ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ Η΄ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Ξεκίνησε από droopy, 17 Ιαν 2011, 12:56:18 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

droopy

Στον παρακάτω αλγόριθμο:

β <-- 6
Διάβασε α
Αν α>β τοτε
γ <-- β / α-β
Τέλος_αν
Εκτύπωσε γ

στην περίπτωση που α <= β η εντολή Εκτύπωσε γ ποιο κριτηριο παραβιάζει
δεδομένου ότι το γ δεν έχει τιμή;

Ευχαριστώ

olga_ath

Νομίζω και αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι πιο έμπειροι συνάδελφοι η αναφορα σε μια θέση μνημης η οποία δεν έχει αρχικοποιηθεί παραβιάζει την αποτελεσματικότητα.
Doubt everyone and first of all yourself

petrosp13

Άποψη μου είναι ότι παραβιάζεται η καθοριστικότητα, αφού υπάρχει αμφιβολία για την εκτέλεση της εντολής "Εκτύπωσε β" σε αυτή την περίπτωση
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

kadafi

Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

Eri

Μπορεί κανείς να δώσει ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αλγορίθμου που να παραβιάζει την αποτελεσματικότητα;

sstergou

Παράθεση από: Eri στις 17 Ιαν 2011, 03:35:49 ΜΜ
Μπορεί κανείς να δώσει ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αλγορίθμου που να παραβιάζει την αποτελεσματικότητα;

Αλγόριθμος τάδε
Αν 4 είναι ο μεγαλύτερος ακέραιος ν για τον οποίο ισχύει α^ν + β^ν + γ^ν = ζ^ν τότε....
  εντολές
αλλιώς
  εντολές
Τέλος_αν
Τέλος τάδε

το παράδειγμα υπάρχει στο βιβλίο του knuth από το οποίο μάλλον προέρχονται και τα "κριτήρια" στο βιβλίο της ΑΕΠΠ.

Αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά εδώ https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2609.0 όπου αρχικά συζητείται το θέμα της αποτελεσματικότητας.

kadafi

Για να είμαι ειλικρινής δεν έβγαλα ακριβές συμπεράσματα για την αποτελεσματικότητα.
Πραγματικά μου είναι δύσκολο να σκεφτώ  κάποιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα .
Να ρωτήσω κάτι... ο παρακάτω αλγόριθμος :

α<-- 'Κ'
β<-- 'Λ'
γ<-- α+β

παραβιάζει κάποιο κρητίριο ; Σίγουρα ναι, αλλά παραβιάζεται η καθοριστικότητα ή η αποτελεσματικότητα;
Ο αλγόριθμος τι λάθος έχει; Συντακτικό ή λογικό;
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

petrosp13

Συντακτικό λάθος, εκτός αν η γλώσσα υποστηρίζει συνένωση αλφαριθμητικών
Αποτελεσματικότητα θα έλεγα γιατί η εντολή δεν είναι εκτελέσιμη, δεν αρκεί να έχει ορισθεί
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

kadafi

Και εγώ αποτελεσματικότητα θα έλεγα . Αλλά το πεδίο είναι λίγο θολό και δεν θα έπρεπε να ήταν γιατί είναι κρίμα ένα παιδί να χάσει μόρια από τέτοιου είδους ερωτήσεις.
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Eri στις 17 Ιαν 2011, 03:35:49 ΜΜ
Μπορεί κανείς να δώσει ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αλγορίθμου που να παραβιάζει την αποτελεσματικότητα;

Μια εντολή που δεν εκτελείται λόγω ότι δεν έχει οριστεί στην ΓΛΩΣΣΑ η παρουσιάζει συντακτικό λάθος  πχ Γ -->Α +  Β