16.04 MATE και Ελληνικά

Ξεκίνησε από sasho, 06 Μαρ 2018, 09:12:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sasho

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα...
έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία εγκατάσταση του MATE 16.04.3 i386?
Σε συνεχείς εγκαταστάσεις (3 σε κανονοκό σύστημα και 1 σε εικονική μηχανή), το βασικό σύστημα "μπουτάρει" πάντα σε Αγγλική γλώσσα παρόλο που επιλέγω Ελληνικά κατά την εγκατάσταση.
Καμία προσπάθεια μου σε αλλαγή εκ των υστέρων σε Ελληνικά μέσω control panel/language support, δεν καρποφόρησε, γυρνάει πάντα σε Αγγλικά.
Υποψιάζομαι οτι δεν βρίσκει κάποια αρχεία Ελλήνικής υποστήριξης στον κεντρικό σερβερ αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Καμιά συμβουλή;

richard

Δες

cat /etc/default/locale

Πρέπει να λέει:

#  File generated by update-locale
LANG="el_GR.UTF-8"

Richard

notis

Το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα. Στο αρχείο locale γράφει LANG="en_US.UTF-8"
Ευχαριστούμε richard για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλαγή σε αυτό το αρχείο καθώς πρόσβαση έχει μόνο ο root και όχι ο administrator. 
Εχεις να προτείνεις κάτι;

Ευχαριστώ,
Νότης Γενιτζές

gidarakos

1) Για να ανοίξεις ένα αρχείο για επεξεργασία με διαχειριστικά δικαιώματα: sudo pluma και το όνομα του αρχείου
2) Όσο αφορά τη 16.04 ακόμα και για standalone εγκαταστάσεις καλύτερα να επιλέγουμε τη 18.04.1 η οποία υποστηρίζεται: ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 18.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

notis


thanos

Άλλο θεματάκι με τη γλώσσα: Δεν μπορώ να βρω την εφαρμογή για εικονίδιο αλλαγής γλώσσας (en/gr...) ώστε να το βάλω στον κάτω Πίνακα Εφαρμογών. Καμιά ιδέα;

(Γειά σου Richard!)