Αστεία που σχετίζονται με την Πληροφορική

Ξεκίνησε από dipa57, 16 Δεκ 2009, 02:22:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dipa57

Συνάδελφοι, καλό είναι όχι μόνο να προβληματιζόμαστε αλλά και να γελάμε.
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

dipa57

Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

za√‘ag

#2
Μια από τις πολλές εικόνες που έχω και μου αρέσει.... Θέμα: Understanding Computer Technology

Αρχαίος Έλληνας surfer (!!!)

Και μια από διαφήμιση αυτοκινήτου

και ένα πολύ καλό κείμενο σχετικά με τη "Δημιουργία του κόσμου της πληροφορικής και των δεινών της!!!"
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Loukritia

Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Loukritia

και μια και πιάσαμε τα αστεία, ιδού και το κλασικό Πορτάκι....
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

zwoula

αυτο με το πορτακι τα εσπασε!!! ακομη γελαω.....            ;D ;D ;D ;D :D
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

dipa57

Άλλαξα τον τίτλο ώστε να συμπεριλάβω περισσότερα θέματα, αλλά συνεχίζω με μερικές εικόνες:
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

za√‘ag

Μερικές ακόμα ... (έχω μια παρόμοια με το laptop με cartoons αλλά είναι λίγο πιο προκλητική  και τη λογόκρινα μόνος μου και δεν την έβαλα)

Η 1η με τον τύπο που κοιμήθηκε είναι μάλλον από τις πολλές προσπάθειες για να δουλέψει το e-school  :) :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dipa57

Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

za√‘ag

Μια παρόμοια με επίλυση προβλημάτων σε powerpoint
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dipa57

Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

spin


gthal

Με πρόλαβες. Αυτό έψαχνα κι εγώ.
Ορίστε μερικά ακόμα.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

dipa57

Συνάδερφοι κάντε υπομονή.
Ακόμα και το e-school δεν είναι και τόσο μεγάλο αγγούρι, υπάρχουν και ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

spin


toufeki


spin

Και αφού είμαστε διαδικτυακά και δε μπορούμε να φάμε ξύλο, ένα για τις γυναίκες:

za√‘ag

Αν είναι ας το φάμε το cyber-ξύλο όλοι μαζί....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

ακόμα λίγες:

(Στην 1η με τις βάσεις δεδομένων λέτε να είναι καμιά από τις γυναίκες στην ομάδα του e-school??? ) - - -> Χωρίς παρεξηγήσεις ... πλάκα κάνουμε !!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dipa57

Τελικά θα το ξενυχτήσουμε απόψε.
Εγώ δεν δουλεύω αύριο έχω αναρρωτική λόγω (νέας;) γρίπης.
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

za√‘ag

Δημήτρη περαστικά ... τα δικά μας έχουν κατάληψη εδώ και μια βδομάδα ...

στην τελευταία φωτό νομίζω ότι είναι άλλος ένας που προσπάθησε να χρησιμοποιήσει το e-school .... :) ή κάνω λάθος;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Για τους φίλους μας από την Κρήτη (πάλι χωρίς παρεξήγηση)

(Κρητικάτσι edition για παραθύρια NT)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

zwoula

για κανονιστε μια μερα να σασ δειρω ολους μαζι..... αααααααντε!!!   >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

za√‘ag

Παράθεση από: zwoula στις 17 Δεκ 2009, 12:06:19 ΜΜ
για κανονιστε μια μερα να σασ δειρω ολους μαζι..... αααααααντε!!!   >:( >:( >:( >:( >:( >:(

:D ;D 8) 8)
:-*
:-*
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

zwoula

δεν τα ξεχναω εγω αυτα με 5-6 φατσουλες....  >:( >:(
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

toufeki

Πραγματικό γεγονός υπαλλήλου της εταιρίας Word Perfect   
   
Η ακόλουθη είναι μια πραγματική ιστορία από την υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας Word Perfect. Είναι αυτονόητο ότι ο υπάλληλος απολύθηκε, παρ' όλα αυτά ο ίδιος έχει κάνει αγωγή για αναίτια απόλυση. Ο διάλογος προέρχεται από τη μαγνητοφώνηση που οδήγησε στην απόλυση:

- Τεχνική εξυπηρέτηση Word Perfect, πως μπορώ να σας βοηθήσω;
- Ναι, ξέρετε, έχω πρόβλημα με το Word Perfect.
- Τι είδους πρόβλημα;
- Να, καθώς δακτυλογραφούσα, ξαφνικά όλες οι λέξεις χάθηκαν.
- Χάθηκαν;
- Εξαφανίστηκαν.
- Μμμ. Τι σας δείχνει η οθόνη τώρα;
- Τίποτα.
- Τίποτα;
- Είναι κενή. Δεν δέχεται οτιδήποτε και να γράψω.
- Είστε ακόμα μέσα στο Word Perfect ή έχετε βγει;
- Πως μπορώ να το καταλάβω;
- Βλέπετε το σήμα C: στην οθόνη; (Ελεύθερη μετάφραση του "Can you see the C: prompt on the screen?")
- Τι σημασία έχει η οθόνη; (Ελεύθερη μετάφραση του "What's a sea-prompt?")
- Ξεχάστε το. Μπορείτε να κινήσετε τον δρομέα (cursor) στην οθόνη;
- Δεν υπάρχει δρομέας. Σας είπα, δεν δέχεται οτιδήποτε και να γράψω!
- Έχει ένδειξη λειτουργίας το μόνιτορ σας;
- Τι είναι μόνιτορ;
- Είναι το πράγμα με την οθόνη που μοιάζει με τηλεόραση. Μήπως έχει ένα μικρό λαμπάκι που σας λέει πότε είναι αναμένο;
- Δεν ξέρω.
- Τότε κοιτάξτε πίσω από το μόνιτορ και βρείτε από που βγαίνει το καλώδιο. Μπορείτε να το δείτε;
- Ναι, νομίζω.
- Ωραία. Ακολουθήστε το καλώδιο μέχρι το φις και πέστε μου αν είναι συνδεδεμένο στην πρίζα.
- ...Ναι, είναι.
- Όταν κοιτούσατε πίσω από το μόνιτορ, προσέξατε ότι έβγαιναν δύο καλώδια και όχι μόνο ένα;
- Όχι.
- Τέλος πάντων, βγαίνουν. Θα ήθελα να κοιτάξετε και να βρείτε το άλλο καλώδιο.
- Εντάξει, το βρήκα.
- Ακολουθήστε το και πέστε μου αν είναι καλά συνδεδεμένο στο πίσω μέρος του υπολογιστή σας.
- Δεν μπορώ να φτάσω εκεί.
- Καλά. Τουλάχιστον μπορείτε απλώς να δείτε αν είναι;
- Όχι.
- Ακόμα κι αν πατήσετε πάνω σε κάτι και τεντωθείτε λίγο;
- Δεν μπορώ να δω, όχι γιατί δεν φτάνω, αλλά γιατί είναι σκοτάδι.
- Σκοτάδι;
- Ναι. Το φως του γραφείου είναι σβηστό και το μόνο φως που έχω έρχεται από το παράθυρο.
- Τότε ανάψτε το φως.
- Δεν μπορώ.
- Γιατί όχι;
- Γιατί υπάρχει διακοπή ρεύματος.
- Διακοπή... Διακοπή ρεύματος; Αχά! Λοιπόν, το βρήκαμε. Έχετε ακόμα τα κουτιά, τα βιβλία, και τα υπόλοιπα υλικά συσκευασίας του υπολογιστή σας;
- Βέβαια, τα κρατάω στην ντουλάπα.
- Ωραία. Φέρτε τα, αποσυνδέστε το σύστημα σας και συσκευάστε το όπως ήταν όταν το πήρατε. Μετά επιστρέψτε το στο κατάστημα απ' όπου το πήρατε.
- Αλήθεια; Είναι τόσο σοβαρό;
- Δυστυχώς ναι.
- Καλά, αφού είναι έτσι. Και τι θα τους πω;
- Πέστε τους ότι με την ηλιθιότητα που σας δέρνει, δεν μπορείτε να έχετε υπολογιστή.

za√‘ag

Παράθεση από: zwoula στις 17 Δεκ 2009, 12:18:45 ΜΜ
δεν τα ξεχναω εγω αυτα με 5-6 φατσουλες....  >:( >:(

INPUT A
FOR I=1 TO A:PRINT " :-* ";:NEXT I
END

Βάλε όσες θέλεις... Είναι καλύτερα;;  :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

zwoula

Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Loukritia

Χαχα, να μια ωραία εργασία για τελευταίο μάθημα πριν τα Χριστούγεννα. Κολλάζ με τέτοιες γελοιογραφίες. Ορίστε μερικά ακόμα!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Loukritia

Κι επειδή έρχεται ΣΚ και διακοπές, ιδού και μερικές ατάκες από εξυπηρέτηση πελατών

-Ανοίγω το παραθύρι και δε μπορώ να μπω.

-Συνδέομαι αλλά δεν πάω πουθενά. Μένω στον προθάλαμο.

-Αναμονή για τηλεφωνικό κλίμα πριν από την κλήση.

-Γεια σας! Τι πρόβλημα έxω;

-Αφού βλέπετε πότε είμαι on-line μου βρίσκετε ένα αρxείο που έxω xάσει από καιρό;

-Δε μου δουλεύει η Ευρόπα (Eudora).

-Μου στέλνει mail κάποιος κύριος Mail Delivery.

-Το modem μου κάνει σα να τσιγαρίζω κρεμμύδια.  ;D ;D

-Έxω πάρει ένα cd-room από σας. ;D

Πηγή : http://www.4crete.gr/downloads/panafon.htm
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Καλά, είστε όλοι ΑΠΑΙΧΤΟΙ! Δεν σας προλαβαίνω!

Πάρτε ένα σχετικόάσχετο με την πληροφορική, από εμένα: the world without engineers! :police:
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 17 Δεκ 2009, 06:17:50 ΜΜ
Καλά, είστε όλοι ΑΠΑΙΧΤΟΙ! Δεν σας προλαβαίνω!

Πάρτε ένα σχετικόάσχετο με την πληροφορική, από εμένα: the world without engineers! :police:

Πολύ πετυχημένα !!! Ειδικά η τελευταία με το laptop και το workstation
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dipa57

Στο παλιό βιβλίο της πληροφορικής του Γυμνασίου (Δαμιανάκη, Τζαβάρα κτλ - Αθήνα 2000) στη σελίδα 290 υπήρχε μια αναφορά στις βασικές φάσεις της ανάπτυξης ενός προγράμματος.
Πολύ καλό θέμα για γραπτή εξέταση.

Το ζήτησα λοιπόν σε μια Γ τάξη, γύρω στο 2005.

Η απάντηση που πήρα από μια μαθήτρια ήταν όλα τα λεφτά:

1η φάση Ανάλυση
2η φάση Σχεδιασμός αλγορίθμου
3η φάση Κωδικοποίηση του αλγορίθμου και
4η φάση Εκσπερμάτωση
Δεν σχολίασα το λάθος της και της έδωσα όλες τις μονάδες που αντιστοιχούσαν στο ζήτημα αυτό.
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Άντε κι ένα τελευταίο, παραλλαγή ενός από τα προηγούμενα.

Χωρίς πλάκα, μια συνάδελφος "στόλισε" το εργαστήριο με κάποιες τέτοιες γελοιγραφίες, καθώς και με κανόνες σε σκίτσα περί του εργαστηρίου και της λειτουργίας του. Όχι μόνο πέτυχε, αλλά ενθουσιάστηκαν τα παιδιά και ... κόλλησαν!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

Και να πώ μερικά από τα μαργαριτάρια που μάζεψα κατά καιρούς:

-- Πρόγραμμα είναι ένα χαρτί που το βλέπουμε στο μαγαζί για να μάθουμε ποιος είναι ο τραγουδιστής.

-- Το ιντερνετ είναι αρκετά πολύπλοκο αλλά όποιος ξέρει καλά από υπολογιστές τα βγάζει πέρα.

-- Η μνήμη RAM είναι Μνήμη Ταχείας Προσπέρασης

-- Ο πρώτος υπολογιστής ήταν ο τηλέγραφος.

-- Η πληροφορική ασχολείται με την εξέλιξη των ηλεκτρονικών υπολογιστών, των λάπτοπ αλλά και των υπόλοιπων τεχνολογικών θαυμάτων.

-- Το χτύπημα του κουδουνιού είναι δεδομένο. Πληροφορία είναι ...(δεν ολοκληρώθηκε)

-- Ο πίνακας ASCII δημιουργήθηκε για να βάζει χρώμα στον υπολογιστή και να τον κάνει χρωματιστό.

Δεν θυμάμαι άλλα τώρα ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

spin

Παράθεση από: dipa57 στις 17 Δεκ 2009, 06:43:41 ΜΜ
4η φάση Εκσπερμάτωση

Xoxo! Αυτό κι αν δεν είναι kinky, εκσπερμάτωση κατά την εκσφαλμάτωση!

Δεν θα ξεχάσω όταν ένα παιδάκι Γυμνασίου όταν το ρώτησα για την ελληνική μετάφραση του "pixel" μου είπε... ΕΙΚΟΝΟΣΤΑΣΙΟ!
(Αμήν)

Circle

Παράθεση από: dipa57 στις 17 Δεκ 2009, 06:43:41 ΜΜ
.....
Δεν σχολίασα το λάθος της και της έδωσα όλες τις μονάδες που αντιστοιχούσαν στο ζήτημα αυτό.


Βέβαια, διότι σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να εξηγήσεις τις έννοιες και που είχε κάνει το λάθος!! :P  :laugh:

zwoula

Η απάντηση που πήρα από μια μαθήτρια ήταν όλα τα λεφτά:

1η φάση Ανάλυση
2η φάση Σχεδιασμός αλγορίθμου
3η φάση Κωδικοποίηση του αλγορίθμου και
4η φάση Εκσπερμάτωσημπορει να ειχε αλλου το νου της..... χαχαχα!!! παντως τις μοναδες τις πηρε....
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

poursali

- Πόσοι προγραμματιστές Linux χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα;
- Ένας
- Πόσοι προγραμματιστές MS χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα;
- Κανείς, είναι πρόβλημα hardware, θα φωνάξουν τεχνικό.

ΥΓ: ξερω-ξερω... αργησα, αλλα ειπα να γελασουμε και λιγο..
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Ά Τάξη Γυμνασίου....  σήμερα..
Ερώτησή: Ποιά παιδιά έχουν internet?
Σηκώνουν 11 τα χέρια τούς..
ξεκινάμε την συζήτηση και έγινε και αναφορά της λέξης internet = διαδίκτυο στα ελληνικά..
Έπειτα στην ροή της συζήτησης λέω..... εσείς που έχετε πρόσβαση στο διαδίκτυο....
Με διακόπτει μαθήτρια έξαλλη...
Κυρία τι λέτε εμέις μόνο internet έχουμε δεν αφήνουν οι γονείς μας να βάλουμε άλλα πράγματα.

gpapargi

Το παρακάτω 2 περιστατικά είναι αληθινά.

Πρώτο περιστατικό
Σε διαγώνισμα τους είχα ζητήσει να γράψουν ένα κομμάτι κώδικά που να παραβιάζει το κριτήριο της περατότητας. Μαθητής γράφει:

Αλγόριθμος άσκηση
Διάβασε χ
Αν χ > 0 τότε
  Εμφάνισε "Θετικός"
Αλλιώς_αν χ<0 τότε
  Εμφάνισε "Αρνητικός"
Αλλιώς
  Εμφάνισε "Μηδέν"
Τέλος_αν

Στη φοβερή αυτή απάντηση δεν έγραψε το "Τέλος άσκηση" έτσι ώστε ο αλγόριθμος να μην τερματίζει και να παραβιάζεται το κριτήριο της περατότητας  :D :D :D

Δεύτερο περιστατικό
Ερώτηση:"Δώστε ένα παράδειγμα ουράς από την καθημερινή ζωή"
Απάντηση: "Η στοίβα με τα πιάτα"

Είχε διαβάσει πάντως

Ιωάννης Γκίνης

Έχω γελάσει με όλη μου την ψυχή εδώ μέσα  ;D

Κάτι και από μένα:

Loukritia

OK, αυτό δεν σχετίζεται με την Πληροφορική, αλλά με την εκπαίδευση
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Loukritia

OK, αυτό δεν σχετίζεται με την Πληροφορική, αλλά με την εκπαίδευση
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

poursali

κλεμμένο:  (λες και τα αλλα ηταν δικη μας εμπνευσης, χαχα)

ΠαράθεσηΔευτέρα, 08:05 π.μ.

Η εβδομάδα άρχισε καλά. Τηλεφωνήσανε από το τμήμα διαφημίσεων, ότι δεν μπορούν να βρουν ένα αρχείο. Τους σύστησα την χρήση του προγράμματος αναζήτησης "FDISK". Έτσι σίγουρα θα είναι απασχολημένοι για κάποιο διάστημα ...

08:25

Το λογιστήριο μισθοδοσίας διαμαρτύρεται, ότι η σύνδεση προς το δίκτυο
δεν λειτουργεί. Τους διαβεβαίωσα, ότι θα ασχοληθώ άμεσα με το θέμα. Στη
συνέχεια αποσύνδεσα από την πρίζα την μηχανή του καφέ και επανασύνδεσα τον Server τους. Γιατί δεν με ακούει κανείς, όταν αναφέρω ότι υπάρχουν λίγες πρίζες ;
Άμεσα το λογιστήριο μισθοδοσίας με ευχαριστεί για την ταχεία εξυπηρέτηση !!! Πάλι μερικοί ευτυχισμένοι χρήστες ...

08:45

Οι «μάγκες» της αποθήκης θέλουν να μάθουν, πως αλλάζουν οι γραφικοί χαρακτήρες στον πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου τους. Τους ερωτώ, πιο Chipset είναι εγκαταστημένο στην μητρική πλατίνα. Θα ξαναπάρουν, αν το
βρουν ...

09:20

Τηλεφώνημα από ένα υποκατάστημα της εταιρίας: Δεν μπορούν να ανοίξουν τα επισυναπτόμενα στο Lotus Notes. Τους συνδέω με το θυρωρείο στο ισόγειο.

09:35

Το τμήμα διαφημίσεων αναφέρει, ότι το PC τους δεν ξεκινά και δείχνει "ERROR IN DRIVE 0". Τους καθησυχάζω λέγοντας ότι φταίει το λειτουργικό σύστημα και τους δίνω το νούμερο της Microsoft-Hotline ...

09:40

Οι αποθηκάριοι ανακάλυψαν, ότι οι γραφικοί χαρακτήρες δεν σχετίζονται με το Chipset. Τους απαντώ ότι είπα "Bitset" και όχι "Chipset".
Είπαν ότι θα συνεχίσουν το ψάξιμο. Απορώ πως τέτοιοι άνθρωποι αποκτούν δίπλωμα οδήγησης ;

10:05

Ο διευθυντής εκπαίδευσης τηλεφωνεί και ζητάει ένας κωδικό πρόσβασης για έναν νέο μαθητευόμενο. Του λέω, ότι πρέπει να κάνει μια αίτηση τύπου 7A96GFTR4567LPHT. Απαντά ότι δεν έχει ακούσει ποτέ για αυτόν τον τύπο αίτησης. Τον παραπέμπω στον θυρωρό στο ισόγειο ...

10:20

Οι «μάγκες» της αποθήκης δεν εφησυχάζουν. Είναι πλέον εχθρικοί μαζί μου
και υποστηρίζουν, ότι τους δουλεύω (. Εντέλει βρήκαν μόνοι τους πως αλλάζουν οι γραφικοί χαρακτήρες και θέλουν να καλέσουν τον προσωπάρχη για να διαμαρτυρηθούν εις βάρος μου. Εγώ φυσικά αλλάζω αμέσως την την κατάσταση της τηλεφωνική γραμμής του προσωπάρχη σε «κατειλημμένη». Ακολούθως μπαίνω στον Server τους και εξαφανίζω «μερικά» αρχεία τους.

10:30

Η γκόμενα μου με καλεί και αναφέρει ότι οι γονείς της θα την επισκεφθούν
το Σαββατοκύριακο και ότι έχει ετοιμάσει ένα μεγάλο πρόγραμμα
ξενάγησης τους.
Δεν σταματά να μιλά. Την συνδέω με τον θυρωρό στο ισόγειο ...

10:40

Πάλι από την αποθήκη. Αναφέρουν σε πολύ χαμηλούς τόνους, ότι όλα τα αρχεία τους έχουν εξαφανισθεί !!! Τους λέω, ότι αυτά παθαίνουν, όταν
θέλουν να κάνουν τους ξύπνιους προς τον Administrator τους. Τους δείχνομαι συμφιλιωτικός και τους υπόσχομαι, ότι θα ασχοληθώ με το πρόβλημα τους εκτενέστερα.
Περιμένω 10 λεπτά και μετά αλλάζω στον Server το χρώμα των γραφικών χαρακτήρων πίσω από άσπρο σε μαύρο. Με ευχαριστούν ενθουσιωδώς και με διαβεβαιώνουν, ότι η απειλή της διαμαρτυρίας προς τον προσωπάρχη ήταν βασικά πλάκα. Από σήμερα πλέον «γλείφουνε» ασταμάτητα ...

10:45

Περνά ο θυρωρός και διηγείται, ότι δέχεται παράξενα τηλεφωνήματα. Θέλει οπωσδήποτε να μάθει και αυτός επιτέλους κάτι περί Computer. Του λέω, ότι
αρχίζουμε αμέσως με την εκπαίδευση. Σαν πρώτο μάθημα του δίνω την άσκηση να παρακολουθεί την απέναντι οθόνη και πάω για μεσημεριανό διάλειμμα ...

14:30

Επιστρέφω από το μεσημεριανό φαγητό και ο θυρωρός αναφέρει, ότι ο προσωπάρχης πέρασε και κάτι έλεγε για κάποιο πρόβλημα με το τηλέφωνο του. Αμέσως διακόπτω το σήμα «κατειλημμένο» της τηλεφωνική γραμμής του προσωπάρχη. Τι θα κάνανε άραγε όλα αυτά τα άτομα χωρίς εμένα ;

14:35

Ήρθε η ώρα να συνδέσω το τηλέφωνο της hotline. Αμέσως χτυπά. Η καινούργια από τις πωλήσεις χρειάζεται επειγόντως μια νέα ID (!), διότι ξέχασε την προηγούμενη.

Της λέω ότι η ID αποδίδεται βάσει χρώματος μαλλιών, ηλικίας, διαστάσεων
και οικογενειακής κατάστασης της. Τα δεδομένα που ακούω (Ξ/23/92-48-92/Α) εξιτάρουν την διάθεση μου. Της λέω, ότι η ID θα είναι έτοιμη το βράδυ, αλλά λόγω του επείγοντος θα την παραδώσω προσωπικά στο σπίτι της. Με ευχαριστεί με νόημα ...

14:40

Αναφυλλίζω για λίγο το ημερολόγιο του προσωπάρχη. Σβήνω την
καταχώρηση της Τετάρτης «ΑΥΡΙΟ ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΓΑΜΟΥ» και αυτήν της Πέμπτης «ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΓΑΜΟΥ. ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ». Αναρωτιέμαι, αν την Παρασκευή θα είναι ακόμη τόσο ευτυχισμένος ...

14:45

Ο θυρωρός λέει, ότι η οθόνη του φαίνεται κάπως σκοτεινή. Ενεργοποιώ την
οθόνη, και ξεκινώ για το σπίτι.. Αλλη μια κουραστική και αποδοτική μέρα στη δουλειά!
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παλιό αλλά πάντα καλό poursali!

Κι αυτό:

Αντιγράψτε τον παρακάτω κώδικα και επικολλήστε τον στη γραμμή διευθύνσεων του internet explorer. Μετά πιέστε enter.

Ο κώδικας είναι αυτός:

javascript:function reverse() { var inp = "): . ςωσέμα υοσ άιελυοδ νητσ ωσίΠ ;ενέλ υοσ αίεκαλβ ιτό ςιενάκ ιακ ιασεθάκ     άκιταμγαρπ αΜ "; var outp = ""; for (i = 0; i <= inp.length; i++) { outp = inp.charAt (i) + outp ; } alert(outp) ;}; reverse();
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

#49
xaxa εχω εξασκηθει στο αναποδο διαβασμα και δεν την πατησα... !

ΥΓ: εχω φαει τον τοπο να βρω ενα ανεκδοτο με τον Μπιλ Γκειτς και τους λινουξαδες, αλλα δεν το βρισκω...

ΥΓ2: χα! το βρηκα
ΠαράθεσηΕίναι ο Bill Gates και συζητάει με την κόρη του και το γιό του. Σε μια
φάση πετάγεται ο γιος και λέει: Ρε πατέρα, είναι μια γκόμενα στο
σχολείο, μου έχει πάρει τα μυαλά, τη θέλω οπωσδήποτε. Τι να κάνω;


Απαντάει ο πατέρας Βill: Θα σου δώσω τη 10θυρη λιμουζίνα της
εταιρείας, θα πας να την πάρεις από το σπίτι, και θα πάτε στο πιο λουξ
εστιατόριο όπου θα έχεις κάνει κράτηση. Εκεί θα της ανοίξεις τα πιο
ακριβά κρασιά, προκειμένου να την εντυπωσιάσεις. Μετά το γεύμα, θα
πάτε στο πιο Hot Club της πόλης όπου θα μπείτε και ως VIP για να τα
χάσει τελείως η γκόμενα. Εκεί 8α παραγγείλεις και θα της ανόιξεις
τουλάχιστον 100 σαμπάνιες για να καταλάβει πόσο την εκτιμάς. Και
τέλος, αφού περάσετε καλά, θα την βάλεις και πάλι μέσα στην 10θυρη
λιμουζίνα, και θα την πας σε ένα ξενοδοχείο 6 αστέρων,όπου εκεί θα
κάνεις... ξέρεις... τα δικά σου, και όλα καλά.



Πετάγεται η κόρη λοιπόν που τόση ώρα απλά άκουγε, και ρωτάει όλο
απορία: Μα καλά βρε μπαμπά, τι απέγινε ο ρομαντισμός, οι βόλτες στην
παραλία, οι νύχτες με φωτιά στην αμμουδιά, το ηλιοβασίλεμα;

Και απαντάει ο BILL: Αυτά είναι εξυπναδες των Linuxάδων για να την βγαζουν τσάμπα..

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

lykos

@poursali, ΚΑΛΟΟΟ!
Είναι και μια εξήγηση για τα χάλια της Ελλάδας:

Θέλαμε και "Windows" και τζάμπα!

poursali

ναι ναι lykos... σε λιγο να δεις που θα δανειζουμε εμεις στο ΔΝΤ, συμφωνα με το παρακατω ανεκδοτο....

ΠαράθεσηΣυζητανε ο Στιβ Τζομπς με τον Μπιλ Γκειτς και λεει ο Μπιλ Γκειτς

-Αυριο θα παω στην τραπεζα για ενα δανειο
-Καλα, τι το θες το δανειο?
-Δεν το θελω εγω, η τραπεζα το θελει

:D :D :D :D :D

ΥΓ: http://www.sadanduseless.com/2010/05/steve-jobs-vs-bill-gates/
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Loukritia

poursali κορυφαίο το λινκ!!! Με την όλη GATESυζητηση, θυμήθηκα το κλασικό αλλά καλ(κ)ό... γιατί ο gates ονόμασε την εταιρεία του microsoft.χιχιχιχι  >:D >:D >:D
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Vangelis


Vangelis

Πάρτε ακόμα ένα (κλεμένο φυσικά)

Το ημερολόγιο ενός  hacker

Αγαπητό ημερολόγιο:

Ημέρα 1η
Σήμερα αποφάσισα να εγκαταστήσω Linux. Δεν γίνεται να είσαι hacker αν δεν έχεις linux. Βασικά θέλω να ρίξω την Μαιρούλα και να πουλάω μούρη στην παρέα που είμαι hacker και μπορώ να τους κλέψω τους κωδικούς, τα λεφτά τους, και να τους κυνηγάει η Interpol, η CIA και η Ελένη Λουκά.
Ρώτησα τον Μιχάλη που έχει linux και είναι hacker και μου είπε να κατεβάσω ένα bistro δεν θυμάμαι καλά, σε -ware τελείωνε. Αυτό λεεί έχουν όλοι οι σκληροπυρηνικοί hacker. Έτσι και εγώ... θα γίνω σκληροπυρηνικός hacker.
Υ.Γ Αν και ο Μιχάλης είναι hacker είναι ακόμη παρθένος, περίεργο...

Ημέρα 2η
Έψαξα να βρω τo bistro στο Internet. Κάτι περίεργο συμβαίνει, τα bistro είναι λέει εστιατόρια και σε -ware βρήκα μόνο κάτι tupperware. Η μαμά μου πάει σε επιδείξεις tupperware θυμάμαι.
Πρέπει να ξαναρωτήσω τον Μιχάλη, κάτι μάλλον δεν κατάλαβα ή τα linux έχουν σχέση με τα φαγητά ή η μαμά μου είναι hacker.

Ημέρα 3η
Τελικά είναι Distro και όχι bistro μου είπε ο Μιχάλης και Slackware όχι tupperware.
Δεν πρόκειται όμως να του ξαναμιλήσω, γιατί όταν τον ρώτησα αν θα με βοηθήσει να κλέψω τον κωδικό του MSN της Μαιρούλας με μούτζωσε και είπε ότι είμαι μαλάκας. Μάλλον γουστάρει και αυτός την Μαιρούλα.
Βρήκα τα slackware και ξεκίνησα να τα κατεβάζω. Όσο κατέβαιναν έψαξα και βρήκα ένα οδηγό για το πώς να κλέψεις κωδικούς MSN. Ακολούθησα τις οδηγίες και έστειλα mail στον u-suck@gmail.com με τον δικό μου κωδικό και username από το MSN και αυτός θα μου στείλει μέσα σε 3 ώρες τον κωδικό την Μαιρούλας.
Είμαι πολύ χαρούμενος, ήδη νοιώθω λίγο hacker.

Ημέρα 4η
Γράφω το cd με τα slackware, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να μπω στο MSN μου, σίγουρα φταίει η Microsoft (Micro$oft ή Microsucks όπως την έλεγε ο Μιχάλης). Πρέπει να αρχίσω να μισώ και να κοροϊδεύω την Micro$oft, όπως κάνει ο Μιχάλης, έτσι κάνουν οι hackers.
Συνεννοήθηκα με τον Γιάννη που κάνει graffiti/bmx/brake dance να πάμε να γράψουμε στην Στουρνάρη Microsoft Sucks.
Πρέπει να βρω και τι είναι αυτό το GNU που έλεγε ο Μιχάλης.

Ημέρα 5η
Ο Γιάννης τελικά έγραψε κάτι βλακείες για μια "χρυσή αυγή" στον τοίχο και όχι για την Microsuck που του έλεγα. Δεν τον είχα για τόσο ρομαντικό, άκου χρυσή αυγή και ασημένια σούρουπα, ευτυχώς εγώ θα γίνω hacker και δεν χρειάζομαι όλες αυτές τις ρομαντικούρες. Ρε μπας και θέλει και αυτός την Μαιρούλα;
Το απόγευμα θα βάλω επιτέλους τα slackware, ανυπομονώ.

Ημέρα 6η
Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά το setup.exe στο cd, μάλλον δεν κατέβηκε καλά, το ξανακατεβάζω . Έφτιαξα καινούργιο MSN και ξαναέστειλα τα στοιχεία μου για να μου στείλουν τον κωδικό της Μαιρούλας. Έβαλα όμως ένα background με ένα πιγκουίνο πού γράφει Slack Rules.
Όσο περιμένω θα κατεβάσω από το rapidshare καμιά τσόντα, είδα την Μαιρούλα σήμερα και έχω ορεξούλες.
Αχ Μαιρούλα...

Ημέρα 7η
Τελικά δεν είχε πρόβλημα το cd σήμερα μόλις άνοιξα το pc έλεγε Slackware και να πατήσω enter για να bootarei. Τι να έγινε άραγε;
Ποτέ δεν είχα ξαναπατήσει με τόση χαρά το enter!

Mου είπε να διαλέξω γλώσσα: Αγγλικά (όλα στα αγγλικά έλεγε ο Μιχάλης).
Mετά να διαλέξω χώρα: Καμπότζη (έτσι θα ψάχνουν να με βρουν στην Καμπότζη).
Mετά κάτι έλεγε για keymap, δεν κατάλαβα καλά μόνο το googlemap ξέρω, έβαλα στην τύχη.
Mετά Host Name... Name, εδώ πρέπει να βάλω κάτι καλό... Το βρήκα και ας μου πήρε μισή ώρα Cyber Hacker of Doom
Tι και άλλο όνομα; Domain Name;;;;; έβαλα το ίδιο βαριέμαι να ψάχνω.
Τι είναι άραγε τα partitions, έγραφε ένα κατεβατό αλλά βαριέμαι να διαβάζω πάτησα 4 φορές enter, σάμπως τι μπορεί να πάει στραβά; Εύκολα τελικά τα linux.
Για κωδικό έβαλα 123456 κάτι μου έλεγε ότι δεν είναι καλός αλλά φοβάμαι μην τον ξεχάσω...
Μου είπε να διαλέξω πακέτα αλλά ομολογώ χάθηκα είχε 6489 πακέτα με κάτι περίεργα ονόματα term, amf, gtk και κάτι άλλες συλλαβές, τα 1309 πακέτα ήταν editor τι τους θέλουν τόσους πολλούς editors οι hackers; Στα Windows ποτέ δεν είχα χρειαστεί το notepad. Έβαλα κάμποσα στην τύχη. Όπως έκανα και με κάτι άλλα kernel modules τα έλεγε.


Ουφ πολύ διάβασμα θέλουν αυτά τα linux...

Ημέρα 11η
Επιτέλους κατάφερα να κάνω install τα slackware, βέβαια δεν έχω internet, δεν λειτουργεί ο ήχος, δεν λειτουργεί το ένα dvd-rom, η οθόνη μου δείχνει μόνο 640x480 και 16 χρώματα, το ποντίκι πάει μόνο του πέρα δώθε, το πληκτρολόγιο γράφει μόνο ιαπωνικά και έχασα και τα Windows με όλες τις τσόντες, τα mp3 της Καλομοίρας και κυρίως το msn της Μαιρούλας.
Σίγουρα η Micro$oft φταίει!!!
Πρέπει να βρω πως μπαίνουν στο internet, θα αναγκαστώ να μιλήσω με τον Μιχάλη.

Ημέρα 12η
Ο Μιχάλης μου είπε ότι τα έχω κάνει σκατά, μάλλον ζηλεύει, μου εξήγησε όμως πως μπαίνουν στο internet, αλλα δεν κατάλαβα πολλά. Αγόρασα νέο modem, το παλιό ήταν win-modem, αλλά όταν το δοκίμασα κάτι περίεργο ακουγόταν, δεν μπόρεσα να καταλάβω τι.

Ημέρα 15η
Τελικά βρήκα τι έφταιγε, το modem καλούσε ένα νούμερο στην Καμπότζη και αυτό που ακουγόταν ήταν ο Pot Sen Xoa (ένας χωρικός από την επαρχία Pailin) ευτυχώς που μιλούσε λίγα αγγλικά και συνεννοηθήκαμε, κατάλαβε μάλιστα τον πόνο μου και μου πρότεινε να τον πέρνω να μου διαβάζει εφημερίδα για να νομίζω ότι διαβάζω νέα.

Ημέρα 16η
Μπήκα στο freestuff.gr από το net caffe και μου εξήγησαν πως μπαίνω τελικά στο net, να ναι κάλα τα παιδιά, δεν θα τους hackέψω το site, την γλύτωσαν.

Ημέρα 20η
Τα κατάφερα!!!
Μπήκα στο net και στο IRC.
Μπήκα στο #hackers και τους είπα ότι έβαλα salckware και ότι θέλω να κλέψω τον κωδικό της Μαιρούλας, μου είπαν να πατήσω: sudo rm -rf / .
Όλα μαύρισαν... δεν bootarei πλέον το pc.
Τα Windows και η Micro$oft φταίνε σίγουρα.

Ημέρα 25η
Δεν μπόρεσα να ξαναβάλω slackware και το cd με τα Windows το είχα κάνει σουβέρ. Θα πρέπει να πάω στο κυρ Κώστα που έχει το computeradiko στην πλατεία να μου τα γράψει.

Ημέρα 28η
Μίλησα στην Μαιρούλα και μου είπε ότι έγινε emo. Το αποφάσισα δεν θα γίνω hacker.

ΘΑ ΓΙΝΩ ΕΜΟ!!!!

Δεν έχει και τόσο διάβασμα ευτυχώς.
Έκανα όμως ένα dark elf με emo φράντζα στο L2 και το ονόμασα Cyber Hacker of Doom.

Ημέρα 30η
Η Μαιρούλα τα έφτιαξε με τον Τάκη
O Τάκης δεν είναι emo αλλά έχει site
Υ.Γ Άραγε είναι δύσκολο να φτιάξω site;;; Θα ρωτήσω τον Μιχάλη!!!

Πηγή: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32409

aspd

Από διαγώνισμα στη Γ΄ Γυμνασίου, Οκτώβριος 2010
Μία γλώσσα προγραμματισμού είναι η αρχαία ελληνική.
Kαι ένας άλλος:
Μία γλώσσα προγραμματισμού είναι η τζάμπα ... (το υπολόγισα σχεδόν σωστό γιατί εννοεί java)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δε βαριέσαι aspd... και το java RE τσάμπα είναι...  ;D
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

ποια είναι η διαφορά του τζάμπα με το δωρεάν;

εγώ πήγα δωρεάν σχολείο, εσύ τζάμπα πήγες....
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Παράθεση από: poursali στις 10 Νοε 2010, 09:17:52 ΜΜ
ποια είναι η διαφορά του τζάμπα με το δωρεάν;

εγώ πήγα δωρεάν σχολείο, εσύ τζάμπα πήγες....

Καλόοοοο :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

AlexandrosK

Ακούστε και ένα πιο καλό

Είμαι πληροφορικός σε Γενικό Λύκειο!  :D

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Γιάννης Αναγνωστάκης


dim

Παράθεση από: janag79 στις 10 Νοε 2010, 11:37:42 ΜΜ
Η δύναμη της τηλεόρασης

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/11/117-alter.html

Γιατί όχι και εμείς?

Πες τα γιατι όταν το είπα διαγράφηκε το μύνημα σε αλλη σελίδα...

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

denix

Παράθεση από: janag79 στις 10 Νοε 2010, 11:37:42 ΜΜ
Η δύναμη της τηλεόρασης
Η δύναμη της τηλεπροπαγάνδας.
Αντιγράφω: "Οι καθηγητές ζήτησαν από τον Γιώργο Αυτιά να μεταφέρει το θέμα στην Υπουργό Παιδείας κα Διαμαντοπούλου. Μετά την προβολή του θέματος η υπουργός Παιδείας κατανόησε πλήρως τις θέσεις τους και 117 από τους επιτυχόντες καθηγητές στον ΑΣΕΠ διορίστηκαν αμέσως."
ΔΗΛΑΔΗ?? Τι ακριβώς μας λέει εδώ, μπας και δεν το κατάλαβα καλά?! Αν έχεις έναν Αυτιά - δημοσιογράφο στο μέρος σου ΤΟΤΕ μόνο μπορείς να διοριστείς, ακόμα κι αν το δικαιούσαι!!
Προπαγάνδα του χειρίστου είδους.
Η χώρα μας διαλύεται. Όπου να 'ναι φτάνουν και τα πρώτα "ραβασάκια" του κράτους - εργοδότη. Ξέρετε, αυτά που τα δίνουν με χαμόγελο. Οι δημοσιογράφοι, μικρά και μεγάλα λαμόγια (το παραδέχτηκε και ο 30φλπουλος), προσπαθούν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν τα προνόμιά τους στο σάπιο σύστημα που διαλύεται "εις τα εξ' ων συνετέθη". Ο Τιτανικός όμως θα τους πάρει ΟΛΟΥΣ μαζί του στον πάτο αυτού του άπατου βούρκου που δημιούργησαν σε βάρος του ελληνικού λαού.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: denix στις 11 Νοε 2010, 12:58:20 ΠΜ
Η δύναμη της τηλεπροπαγάνδας.
Αντιγράφω: "Οι καθηγητές ζήτησαν από τον Γιώργο Αυτιά να μεταφέρει το θέμα στην Υπουργό Παιδείας κα Διαμαντοπούλου. Μετά την προβολή του θέματος η υπουργός Παιδείας κατανόησε πλήρως τις θέσεις τους και 117 από τους επιτυχόντες καθηγητές στον ΑΣΕΠ διορίστηκαν αμέσως."
ΔΗΛΑΔΗ?? Τι ακριβώς μας λέει εδώ, μπας και δεν το κατάλαβα καλά?! Αν έχεις έναν Αυτιά - δημοσιογράφο στο μέρος σου ΤΟΤΕ μόνο μπορείς να διοριστείς, ακόμα κι αν το δικαιούσαι!!
Προπαγάνδα του χειρίστου είδους.
Η χώρα μας διαλύεται. Όπου να 'ναι φτάνουν και τα πρώτα "ραβασάκια" του κράτους - εργοδότη. Ξέρετε, αυτά που τα δίνουν με χαμόγελο. Οι δημοσιογράφοι, μικρά και μεγάλα λαμόγια (το παραδέχτηκε και ο 30φλπουλος), προσπαθούν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν τα προνόμιά τους στο σάπιο σύστημα που διαλύεται "εις τα εξ' ων συνετέθη". Ο Τιτανικός όμως θα τους πάρει ΟΛΟΥΣ μαζί του στον πάτο αυτού του άπατου βούρκου που δημιούργησαν σε βάρος του ελληνικού λαού.

Μόνο που το δικό μας αίτημα, ούτε σάπιο είναι, ούτε απαίτηση διορισμού έχει, ούτε τίποτα κακό έχει

Το αναφέρω, γιατί μην νομίζετε ότι όλος ο κόσμος ενημερώνεται μέσω του internet! Μην νομίζετε ότι ο κόσμος διαβάζει την αρθρογραφία στο internet σε τέτοιο βαθμό όπως το κάνουμε εμείς...Ακόμα την τηλεόραση εμπιστεύεται..Κακώς ή καλώς..

Και ναι συνάδελφε...είτε συμφωνείς είτε όχι, η αλήθεια είναι ότι αν ακουστούμε στην τηλεόραση, θα αποκτήσουμε περισσότερη δύναμη και ισχύ στον αγώνα μας!!

Οι ανακοινώσεις στα site μας, στο alfavita, στο esos δεν φτάνουν ούτε σε πολλά μάτια ούτε σε πολλά αυτιά!!



AlexandrosK

Παράθεση από: poursali στις 10 Νοε 2010, 10:27:35 ΜΜ
καλά ακόμα πατάνε πλήκτρα εκεί; :)

πιανίστας είσαι;

Χαχαχα το είχα ξεχάσει αυτό το ανέκδοτο

Ας πάμε στο φίλο μας το Γιώργο που είναι όλος αυτιά λοιπόν.
Γιατί ο άλλος ούτε ακούει ούτε βλέπει.
Μόνο τρέχει (τουλάχιστον μετά το τελευταίο περιστατικό με το ποδήλατο)

dim

Παράθεση από: poursali στις 11 Νοε 2010, 12:27:55 ΠΜ
ρε είμαστε σοβαρή χώρα;
αμάν πια
Τώρα εσύ περιμένεις απάντηση σε αυτήν την ερώτηση. Φυσικά και όχι... ήταν λακωνική.
Γιατι την απάντηση την γνωρίζουμε πολύ καλά και θα μπει πολύ καλά στο πετσί της γενιάς μας.

όσο για το
Παράθεση από: poursali στις 11 Νοε 2010, 12:27:55 ΠΜ
αμάν
Παράθεση από: poursali στις 11 Νοε 2010, 12:27:55 ΠΜ
πια
καλά δεν έχουμε δει τόποτα ακόμα!!!!!!!!!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δηλαδή, θα γελάσουμε κι άλλο;

Πάω να ψωνίσω pampers...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

skananitos

Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

skananitos

Πραγματική εικόνα στο cs στα Γιάννενα! :P
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

skananitos

...και ναι!! τώρα μπορείτε να αναθεματίσετε την ώρα και τη στιγμή που αποφασίσατε να κάψετε τόσα χρόνια από τη ζωή σας για να γίνετε καθηγητής πληροφορικής....!! πάντα υπάρχει όμως και ο εύκολος δρόμος!!  >:D
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

...επιτέλους, να καταργηθεί το μονοπώλιο του ασεπ χαχαχα
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

denix