fat clients

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 15 Σεπ 2010, 03:02:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Μερικές απορίες για το πώς δουλεύουν οι fat clients.

1. Μπορούν να συνυπάρχουν δύο server στο ίδιο δίκτυο; Αν ναι, πώς καθορίζουμε από ποιον server θα φορτώνει ο κάθε client;

2. Τι και που γράφουν στον τοπικό τους δίσκο οι clients; Παίζει ρόλο αν το σύστημα "ξενιστής" είναι windows ή linux;

3. Πώς αποκτούν πρόσβαση στον τοπικό δίσκο οι χρήστες;

4. Αν καταλαβαίνω σωστά, σε ένα δίκτυο με 12 υπολογιστές, για ένα τμήμα θα πρέπει να φτιάξουμε 12 διαφορετικούς λογαριασμούς. Οι μαθητές δεν έχει σημασία σε ποιο μηχάνημα θα καθίσουν, αφού κάθε χρήστης μπορεί να συνδεθεί σε κάθε fat client, σωστά;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

1) Και δύο και παραπάνω servers. Αν κάποιος έχει υπερβολική όρεξη και μισο-παλιό / μισο-καινούργιο εργαστήριο, θα μπορούσε άνετα να στήσει π.χ. 6 LTSP servers που να σερβίρουν μόνο 6 LTSP clients.
Ο περιορισμός είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει μόνο ένας (proxy)dhcp server. Τη ρύθμιση του ποιος μπουτάρει τι την κάνουμε από το /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf.

2 και 3) Κανονικά οι fat clients δεν γράφουν τίποτα στον τοπικό σκληρό δίσκο, αφού δεν χρειάζεται καν να υπάρχει δίσκος. Εάν κάποιος χρήστης είναι στην ομάδα admin, τότε πηγαίνοντας στο μενού "Τοποθεσίες » όνομα-δίσκου" μπορεί να προσαρτήσει το δίσκο σαν να ήταν εξωτερικός δίσκος. Στη συνέχεια γράφει ό,τι θέλει, όπου έχει δικαιώματα στο δίσκο.
Δεν παίζει ρόλο αν το file system είναι NTFS ή ext4.

4) Ναι, ο κάθε μαθητής μπορεί να κάτσει όπου θέλει, αφού από πίσω χρησιμοποιείται αυτόματα NFS (ή sshfs).

5) [δικό μου] από κάποιους άκουσα ότι δεν ήθελαν fat clients γιατί έχουν μεγάλους δίσκους οι clients και τους λυπούνται να κάθονται. Αν θέλετε, είναι εύκολο να κάνω τους fat clients να προσαρτούν το home τοπικά αντί για NFS. Έτσι θα έχετε περισσότερο χώρο σε βάρος της φορητότητας λογαριασμών, δηλαδή δεν θα μπορεί να γίνει το (4).
Γενικά δεν αξίζει τον κόπο εφόσον υπάρχει gigabit σύνδεση server <=> switch, μάλιστα λόγω caching πολλές φορές είναι πιο γρήγορο το να μη χρησιμοποιείται ο τοπικός δίσκος. Αλλά άμα κάποιος θέλει να τον χρησιμοποιήσει ως /home, μπορεί να γίνει...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 15 Σεπ 2010, 03:39:05 ΜΜ
1) Και δύο και παραπάνω servers. Αν κάποιος έχει υπερβολική όρεξη και μισο-παλιό / μισο-καινούργιο εργαστήριο, θα μπορούσε άνετα να στήσει π.χ. 6 LTSP servers που να σερβίρουν μόνο 6 LTSP clients.
Ο περιορισμός είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει μόνο ένας (proxy)dhcp server. Τη ρύθμιση του ποιος μπουτάρει τι την κάνουμε από το /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf.
Όλα τα μηχανήματα παίρνουν δυναμική IP απ' τον router. Πώς θα καθορίσω ποιος server δίνει σε ποιον client; Γίνεται με mac address;

Παράθεση από: alkisg στις 15 Σεπ 2010, 03:39:05 ΜΜ
2 και 3) Κανονικά οι fat clients δεν γράφουν τίποτα στον τοπικό σκληρό δίσκο, αφού δεν χρειάζεται καν να υπάρχει δίσκος.
Τι σόι fat clients είναι άμα δεν χρειάζονται τον τοπικό δίσκο;

Παράθεση από: alkisg στις 15 Σεπ 2010, 03:39:05 ΜΜ
5) [δικό μου] από κάποιους άκουσα ότι δεν ήθελαν fat clients γιατί έχουν μεγάλους δίσκους οι clients και τους λυπούνται να κάθονται. Αν θέλετε, είναι εύκολο να κάνω τους fat clients να προσαρτούν το home τοπικά αντί για NFS. Έτσι θα έχετε περισσότερο χώρο σε βάρος της φορητότητας λογαριασμών, δηλαδή δεν θα μπορεί να γίνει το (4).
Σε αυτή την περίπτωση πώς θα είναι οργανωμένοι οι λογαριασμοί; Παίζει ρόλο (για το /home) αν ο client έχει windows;

6) Στην εγκατάσταση του λειτουργικού στον server, δεν υπάρχει πλέον η επιλογή για την εγκατάσταση του LTSP;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

1) Ναι, με mac address.

2) Fat client λέμε κάποιον που τρέχει τα προγράμματα στη δική του CPU, σε αντίθεση με τον thin client που τα τρέχει στον server και μεταφέρει την εικόνα μέσω δικτύου.
Ο τοπικός δίσκος είναι άχρηστος.
Ο server συνήθως κάνει caching ό,τι δεδομένα χρειαστούν από τον δικτυακό τους δίσκο οι clients, και έτσι τους το επιστρέφει πιο γρήγορα από ότι θα το διάβαζαν από τον τοπικό δίσκο.

Η μόνη περίπτωση που θα βοηθούσε ο τοπικός δίσκος θα ήταν σε μη-gigabit δίκτυο. Αλλού δεν χρειάζεται.

5) Ναι, παίζει ρόλο για το /home, θέλει να είναι ext2/3/4 partition, δεν κάνει σε Windows. Θεωρητικά βέβαια θα μπορούσες να φτιάξεις ένα αρχείο π.χ. 10 Gb μέσα στον δίσκο των Windows και να χρησιμοποιήσεις αυτό το αρχείο σαν /home, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε με τέτοιες ειδικές περιπτώσεις...

6) Οι fat client servers είναι LTSP servers.
Δηλαδή, αν βάλεις έναν καλό client με >500 MB RAM αυτόματα θα μπουτάρει ως fat.
Αν βάλεις έναν παλιό client με <500 MB RAM αυτόματα θα μπουτάρει ως thin.
Δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση γι' αυτό, το έχουμε αυτοματοποιήσει τελείως.
Γι' αυτό λέμε ότι τα sch-scripts υποστηρίζουν μικτά εργαστήρια (με παλιούς και καινούργιους Η/Υ ταυτόχρονα).


Δημήτρη νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αφιερώσεις 1 ώρα να κάνεις εγκατάσταση (και 5 ώρες περίμενε μέχρι να κατεβούν τα προγράμματα από το δίκτυο) και να το δεις να δουλεύει, κι αν δεν σου αρέσει τότε οκ, πας στις "ειδικές" περιπτώσεις. Αλλά γενικά νομίζω ότι θα σε καλύψει η default εγκατάσταση...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 15 Σεπ 2010, 08:28:42 ΜΜ
Δημήτρη νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αφιερώσεις 1 ώρα να κάνεις εγκατάσταση (και 5 ώρες περίμενε μέχρι να κατεβούν τα προγράμματα από το δίκτυο) και να το δεις να δουλεύει, κι αν δεν σου αρέσει τότε οκ, πας στις "ειδικές" περιπτώσεις. Αλλά γενικά νομίζω ότι θα σε καλύψει η default εγκατάσταση...

Έχω ήδη αρχίσει

α) Να εγκαθιστώ στους υπολογιστές του ενός εργαστηρίου το Lucid Lynx με σκοπό να μπορούν να λειτουργήσουν αυτόνομα ως workstations με τους απολύτως απαραίτητους χρήστες (ένας admin κι ένας απλός χρήστης για όλες τις δουλειές) και σκοπεύω να δοκιμάσω πώς συμπεριφέρονται και ως fat client. Επειδή αφενός έχουν δίσκους 30 GB - 80 GB που δε θέλω να πάνε χαμένα και αφετέρου αυτή τη στιγμή δεν έχουμε τα χρήματα για αγορά gigabit switch, θα πρέπει να χρησιμοποιούν κάπως τον τοπικό δίσκο.

Στην αρχική αυτή φάση που είμαι, φτιάχνω 3 partitions: ένα για το /, ένα για το /home και ένα swap. Θα πρέπει το /home να έχει το ίδιο μέγεθος σε όλους ή δεν παίζει ρόλο;

β) Όταν τελειώσω με τα workstations θα εγκαταστήσω το Lucid Lynx και στον server απ' το DVD της διανομής. Υπάρχει ξεχωριστή επιλογή όπως παλιότερα στο αρχικό μενού για εγκατάσταση και του LTSP server, ή εξυπακούεται και γίνεται αυτόματα;

Και κάτι ακόμα: οι περισσότεροι workstations του εργαστηρίου έχουν μνήμη 512MB. Ως τι θα ξεκινήσουν; fat ή thin;

Έχουμε και το παλιό εργαστήριο, τους Μνηστήρες, που εκεί θα πρέπει να κάνουμε το μηχάνημα του καθηγητή dual boot και να δίνει στα υπόλοιπα μηχανάκια που θα πρέπει κι αυτά να δουλεύουν τον δίσκο, αφού δεν έχουμε ούτε εκεί gigabit switch. Με τις mac address θα πρέπει να ξεχωρίσω τα δύο δίκτυα αφού κάθονται πάνω στον ίδιο router...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Με 100 mbps switch θα πάνε 10 φορές πιο αργά, οπότε στα υπόψη για κάτι τέτοιο με την πρώτη ευκαιρία: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=12741&cat=13
Επίσης μπορείς να αυξήσεις την ταχύτητα κάνοντας ethernet bonding, το δοκίμασα με 4 κατοστάρες κάρτες και έπιασα 400 mbps, αλλά δε νομίζω ότι θα ξαναασχολούμουνα ποτέ με κάτι τέτοιο, θα προτιμούσα να δώσω ακόμα και από την τσέπη μου τα 60 ευρώ για ένα switch! :)

Το μέγεθος του τοπικού /home δεν παίζει ρόλο, μπορεί να είναι όσο θέλει. Να ξαναπώ όμως ότι δεν θα γίνει αυτόματα mount ως /home αλλά περίπου σαν εξωτερικός δίσκος. Για να γίνει mounted ως κανονικό /home θα χρειαστεί σκριπτάκι.

Δες λίγο το wiki με τις οδηγίες εγκατάστασης των sch-scripts, προτείνει την χρήση του desktop i386 .iso του ubuntu, όχι του alternate που προτείναμε παλιά, αφού πλέον τα sch-scripts φροντίζουν καλύτερα την εγκατάσταση του εικονικού δίσκου από ότι το alternate cd.

Οι clients με 512 RAM θα ξεκινήσουν αυτόματα ως fat.

Για τον διαχωρισμό των clients των μνηστήρων, μπορείς είτε με mac addresses, είτε να βάλεις μια δεύτερη κάρτα στον server των μνηστήρων και να τους απομονώσεις σε δεύτερο switch και να παίρνουν internet από τον server τους.

aspd

#6
Η πρώτη μέρα στο σχολείο με fat clients (4 ώρες) ήταν άψογη. Συγχαρητήρια και από μένα.
Παράθεση από: alkisg στις 15 Σεπ 2010, 03:39:05 ΜΜ
1) Και δύο και παραπάνω servers.
Ο περιορισμός είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει μόνο ένας (proxy)dhcp server. Τη ρύθμιση του ποιος μπουτάρει τι την κάνουμε από το /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf.

Στο σχολείο μου έχω δύο ανεξάρτητα εργαστήρια LTSP με δύο servers. Υπάρχουν 2 gigabit switches που συνδέονται σε έναν router. Θέλω τα εργαστήρια να είναι εντελώς ανεξάρτητα και να μη χρειάζεται να είναι ανοικτός ο server του εργαστηρίου που δε χρησιμοποιείται.
O server1 έχει στατική IP 10.32.11.10 και ο server2 στατική IP 10.32.11.11.
Κάνοντας boot έναν fat client στο server2 βλέπω να λέει:
DHCP IP: 10.32.11.1, PROXY IP: 10.32.11.11 και GATEWAY IP: 10.32.11.1
Ερωτήσεις:
1. Πού ακριβώς πρέπει να βάλω τις MAC ADDRESSES των υπολογιστών για να  καθορίσω  ποιος κάνει boot σε κάθε server; Μήπως μπορείτε να βάλετε ένα παράδειγμα;
2. Δεν έχω ορίσει από μόνη μου κανέναν PROXY server. Ό, τι έκαναν τα sch-scripts. Πρέπει να κάνω κάτι με τους PROXY servers; Δε θέλω όμως και οι δύο servers να είναι υποχρεωτικά ανοικτοί.
3. Τις MAC ADDRESSES τις βλέπω στις αρχικές οθόνες κατά την εκκίνηση ή με ifconfig. Σωστά;
Ευχαριστώ

alkisg

Ανοίγεις όλο το πρώτο εργαστήριο lab1 ενώ αφήνεις το lab2 κλειστό για να μην σε μπερδεύουν οι clients του. Μέσα από τα sch-scripts, κάνεις δεξί κλικ → ιδιότητες πάνω στους clients και βλέπεις τις mac addresses τους. Στη συνέχεια πας στο μενού Εξυπηρετητής → Αρχεία ρυθμίσεων → Επεξεργασία ρυθμίσεων του dnsmasq, και στο τέλος του αρχείου προσθέτεις γραμμές σαν τις παρακάτω:
Παράθεση
dhcp-mac=lab1,12:34:56:78:00:01
dhcp-mac=lab1,12:34:56:78:00:02
dhcp-ignore=#lab1

Με την οδηγία dhcp-mac ορίζεις ότι οι clients ανήκουν στο lab1.
Το "#" στη γραμμή "dhcp-ignore=#lab1" σημαίνει άρνηση, δηλαδή ο server θα αγνοεί όλους τους clients που δεν ανήκουν στο lab1.

Από ένα τερματικό επανεκκινείς το dnsmasq:
sudo invoke-rc.d dnsmasq restart


Μια από τα ίδια και για τον άλλο server και είσαι έτοιμη.

aspd

Από πέρισυ  που είχα LTSP με 9.04 αναρωτιόμουνα πώς θα ξεχώριζα σε ποιον server θα κάνει boot κάθε client.
Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν τόσο εύκολο και τόσο γρήγορο να φτιαχτεί. Σε μισή ώρα το πολύ, είχα
τακτοποιήσει και τα δύο εργαστήρια.
Ευχαριστώ πολύ.

aspd

Με 2 servers σε 2 ανεξάρτητα LTSP εργαστήρια (ένα με thin και ένα με fat clients) που συνδέονται σε ένα router τι πρέπει να κάνω με το squid3;
1. Να το στήσω και στους δύο servers σα να ήταν τα εργαστήρια σε ξεχωριστά σχολεία;
2. Να το στήσω σε έναν μόνο server και το άλλο εργαστήριο απλά να μην έχει διαμεσολαβητή δικτύου;
3. κάτι άλλο;

alkisg

Αυτό καλύτερα ρώτα το στο θέμα για το squid, για να μην μπερδεύονται τα θέματα και δυσκολεύουν οι αναζητήσεις.

Θα πρότεινα δύο ξεχωριστά squid για λόγους απλότητας, ώστε να ισχύουν οι ίδιες οδηγίες για όλα τα εργαστήρια και να μην ασχολούμαστε με πολλές διαφορετικές περιπτώσεις. Έτσι θα είναι και πιο εύκολη και η αυτόματη ρύθμισή του μέσα από τα sch-scripts σε επόμενη έκδοσή τους.

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 22 Νοε 2010, 07:52:31 ΜΜ
Ανοίγεις όλο το πρώτο εργαστήριο lab1 ενώ αφήνεις το lab2 κλειστό για να μην σε μπερδεύουν οι clients του. Μέσα από τα sch-scripts, κάνεις δεξί κλικ → ιδιότητες πάνω στους clients και βλέπεις τις mac addresses τους. Στη συνέχεια πας στο μενού Εξυπηρετητής → Αρχεία ρυθμίσεων → Επεξεργασία ρυθμίσεων του dnsmasq, και στο τέλος του αρχείου προσθέτεις γραμμές σαν τις παρακάτω:
Με την οδηγία dhcp-mac ορίζεις ότι οι clients ανήκουν στο lab1.
Το "#" στη γραμμή "dhcp-ignore=#lab1" σημαίνει άρνηση, δηλαδή ο server θα αγνοεί όλους τους clients που δεν ανήκουν στο lab1.

Από ένα τερματικό επανεκκινείς το dnsmasq:
sudo invoke-rc.d dnsmasq restart


Μια από τα ίδια και για τον άλλο server και είσαι έτοιμη.

Άλκη οι οδηγίες ισχύουν κ για 12.04, σωστά;