Χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή σχολής

Ξεκίνησε από Theotahu, 20 Ιουν 2016, 02:32:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Theotahu

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος σε αυτό το φόρουμ...!

Μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελληνίων και έβγαλα 13.000 μόρια από το 5 πεδίο οικονομικά και πληροφορικής.


Δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω 2η...αφού θέλω αποκλειστικά προγταμματισμο.


Πρώτη θα βάλω το ΠΑΠΕΙ τμήμα πληροφορικής αλλά λογικά δεν το πιάνω εκτός εάν έχουμε καμία έκπληξη... Όμως 2η επιλογή δεν έχω αποφασίσει... Ζω κοντά στην Πάτρα και είμαι δίδυμος (όχι στο ζώδιο :-) αλλά έχω αδερφή) ..μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω 2η σχολή!

Με ενδιαφέρει όπως είπα αποκλειστικά και μόνο ο προγταμματισμος...pls help

evry

Στην Αθήνα μετά το Πληροφορικής Πειραιά είναι το Ψηφιακών Συστημάτων επίσης στον Πειραιά, το οποίο είναι τμήμα πληροφορικής όμως κατά τη γνώμη μου δεν έχει καλό πρόγραμμα σπουδών. Με μια πρώτη ματιά είναι μάλλον κομμένο και ραμμένο στις ανάγκες των καθηγητών. Τι εννοώ:
Ενώ έχει ξεχωριστά μαθήματα (υποχρεωτικά):
Θεωρία Πιθανοτήτων
Στατιστική
Στοχαστικές Ανελίξεις

όλα υποχρεωτικά παρακαλώ!!!
έχει ένα μάθημα
Μαθηματική Ανάλυση - Στοιχεία Γραμμικής Άλγεβρας

ενώ κάθε σοβαρό τμήμα θετικών επιστημών θεωρεί και τα δυο αντικείμενα εξίσου σημαντικά ώστε να τους αφιερώσει ένα ξεχωριστό μάθημα

Αν θες τη γνώμη μου μια και είσαι στην Πάτρα και θα "ξενιτευτείς" ούτως ή άλλως δες και το τμήμα της Τρίπολης :
http://dit.uop.gr/
Στο επίπεδο αυτό νομίζω ότι συναρτήσει  του προγράμματος σπουδών του αλλά και του αρκετά νεανικού προσωπικού είναι ποιοτικό τμήμα και με δυναμική.
Η αξία του όπως και αυτή του τμήματος Υπολογιστών της Κρήτης είναι πολύ παραπάνω από τη βάση του.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Theotahu

Ευχαριστώ... δεν είχα στο μυαλό μου πληροφορικών συστημάτων εστί κι αλλιώς... Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι αρκετά την Τρίπολη και την Κέρκυρα δεν ξέρω κάτι έχω ακούσει και για την Λαμία αλλά δε ψήθηκα πότε!  anyway ευχαριστώ για τα info...