζει κανεις κατι;


mmiaora

Παράθεση από: mmiaora στις 10 Μαΐου 2010, 10:00:27 ΠΜ
Καλημερα!!  8)Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες.Θα τις λαβω υποψιν.Θα ηθελα να αναφερθω σε κατι που διαβασα τελευταια.Θα επιτρεπονται μεταθεσεις απο την Δευτεροβαθμια στην Πρωτοβαθμια μονο για τις ειδικοτητες που βρισκονται στα ολοημερα...Αυτο ανοιγει καποιο δρομο διορισμου των ΠΕ19 στην πρωτοβαθμια; Γνωριζει κανεις κατι;
Και για να είμαι ακριβής  http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/apospaseis-ekpaidevtikwn/472-egkyklios-apospasewn-ekpaidevtikwn.html

Καρκαμάνης Γεώργιος

Για διορισμό καθηγητών πληροφορικής στα δημοτικά δεν νομίζω να γίνει στο προσεχές μέλλον.Υπάρχουν τόσοι πολλοί στην δευτεροβάθμια χωρίς οργανική θέση και στην πραγματικότητα χωρίς ώράριο που κάποιοι απο αυτούς θα μετακινηθούν για συμπλήρωση ωραρίου στα δημοτικά.

tom

Και γω πιστεύω οτι θα γίνει αυτό που λέει ο Γιώργος. Θα μετακινηθούν καθηγητές από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια. Βέβαια δεν αποκλειώ να βγουν οργανικές στα ολοήμερα για τους ήδη διορισμένους...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Καρκαμάνης Γεώργιος

Σε ορισμένες περιοχές η μετακίνηση ενός πληροφορικού από δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια για συμπλήρωση ωραρίου ισχύει και εφαρμόζεται.
Απλώς σε λίγο καιρόν ίσως εφαρμοστεί παντού


Καρκαμάνης Γεώργιος

Καλά ανάφερα πιο πάνω: Μετακινήσεις εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια και ίσως δημιουργία οργανικών θέσεων.
Με τέτοιους δύσκολους οικονομικά καιρούς δεν βλέπω διορισμούς στο Δημοτικό

Δημήτρης Κανάς

ΠαράθεσηΣτο πλαίσιο του ολοήμερου σχολείου προβλέπονται για την πληροφορική, η οποία βέβαια έχει το
Εμείς φέτος στο σχολείο υλοποιήσαμε το πρόγραμμα Cambridge Computer Center της vellum s.a. Χρησιμοποεί το σπειροειδές μοντέλο σε τέσερα επίπεδα (δες συνημμένο), παρουσιάζοντας τα βασικά εργαλεία του office εμλουτισμένα με θεωρία πάνω στις έννοιες του διαδικτύου, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου κλπ. Είναι ελκυστικό περιβάλλον αλλά δεν λαμβάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό την έννοια της διαθεματικότητας και δεν εμπλέκει τα βασικά μαθήματα (ΓΛΩΣΣΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ κλπ). Έχει παρ' όλα αυτά ενδιαφέρουσες δραστηριότητες.

Τώρα είδα το συγκεκριμένο θέμα. Θα ήθελα αν γίνεται να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα μιας και αναφέρεται σε παιδιά Δημοτικού.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

dihatzou

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί και γνωρίζει το αντικείμενο πόσους ΠΕ19-20 θα χρειαστεί το κάθε ολοήμερο;
Θα υπάρξουν  οι 3 ώρες του εργαστηρίου;
Θα σπάσει το κάθε τμήμα σε 2 ή και παραπάνω επιμέρους τμήματα όσον αφορά το μάθημα ΤΠΕ;

Ρωτώ γιατί από την Α φάση των αποσπάσεων συμπέρανα ότι απέσπασαν πολύ λίγους συναδέλφους σε σχέση με αυτούς που πιστεύω ότι θα χρειαστούν. Πχ σε νομό με 17 ολοήμερα απέσπασαν 12 συναδέλφους.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Νομίζω πως ένας σε κάθε ολοήμερο, αν και εξαρτάται από τα τμήματα.
Για το εργαστήριο δεν ξέρω αν θα υπάρχει υπεύθυνος εργαστηρίου, βασικά δεν ξέρω αν υπάρχουν εργαστηρια ή θα δημιουργηθουν κατά την διάρκεια της χρονιάς.

Eri

Δε νομίζω ότι κανεις είναι σε θέση με σιγουριά να απαντήσει σε όλα αυτά. Αν σπάει το τμήμα όπως σε δευτεροβάθμια ή αν ο πληροφορικός θα χει 3 ωρες ελάφρυνση ωραρίου ως υπέυθυνος εργαστηρίου. Κανονικά αυτά θα 'επρεπε να χουν αποσφηνιστεί με ξεχωριστή εγκύκλιο.

Οσο για τα εργαστήρια από ότι ακούστηκε, τα δημοτικα αυτά θα πάρουν 10 υπολογιστές (φορητούς μάλλον) όποτε σε αυτούς θα γίνετε το μάθημα των νέων τεχνολογιών.