Είναι αρκετά "ικανό" το εργαστήριό μου για thin clients?

Ξεκίνησε από Wizard, 14 Μαρ 2009, 07:09:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Σκέφτομαι του χρόνου να το γυρίσω επιτέλους σε thin (ή fat) clients. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τις προδιαγραφές που έχει το εργαστήριό μου:
Server: Intel Pentium 4 540J, 3200 MHz, 512 MB  (PC3200 DDR SDRAM), ενσωματωμένη κάρτα δικτύου Intel PRO/100 VE 100Mbps
8 clients: Intel Pentium 4, 3000 MHz, 256 MB  (PC3200 DDR SDRAM), NVIDIA GeForce4 MX 4000  (128 MB), ενσωματωμένη κάρτα δικτύου Realtek RTL8139 100Mbps
Switch: 3COM 100Mbps.

Προς το παρόν, σκέφτομαι να βάλω επιπλέον 1GB ram στον server. Αν βάλω δεύτερη κάρτα δικτύου στον server (pci ή pci-express), θα δω διαφορά;

Γενικά, τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω; Η χρήση θα είναι κυρίως Firefox (με flash δυστυχώς...), OpenOffice και αναπαραγωγή video.

Αν δοκίμαζα με fat clients, πόσο πιο αργό θα ήταν το boot?

alkisg

Νομίζω ότι το δίκτυό σου έχει πολύ καλούς clients αλλά όχι και τόσο καλό server, και θα πρέπει να εκμεταλλευτείς την επεξεργαστική ισχύ των clients. Επομένως δεν βολεύει για thin clients.

Για την nvidia θα χρειαστείς να εγκαταστήσεις τον proprietary driver στο (fat) chroot - εν τέλει μια χαρά θα πάει, θα έχει και 2D και 3D επιτάχυνση.
Το πόσο μεγάλος είναι ο εικονικός σκληρός (chroot) δεν επηρεάζει ιδιαίτερα την ταχύτητα εκκίνησης, αφού μεταφέρονται μόνο τα δεδομένα που διαβάζονται, όχι όλα.
Το 100ρι δίκτυο θα ήταν πρόβλημα αν πήγαινες για thin clients, τυπικά θα χρειαζόσουν π.χ. 65 ευρώ για ένα switch και μια gigabit κάρτα στον server ώστε να μεταφέρεται το βίντεο. Για fat clients δε νομίζω ότι είναι απαραίτητη η αναβάθμισή του.

Προσωπικά με τη συγκεκριμένη σύνθεση θα πρόσθετα/μοίραζα τη RAM ώστε κάθε PC να έχει τουλάχιστον 512 RAM για να μπορεί να τρέξει firefox + openoffice τοπικά,
και στη συνέχεια είτε θα δοκίμαζα το fat clients script του nubae, είτε με την 9.04 και τις περισσότερες εφαρμογές εγκατεστημένες σαν localapps (firefox, flash, video player, παιχνίδια κτλ), είτε με κανονική εγκατάσταση στον τοπικό σκληρό και apt-cacher, ldap, nfs και clusterssh...

Wizard

Άλκη, ευχαριστώ για την απάντηση!
Λες δεν θα φτάνουν τα 256MB ram για fat client?
Για τους drivers της nvidia αρκεί ένα sudo apt-get install nvidia-glx στο chroot? Και πώς μπορώ να τσεκάρω ότι τελικά δουλεύουν;
Επίσης, αν το firefox εγκατασταθεί στο chroot, είναι δυνατόν να αντικαταστήσω κάποια configuration files (τύπου /etc/firefox-3.0/pref/firefox.js) με symbolic links έξω από το chroot για να τα αλλάζω άμεσα;  ???

alkisg

Με 256 θα παίξουν μεν, αλλά θα είναι σαφώς πιο άνετα με λίγο παραπάνω.
Για την Nvidia MX 4000 νομίζω το κατάλληλο είναι το
sudo chroot /opt/ltsp/i386 apt-get install nvidia-glx-96
Θα βάλει πολύ πράμα, kernel headers κτλ, αλλά δεν πειράζει.
Αν τρέξεις ένα xvinfo θα δεις αν έπαιξε - θα σου πει ότι υποστηρίζει xv και θα δεις και τεράστια διαφορά στην απόδοση.

Με την 9.04 ότι εγκαταστήσεις στο chroot πάει αυτόματα στα μενού, επομένως ο firefox θα φανεί άμεσα στα μενού (localapps). Όμως, για όποια αλλαγή κάνεις στα configuration files στο chroot θα πρέπει να κάνεις και ltsp-update-image μετά - δεν γίνεται με links...

Wizard

Περιμένοντας τη stable 9.04, δοκίμασα τα localapps στην 8.10 με το ltsp-localapps και δούλεψε κανονικά για το firefox, μόνο που έβγαινε στα αγγλικά παρόλο που είχα βάλει το language-pack-el. Τελικά, ανακάλυψα ότι η LANG του chroot δεν είχε τιμή, οπότε έβαλα στο τέλος του /opt/ltsp/i386/etc/profile την εντολή export LANG=el_GR.UTF-8 και μετά δούλεψε κανονικά  :)

Κοιτώντας το https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/GetMoreFromLocalApps, είδα ότι δεν υπάρχει πρόσβαση έξω από το homedir για localapps. Υπάρχει άλλος τρόπος για δημιουργία shared φακέλου στο server (π.χ.να γίνεται mount μέσω ssh με κάποιο login script) πέρα από τις πιο πάνω οδηγίες που πειράζουν το S01-localapps;  ???

alkisg

#5
Για τη γλώσσα, κάνε μία
Κώδικας: shell
cat /etc/default/locale
cat /opt/ltsp/i386/etc/default/locale


Θα έπρεπε και τα δύο να περιέχουν LANG="el_GR.UTF-8", αλλιώς κάτι πήγε στραβά.

Για κοινόχρηστο φάκελο χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο:
Κώδικας: shell
mkdir ~/Δημόσιο/Υλικό\ μαθήματος
for f in /home/*/Επιφάνεια\ εργασίας
do
  sudo ln -s ~/Δημόσιο/Υλικό\ μαθήματος $f/Υλικό\ μαθήματος
done


Είναι πιο εύκολο για την πρώτη τάξη, βλέπουν έναν κοινόχρηστο φάκελο στην επιφάνεια εργασίας τους αντί να περιηγούνται στο σκληρό για να τον βρουν. Και φυσικά ο καθηγητής έχει read/write δικαιώματα αφού είναι στον προσωπικό του φάκελο, και οι μαθητές read-only.


Όμως αυτή η προσέγγιση δεν δουλεύει για localapps, επειδή το sshfs που χρησιμοποιείται για να μεταφέρει το home directory στον client από προεπιλογής νομίζω ότι δεν ακολουθεί τα symbolic links για λόγους ασφαλείας.

Μια πιθανή λύση λοιπόν γι' αυτό που θες είναι να προστεθεί η επιλογή -o follow_symlinks στη γραμμή που καλεί το sshfs στο αρχείο X01-localapps. Έτσι θα ακολουθεί τα symlinks στον server και θα εμφανίζεται κανονικά ο κοινόχρηστος φάκελος.

Μια πιο εύκολη λύση, αν πρόκειται μόνο για μερικά κοινόχρηστα αρχεία και όχι για κοινόχρηστο κατάλογο, είναι να γίνουν hard links (ln /home/teacher/arxeio /home/user/arxeio χωρίς παράμετρο -s) οπότε τα ακολουθεί το sshfs χωρίς να γίνουν πουθενά αλλαγές.


Για mount με login script: δεν μπορεί να γίνει με νορμάλ τρόπο, αφού το mount πρέπει να εκτελεστεί από τον thin client και όχι από κώδικα που τρέχει στον server. Γι' αυτό και ο τυπικός τρόπος για τέτοια πράγματα είναι με initscripts στο chroot.
Υπάρχει βέβαια η δυνατότητα να εκτελέσεις από login script κώδικα στον client παραθέτοντας `ltsp-localapps` μπροστά από την εντολή, άρα θεωρητικά θα μπορούσες να προσπαθήσεις κάτι τέτοιο:
Κώδικας: shell
ltsp-localapps sshfs -o allow_other,ControlPath=${LDM_SOCKET} ${LDM_SERVER}:${SHARED_DIR} ${SHARED_DIR}


αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις μεταβλητές περιβάλλοντος, αφού το απαραίτητο LDM_SOCKET είναι στον client και όχι στον server. Ίσως να μπορεί να γίνει κάτι με κλήση της eval - αλλιώς θα χρειαστεί να ξαναεισάγει κωδικό ο χρήστης για να κάνει mount τον κοινόχρηστο κατάλογο και θα είναι ενοχλητικό...


Άσχετο: έχω την 9.04 από την alpha 4, και μπορώ να πω ότι μου φαίνεται πιο σταθερή από τη stable 8.10 :)

Wizard

To /etc/default/locale ήταν εντάξει, το /opt/ltsp/i386/etc/default/locale δεν υπήρχε  ???
Θα δοκιμάσω τις λύσεις που προτείνεις για το sshfs
Κι εγώ την 9.04 θέλω να βάλω, αλλά είχα μία έτοιμη 8.10 από παλιά και είπα να δω τι παίζει με fat clients  :)

alkisg

Παράθεση από: Wizard στις 02 Απρ 2009, 03:33:04 ΜΜ
To /etc/default/locale ήταν εντάξει, το /opt/ltsp/i386/etc/default/locale δεν υπήρχε  ???

Η εγκατάσταση είχε γίνει με alternate install CD όπως περιγράφεται στον οδηγό (με επιλογή ελληνικών στην αρχή κτλ) ή με desktop CD;
Αν ήταν με alternate, να ξαναδοκιμάσω μήπως υπάρχει κάτι στραβό είτε στο 8.10 είτε στην περιγραφόμενη διαδικασία...

Wizard

#8
Άλκη, είχα κάνει 2-3 εγκαταστάσεις της 8.10, εκ των οποίων η μία ήταν με desktop cd και μετά apt-get install ltsp-server-standalone και ltsp-build-client, μπορεί και να ήταν η τελευταία, αλλά δεν είμαι σίγουρος, οπότε μη μπαίνεις σε κόπο, έρχεται η 9.04  :)

UPDATE: Στο laptop μου έχω την 9.04 alpha 6 με alternate cd και το /opt/ltsp/i386/etc/default/locale δεν υπήρχε επίσης...

alkisg

Παράθεση από: Wizard στις 02 Απρ 2009, 07:31:03 ΜΜ
UPDATE: Στο laptop μου έχω την 9.04 alpha 6 με alternate cd και το /opt/ltsp/i386/etc/default/locale δεν υπήρχε επίσης...

Τελικά ήταν όντως regression στην Jaunty. Ανάφερα το bug και το διόρθωσαν σε λίγες ώρες:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ltsp/+bug/360366

Τα καλά του open source... όταν είχα αναφέρει στη Microsoft ότι το SP2 των XP κόβει στη μέση τα αποστελλόμενα emails, ούτε καν πήρα απάντηση, και τελικά τους είχε πάρει 6 μήνες να το διορθώσουν... :(

Wizard

Παράθεση από: alkisg στις 14 Απρ 2009, 09:14:34 ΠΜ
Παράθεση από: Wizard στις 02 Απρ 2009, 07:31:03 ΜΜ
UPDATE: Στο laptop μου έχω την 9.04 alpha 6 με alternate cd και το /opt/ltsp/i386/etc/default/locale δεν υπήρχε επίσης...

Τελικά ήταν όντως regression στην Jaunty. Ανάφερα το bug και το διόρθωσαν σε λίγες ώρες:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ltsp/+bug/360366

Τα καλά του open source... όταν είχα αναφέρει στη Microsoft ότι το SP2 των XP κόβει στη μέση τα αποστελλόμενα emails, ούτε καν πήρα απάντηση, και τελικά τους είχε πάρει 6 μήνες να το διορθώσουν... :(

Εγκατέστησα στο laptop μου τη σταθερή 9.04 (alternate cd, ελληνική γλώσσα) και το /opt/ltsp/i386/etc/default/locale πάλι δεν υπάρχει.

alkisg

Θα ήταν πολύ μεγάλη αλλαγή να το βάλει στο default/locale, και ήταν η τελευταία μέρα που μπορούσε να περάσει αλλαγές (πριν την RC που μετά αλλαγές επιτρέπονται μόνο για critical σφάλματα), και έτσι το έχωσε στο /opt/ltsp/i386/etc/environment (το οποίο το πείραζε έτσι κι αλλιώς).

cat /opt/ltsp/i386/etc/environment στην 9.04 beta:
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"


cat /opt/ltsp/i386/etc/environment στην 9.04 final:
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
LANG="el_GR.UTF-8"


Το δοκίμασα με τη final, μια χαρά δουλεύει... είδες κάποιο πρόβλημα;

Wizard

Α, σορρυ, όχι δεν είδα κάποιο πρόβλημα, πριν αρχίσω τις δοκιμές, είπα να δω το locale, δεν ήξερα ότι χρησιμοποιείται άλλο αρχείο  :laugh: