Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

#390
Εμένα παλιότερα στο σχολείο που ήμουνα, η Δ/ντρια μου μίλησε με πολύ άσχημο τρόπο ("... η μηχανογράφηση είναι δική σου δουλειά ... και μη σώσει και τα κάνεις " πετώντας μου κάτι χαρτιά που κρατούσε. "Θα σε στείλω στην προϊσταμένη")

Κάλεσε Σύλλογο Καθηγητών και ΨΗΦΙΣΑΝ όλοι το εξής: Να απαλλάσομαι κατά την κρίση μου από όσες ώρες μαθημάτων κρίνω εγώ απαραίτητο κάθε φορά προκειμένου να κάνω τη μηχανογράφηση  !!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!! Επί 2 ώρες ο Σύλλογος με είχε στημένο στον τοίχο. (Φυσικά πολλοί από το σύλλογο πήραν το μέρος μου αλλά ήταν και σε δύσκολη θέση να διαφωνούν μαζί της ... )

Όταν τέλειωσαν με το καλό ζήτησα 2 επικυρωμένα αντίγραφα της "συνδρίασης" με σκοπό να τα κοινοποιήσω στην προϊσταμένη και στην ΠΕΚΑΠ (η Δ/νση εκπ/σης θα ενημερωνόταν ιεραρχικά από την προϊσταμένη). ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να το κάνουν αλλά μετά από ΑΠΑΙΤΗΣΗ το έκαναν.

Με κάλεσε φυσικά η προϊσταμένη (η οποία ήταν λογικότατη και συνενοήσιμη) με τις κατηγορίες από τη Δ/ντρια: Απείθαρχος, αρνούμαι τα καθήκοντά μου και όλη τη μαύρη λίστα του δημοσ/κού κώδικα. Όταν της έδειξα το πρακτικό της "Συνεδρίασης" και τη ρώτησα αν η μηχανογράφηση είναι μέσα στα καθήκοντά μου, έγινε μπουρλότο !!! Όταν τη ρώτησα αν πρέπει να κοινοποιηθεί πιο πάνω με παρακάλεσε να μην κάνω τίποτα. ΉΡΘΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΨΑΛΛΕ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ... ΣΥΓΚΑΛΕΣΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΒΡΙΣΕ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Ακούς ... ο Σύλλογος να απαλλάσει διδάσκοντες από τα διδακτικά τους καθήκοντα !!!

6 χρόνια που έμεινα στο σχολείο εκείνο ΔΕΝ ΑΓΓΙΞΑ (δεν με άφηνε η Δ/ντρια !!!) υπολογιστή του γραφείου ... ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ... τίποτε άλλο
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

pthomop

Θέλω να προσθέσω με την σειρά μου πρόσφατη εμπειρία. Πριν 3 βδομάδες η Γ' Λυκείου θα πήγαινε 7ημερη στο εξωτερικό. Και με επιτακτικό ύφος η καθ. αγγλικών που θα συνόδευε τα παιδιά μου ζήτησε να γράψω σε μια λίστα τα ονόματα των παιδιών με λατινικούς χαρακτηρες και διπλα σε μια στήλη των αριθμό των διαβατηρίων της. Εννοείται ότι έγινα τούρκος και μπορείτε να φανταστείτε το τι άκουσα. Ότι είμαι υποχρεωμένος να κάνω και να εκτελώ οτιδήποτε έχει σχέση με τους Η/Υ κλπ. κλπ. , ενω αυτοί να καπνίζουν σαν φουγάρα και να πίνουν τσίπουρο εις υγείαν του κορόιδου. Οφείλω να ομολογήσω ότι με υπερασπίστηκε ο φυσικός που με βοηθά όταν δεν προλαβαίνω τις αναρίθμητες δουλειές.  Και εννοείται ότι δεν ασχολήθηκα καν με το θέμα αυτό και ούτε με απασχόλησε ποιος ανέλαβε να το κάνει. Ως αποτέλεσμα, αντιμετωπίζω την ψυχρότητα και τα μούτρα εκείνων που συνόδεψαν την εκδρομή.  ::)
Είμαι μόλις 6 χρόνια στην εκπαίδευση και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω σιχαθεί το αμέτρητο κηφηναριό και τεμπελχανίο του δημοσίου. Στα 15 χρόνια που είχα στον ιδιωτικό τομέα σε διάφορες εταιρείες, δεν μπορούσε να διανοηθεί κανείς να λουφάρει τόσο συστηματικά και ξεδιάντροπα. Πείτε μου τώρα , για ποιον να απεργήσω και να αγωνιστώ? Για ποιον να αγωνιστώ? Γιατην ΑΔΕΔΥ? Των οποίων η διοικούντες δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και παίρνουν  τρελές αποδοχές? Για την ΟΛΜΕ, που οι περισσοτεροι από αυτούς δεν έχουν μπει ποτέ σε τάξη? Έλεος πια!!! >:(
Και κάτι τελευταίο. Πρόσφατα ο μέγας βετεράνος  μαθηματικός και βαρύμαγκας του σχολείου μας , διατυμπάνιζε οτι εμεις οι πληροφορικάριοι να μαζευόυμε σιγά σιγά τα μπογαλάκια μας διοτι στο νεο Λύκειο δεν έχουμε θέση. Και ότι θα είμαστε τυχεροί αν κάποιοι από εμας απορροφηθούν στο Υπ. Οικονομικών.

Antigonh

Παράθεση από: pthomop στις 28 Μαρ 2010, 11:07:25 ΠΜ
Και κάτι τελευταίο. Πρόσφατα ο μέγας βετεράνος  μαθηματικός και βαρύμαγκας του σχολείου μας , διατυμπάνιζε οτι εμεις οι πληροφορικάριοι να μαζευόυμε σιγά σιγά τα μπογαλάκια μας διοτι στο νεο Λύκειο δεν έχουμε θέση. Και ότι θα είμαστε τυχεροί αν κάποιοι από εμας απορροφηθούν στο Υπ. Οικονομικών.

Οικονομικών είπε; Δεν είναι κακό....  ;) 

Πάντως για να το σοβαρέψω λιγάκι, ένας από τους βασικούς λόγους που με ώθησαν στο να ψάξω να βρω διέξοδο από την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση είναι το κακό κλίμα που επικρατεί στους συλλόγους καθηγητών σε όσα σχολεία έχω υπηρετήσει μέχρι τώρα.
Είναι που είναι αφημένα και ανοργάνωτα τα πράγματα, κάνουμε κι εμείς (οι καθηγητές) ότι μπορούμε για να το χειροτερέψουμε το σύστημα.
Και μην αρχίσετε να μου λέτε για εξαιρέσεις γιατί αυτές επιβεβαιώνουν απλά τον κανόνα. 

Είναι το ίδιο δύσκολο να αλλάξει η αντιμετώπιση του υπουργείου προς εμάς και το σχολείο, όλο ημίμετρα και πολυδιαφημισμένες προχειρότητες, με το να αλλάξει η νοοτροπία της πλειοψηφίας των συναδέλφων, ωχαδερφισμός και "χώσιμο" του διπλανού μας.

Τι θα μου μείνει απ' όλα αυτά; Ένας απέραντος θαυμασμός για όσους δασκάλους (ανεξαρτήτως ειδικότητας και ΠΕ) συνεχίζουν να προσφέρουν και να αγωνίζονται εντός και εκτός τάξης. Τους βγάζω το καπέλο. Μακάρι να μην απογοητευτούν ποτέ. Ίσως κάποτε αλλάξουν τα πράγματα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Κι εγώ ήρθα στην εκπαίδευση με τη νοοτροπία της εταιρίας που δούλευα έξω, πριν διοριστώ. Δεν έχω καμιά πρόθεση να αλλάξω νοοτροπία, να γίνω κι εγώ σαν αυτούς που μου έρχεται να φτύσω! Και θα ευγνωμονώ αιωνίως εκείνο το συνάδελφο, που θα με προειδοποιήσει εγκαίρως αν βαδίζω προς εκεί!!!

Είναι κρίμα να έχουμε εμείς οι εκπαιδευτικοί τέτοιες εικόνες. Εύχομαι να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Να σταματήσουμε να είμαστε οι γραμματείς του σχολείου (μιλούν και οι μέρες αυτές για γραμματείς & φαρισαίους, και όχι με τα καλύτερα λόγια...)

Πολλά πράγματα σίγουρα εξαρτώνται από εμάς. Εγώ είμαι βέβαιος, ότι κανένας πολιτικός και κανένας συνδικαλιστής και καμιά απεργία δεν θα φέρει την αλλαγή που θέλουμε. Δεν θέλω να θίξω ιδεολογίες, λέω τη γνώμη μου. Ο Βαγγέλης έκανε τις ενέργειές του και εισακούσθηκε. Κι εγώ κάποια στιγμή έφτασα μέχρι τον προϊστάμενο στη γ' αθήνας, αφού προηγουμένως με είχε ακούσει όλη η διεύθυνση (χωρίς υπερβολή!). Και καθένας αμύνεται για κάτι καλύτερο.

Νομίζω ότι οφείλουμε να ξεκαθαρίσουμε - όσοι ακόμη δεν... - τί θέλουμε. Η Αντιγόνη είναι ξεκάθαρη. Βρήκε διέξοδο προς κάτι που πιστεύω ότι την ικανοποιεί περισσότερο. Ο pthomop άκουσε τον βετεράνο και τον έγραψε (μου θυμίζει κάτι παλαιούς αγωνιστές, πρώην ιδεολόγους και νυν κοιλαράδες... σαν τους πολιτικούς της 1ης κυβέρνησης του ελεύθερου ελληνικού κράτους, οι οποίοι έδιναν διαταγές μέσω... αλληλογραφίας, για να αμυνθεί η ελλάδα από τους τούρκους που ζητούσαν εκδίκηση, την ίδια ώρα που οι ίδιοι το έσκαγαν σαν λαγοί από τα γραφεία τους... εμετικές καταστάσεις!).

Κι εμένα μου ζητούσαν επί 2,5 χρόνια να μεταταχθώ στο υπ. Εσωτερικών, με σχεδόν 2πλάσιες αποδοχές, με ένα σωρό καλούδια. Δεν με πλησίασε πολιτικός, ούτε συνδικαλιστής, απλά ένας συγγενής μου εργαζόμενος. Ήταν για μένα δελεαστική η πρόταση και ζορίστηκα, αλλά έμεινα στην εκπαίδευση με τη θέλησή μου για 2 λόγους (όχι πάντως για τις διακοπές...):
1. γιατί μου αρέσει πολύ αυτό που κάνω στο πληνέτ και μου ταιριάζει και θα είμαι εκεί όσο με δέχονται,
2. γιατί όταν μπαίνω στην τάξη (κάνω και μάθημα, δεν είμαι μόνο γραφείο) νοιώθω ότι ΑΚΟΜΗ έχω πεδίο δράσης, ότι τα παιδιά είναι ΑΚΟΜΗ υπέροχα! Ποιος νοιάζεται για τον κάθε κομπλεξάκια συνάδελφο; Και δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν και αρκετά αξιόλογοι εκπαιδευτικοί. Με αυτούς επιδιώκω να έχω πάρε-δώσε. Για τους άλλους υπάρχει η αποχέτευση...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

#394
Αμάν ρε παιδιά, μπα σε καλό σας...έρχεται και η βδομάδα των παθών... :'(

Ένα εσωτερικό κίνητρο μόνο αρκεί για να αγωνιζόμαστε. Αυτό είναι η αξιοπρέπειά μας.

Όλοι οι βετεράνοι, διευθυντές, κηφήνες, υπάλληλοι-διοικητές υπουργείων ... που δεν βγάζουν τίμια και αξιοπρεπώς, με αγάπη για τον άνθρωπο που υπηρετούν το ψωμί τους, στον ευαίσθητο χώρο της παιδείας, θα με έχουν πάντα απέναντί τους. Θα είμαι πάντοτε ο "Δον Κιχώτης".

Εξάλλου:
"Η πιο όμορφη ηδονή είναι η ηδονή της εντιμότητας!" , και του ευ αγωνίζεσθαι θα πρόσθετα εγώ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γειά σου ωρέ Παναγιώτη!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Φου, ...φου, φουυυυυυ... ένα, δύο, ένα, δύο, δ ο κ ι μ ή, ένα, δύο.

Οκ, δουλεύει ακόμα το μηχάνημα. :)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

Στον "αέρα"οι πανελλαδικές εξετάσεις-Απεργία αποφάσισε πριν λίγο η ΟΛΜΕ
Ρεπορτάζ:esos.gr | Παρασκευή, 16 Απρίλιος 2010 13:14     


Απεργία μέσα στις πανελλαδικές εξετάσεις αποφάσισε πριν λίγο το ΔΣ της ΟΛΜΕ , αντιδρώντας στο πολυνομοσχέδιο για την  παιδεία. Ειδικότερα αποφασίστηκε η πραγματοποίση:

-Α.μιας 24ωρης απεργίας για τις 4 Μάιου , δηλαδή μία ημέρα μετά την έναρξη των πανελλαδικών εξετάσεων των υποψηφίων αποφοίτων των ΤΕΕ.

-Β, το ΔΣ της ΟΛΜΕ αποφάσισε επίσης να πραγματοποιηθούν Γενικές Συνελεύσεις των τοπικών ΕΛΜΕ στις 4 και 5 Μαίου (Γ.Σ προέδρων στις 6 Μαίου) προτείνοντας την έναρξη απεργιών την στις 14 Μαίου, ημέρα έναρξη των πανελλαδικών εξετάσεων των υποψηφίων προερχομένων από τα Ενιαία Λύκεια. Την μορφή των απεργιών , εάν θαείναι 24ωρες επαναλαμβανόμενες ή 5νθήμερες θα λάβει η Γενική Συνέλευση των προέδρων των ΕΛΜΕ.

Η απόφαση λήφθηκε με ψήφους 8-3. Δεν ψήφισαν υπέρ τα τρία μέλη της ΠΑΣΚ

                                            Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΟΛΜΕ

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ αποφάσισε το παρακάτω πρόγραμμα απεργιακών κινητοποιήσεων:

1.Συμμετοχή στην 24ωρη απεργία της ΑΔΕΔΥ στις 22/4 και στα συλλαλητήρια

2.Συμμετοχή στα συλλαλητήρια στις 27/4 σε όλη την Ελλάδα

3.Συμμετοχή στις απεργιακές συγκεντρώσεις της 1ης Μάη

4.24ωρη Απεργία στις 4/5 μαζί με τη ΔΟΕ για να μην κατατεθεί το «πολυνομοσχέδιο» του Υπουργείου Παιδείας

5.Γ.Σ. των ΕΛΜΕ το επόμενο διάστημα για συζήτηση και ενημέρωση πάνω στις επιπτώσεις των μέτρων του Προγράμματος Σταθερότητας, του «πολυνομοσχεδίου» του Υπ. Παιδείας και του Ασφαλιστικού και τη στήριξη των παραπάνω κινητοποιήσεων

6.Νέες Γ.Σ. των ΕΛΜΕ 4 και 5/5 και Γ.Σ. Προέδρων των ΕΛΜΕ στις 6/5 στην οποία θα αποφασιστεί η κλιμάκωση των απεργιακών κινητοποιήσεων από τις 14/5.

Για να ακυρωθούν τα μέτρα της κυβέρνησης

Όχι στον εργασιακό μεσαίωνα

Όχι στην περικοπή μισθών και συντάξεων

Όχι στη διάλυση του Ασφαλιστικού συστήματος

Όχι στο «πολυνομοσχέδιο» του Υπουργείου Παιδείας

Όχι στο πρόγραμμα σταθερότητας
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Ποια είναι η άποψή σας για απεργία στις εξετάσεις;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

"TAMEIO  ΣΥΓΓΝΩΜΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ" Όταν η απογοήτευση, η φαντασία, η ελευθερία της σκέψης και η κριτική σκέψη "ανακατεύονται" στο μυαλουδάκι ενός εφήβου, δίνουν το παρακάτω αποτέλεσμα:

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_4_10_0004.php

Τέτοια κείμενα είναι που "φοβάται" το πολιτικό μας τσίρκο σήμερα, γιατί του χαλούν τα σχέδια.
Σχέδια, τα οποία με την βοήθεια του  κατάλληλου εργαλείου, που δεν είναι άλλο από το Υπ. παιδείας υποστηριζόμενο από την στρατευμένη και εγκάθετη δημοσιοκαφρία, προσπαθεί να επιβάλει για να μην υπάρχουν τέτοια κείμενα.
Μάταια όμως, γιατί το μόνο πράγμα που δεν τρώει κουτόχορτο σήμερα είναι η εφηβεία.   
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

denispyr

Παράθεση από: Keep Growing στις 17 Απρ 2010, 11:53:51 ΜΜ
Ποια είναι η άποψή σας για απεργία στις εξετάσεις;
Έχουμε πρόβλημα επικοινωνιακό ως κλάδος. Αυτό νομίζω ότι θα φέρει *τους πάντες* απέναντί μας και θα τους συσπειρώσει με το Υπουργείο.
Δε γίνεται να απεργεί ο κλάδος αλλά να εργάζοναται αυτοί που διενεργούν εξετάσεις; Περνάμε το μήνυμα ότι αγωνιζόμαστε αλλά όχι χρησιμοποιώντας μέχρι και τα σώματα των μαθητών μας.
Διονύσης

Keep Growing

Ο αγών, είναι "επιστήμη" και έτσι πρέπει να τον βλέπουμε αν θέλουμε να έχουμε αποτελέσματα (τα οποία, δεν είναι ανάγκη να είναι "μετρήσιμα" άμεσα).
Όπως ένας επιστήμονας δίνεται στην επιστήμη του, όχι με ανορθόδοξο τρόπο, αλλά χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εργαλεία, που απλόχερα παρέχει η επιστήμη, όταν και όπως απαιτείται (κατά την άποψη -και τις ανάγκες- του επιστήμονα) με σκοπό την εξέλιξή της και την εφαρμογή της στην κοινωνία, ...έτσι πρέπει να πράττει και ο σύγχρονος αγωνιστής...


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank18_4_10_1044.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Μπορεί να συμφωνώ σε κάποια σημεία της περίληψης(;!) του πολυνομοσχεδίου, αλλά τα σημεία στα οποία διαφωνώ, πιστεύω οτι αν εφαρμοστούν στην πράξη τότε θα έχουμε πραγματικό μεσαίωνα ....

Γιαυτό και έβαλα την τζίφρα μου.


http://www.petitiononline.com/doeolme/petition.html
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

evry

Δεν ξέρω αν ο αγών είναι επιστήμη, αυτό που ξέρω από τα λίγα χρόνια που είμαι στην εκπαίδευση είναι πως μεγάλο μερίδιο για όσα συμβαίνουν σήμερα, και για το γεγονός ότι όλη η κοινωνία μισεί τους εκπαιδευτικούς, έχουν οι επαγγελματίες συνδικαλιστές. Αυτοί που έχουν ανάγει τον συνδικαλισμό (όχι φυσικά σε επιστήμη, γιατί δεν είναι ικανοί για αυτό) αλλά σε επάγγελμα το οποίο αποσκοπεί κυρίως στην προσωπική τους προβολή.

Παραθέτω και ένα λινκ από Τα Νέα για να δέιτε κάποιες αντιδράσεις αναγνωστών στο άρθρο σχετικά με την απεργία των εκπαιδευτικών. Τι άποψη έχουν για τους εκπαιδευτικούς.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4570050&ct=1

Παράθεση από: Keep Growing στις 18 Απρ 2010, 11:20:39 ΠΜ
Ο αγών, είναι "επιστήμη" και έτσι πρέπει να τον βλέπουμε αν θέλουμε να έχουμε αποτελέσματα (τα οποία, δεν είναι ανάγκη να είναι "μετρήσιμα" άμεσα).
Όπως ένας επιστήμονας δίνεται στην επιστήμη του, όχι με ανορθόδοξο τρόπο, αλλά χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εργαλεία, που απλόχερα παρέχει η επιστήμη, όταν και όπως απαιτείται (κατά την άποψη -και τις ανάγκες- του επιστήμονα) με σκοπό την εξέλιξή της και την εφαρμογή της στην κοινωνία, ...έτσι πρέπει να πράττει και ο σύγχρονος αγωνιστής...

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank18_4_10_1044.php
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr