Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mary00

Παράθεση από: Circle στις 13 Οκτ 2010, 04:05:15 ΜΜ
Έκανα αυτή τη διαδικασία τον Ιούνιο και αν θυμάμαι καλά, όταν βρίσκεσαι σε επιλογή εκτύπωσης διαλέγεις να γίνει "εκτύπωση σε αρχείο". Δημιούργησα ένα αρχείο για κάθε τάξη και μετά στο e-school έκανα "εισαγωγή από  αρχείο", ορίζοντας σε ποια γραμμή και ποια στήλη ξεκινάνε οι βαθμοί κάθε μαθήματος.

Καλή επιτυχία και ό,τι άλλο προκύψει εδώ είμαστε :)


Ευχαριστώ πολύ, πολύ για την απάντηση!
Θα το δοκιμάσω αύριο & ελπίζω να ξεκολλήσω...
Να υποθέσω οτι θα υπάρχουν επιλογές στο eschool όπου θα δηλώνω ποιο βαθμό θέλω να εισάγω (π.χ. Γ τρίμηνο) και σε ποιο μάθημα να εισάγεται.
Thank you again!!

irkal

Παράθεση από: poursali στις 13 Οκτ 2010, 09:19:54 ΠΜ
αυτό στο είπαν στο πληνετ ή στο support?
Μου το είπαν από το support

poursali

Παράθεση από: irkal στις 13 Οκτ 2010, 10:46:07 ΜΜ
Μου το είπαν από το support

δηλαδή από δω και πέρα να τρέμει το χέρι μας όταν περνάμε μαθητές;

irkal δεν ξέρω τι έκανες αλλά θα μπορούσες να κάνεις τον εξής μαζοχιστικό αλγόριθμο:

αν ο μαθητής παπαδόπουλος είναι διπλά καταγεγραμμένος με ΑΜ 1040 και 1041, και μετά ακολουθού οι μαθητές Α, Β και Γ στους ΑΜ 1042, 1043 και 1044 αντίστοιχα

Παπαδόπουλος <- 1040 ως έχει
Παπαδόπουλος από 1041 γίνεται μαθητής Α
μαθητής Α από 1042 γίνεται μαθητής Β
μαθητής Β από 1043 γίνεται μαθητής Γ
1044 βάλε τον μαθητή template και με το καλό του χρόνου (το πολύ) κάποιος θα πάρει τη θέση του.. μέχρι τότε δήλωσέ τον ανενεργό

πω πω θέλω μετάλλιο.. ;)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Νίκος Αδαμόπουλος

eSchool Support
Ιστοσελίδα ομάδας υποστήριξης eSchool

http://ess.ypepth.gr/

paan2004

Συνάδερφοι, αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στην δημιουργία τμήτατος Ξένων Γλωσσών. Αφού δημιουργήσουμε τμήμα γενικής παιδείας Α1 και τμήμα τεχνολογικού κύκλου Α1 (είμαστε ΕΠΑΛ), προσπαθούμε στη συνέχεια να δημιουργήσουμε τμήμα Ξένης γλώσσας Α1 ΑΓΓ. Αυτό όμως δε γίνεται, γιατί στη λίστα με τον τύπο τμήματος υπάρχουν μόνο επιλογές:

1) Γενικής Παιδείας   και 2) των κύκλων ή τομέων ή ειδικοτήτων  των ΕΠΑΛ

και δεν υπάρχει  τύπος τμήματος Ξένης Γλώσσας.

Στα μαθήματα που διδάσκεται ο μαθητής δεν υπάρχουν τα Αγγλικά.
Κάνουμε κάτι λάθος; Χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια πρώτα;
Η επιλογή του μαθήματος (Αγγλικά, Γερμανικά, Γαλλικά... ) που  διδάσκεται σε κάθε τμήμα ξένης γλώσσας πότε δηλώνεται και πώς;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

gimnasio

Στο σχολείο μου ο προηγούμενος συνάδερφος είχε απλά εγκ/σει το eschool, έκανε μετάπτωση τα στοιχεία και τίποτα άλλο (αρχές έτους), με αποτέλεσμα να κάνω συγχρονισμό τώρα και να είναι κενή η βάση. Από το support είπαν να κάνω μετάπτωση πάλι με το νέο εργαλείο που μου έστειλαν και να κλείσω κανονικά το σχολικό έτος με τις οδηγίες τους.

Με τη μετάπτωση δε θα πάρει αυτόματα το κλείσιμο της χρονιάς;

paan2004

Παράθεση από: gimnasio στις 25 Οκτ 2010, 09:55:05 ΠΜ
Στο σχολείο μου ο προηγούμενος συνάδερφος είχε απλά εγκ/σει το eschool, έκανε μετάπτωση τα στοιχεία και τίποτα άλλο (αρχές έτους), με αποτέλεσμα να κάνω συγχρονισμό τώρα και να είναι κενή η βάση. Από το support είπαν να κάνω μετάπτωση πάλι με το νέο εργαλείο που μου έστειλαν και να κλείσω κανονικά το σχολικό έτος με τις οδηγίες τους.

Με τη μετάπτωση δε θα πάρει αυτόματα το κλείσιμο της χρονιάς;
Όχι...Με την μετάπτωση θα περαστούν μόνο οι απουσίες,οι βαθμοί τετραμήνων και γραπτών Ιουνίου. Στη συνέχεια πρέπει να κάνεις ενημέρωση φοίτησης, έκδοση αποτελεσμάτων Ιουνίου, να περάσεις βαθμούς γραπτών Σεπτεμβρίου (αν δεν είναι περασμένοι)  και έκδοση αποτελεσμάτων Σεπτεμβρίου.

gimnasio

σ'ευχαριστω paan2004.

Συγχρονισμό κάθε πότε πρέπει να κάνουμε; Εχω ακουσει για συχνό πχ μια φορά την εβδομάδα γιατί διαφορετικά μπορεί να χαθούν τα δεδομένα. Backup σα το Νεστωρα μπορούμε να πάρουμε;

poursali

μια φορά το τρίμηνο αρκεί από ότι ξέρω.. εγώ κάνω λιγότερο από μια φορά το μήνα επειδή η σύνδεση μας περιορίζει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

1 φορά στους 4 μήνες είναι το μέγιστο χρονικό περιθώριο. καλύτερα όμως να μη φτάνουμε στα άκρα... ας γίνεται ο συγχρονισμός συχνότερα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

paan2004

Η απάντηση του support για τα αντίγραφα ασφαλείας:

"Το backup γίνεται εσωτερικά από το μενού Διαχείριση->Αντίγραφα ασφαλείας.

Το restore γίνεται εξωτερικά με την μορφή eSchoolTool -RS -F=C:\BackupFolder\BackupFileName.Bak από τη γραμμή εντολών του e-school.(προσοχή όχι από τη γραμμή εντολών του msdos!)"

Έχει κάνει κανείς restore; Ποια είναι η γραμμή εντολών του e-school;

aprekates

Σε γυμνάσιο έχει γίνει μετεγγραφή δυο μαθητών , έχει γίνει συχρονισμός χωρίς μηνυμα λάθους, έχει γινει επικοινωνια με το σχολείο προέλευσης όπου επίσης δεν αναφέρουν πρόβλημα , αλλά δεν μπορούν να περαστούν απουσίες. Στους αλλους μαθητές περνίουνται απουσίες κανονικά.

Ευχαριστώ.

iemall

Παράθεση από: paan2004 στις 27 Οκτ 2010, 05:59:21 ΜΜ
Η απάντηση του support για τα αντίγραφα ασφαλείας:

"Το backup γίνεται εσωτερικά από το μενού Διαχείριση->Αντίγραφα ασφαλείας.

Το restore γίνεται εξωτερικά με την μορφή eSchoolTool -RS -F=C:\BackupFolder\BackupFileName.Bak από τη γραμμή εντολών του e-school.(προσοχή όχι από τη γραμμή εντολών του msdos!)"

Έχει κάνει κανείς restore; Ποια είναι η γραμμή εντολών του e-school;

Καλημέρα. Διάβασε αυτό:
http://ess.ypepth.gr/otrs/public.pl?Action=PublicFAQ&CategoryID=4&ItemID=14

mary00

παιδιά, καλησπέρα!

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στην προσπάθειά μου να δημιουργήσω τμήματα στο eschool, παρατήρησα οτι λείπουν κάποια μαθήματα. Είμαι σε δημοτικό πχ λείπουν ΤΠΕ και άλλο ένα μάθημα. Τα αγγλικά & γερμανικά, έχω καταλάβει οτι θα τα δημιουργήσω χώρια σε τμήμα ξένων γλωσσών. Αυτά όμως που λείπουν? Γνωρίζει κανείς εάν επιτρέπει να εισάγω μάθημα (δεν πρόλαβα σήμερα να το ψάξω....)??

help please..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

alexxtasi

γεια χαρά σε όλους,

θέλω τη βοήθειά σας και τις γνώσεις σας στο e-school
είμαι σε ένα γυμνάσιο που πέρυσι χρησιμοποίησε το e-school μόνο στα 2 πρώτα τρίμηνα και μετά το γύρισε στην κλασσική δ-βάση (φαντάζομαι γιατί το e-school τους έπρηξε και δίκιο είχαν...)

δεδομένου του ότι το e-school είναι υποχρεωτικό και ότι είμαι καθωσπρέπει δημόσιος υπάλληλος  :angel: έχω δύο δυνατότες:

1. να συνεχίσω την εισαγωγή των δεδομένων στο e-school από εκεί που σταμάτησε πέρυσι, να κλείσω τη χρονιά (2009-2010) και να συνεχίσω στο φετινό έτος (2010-2011) --- πολύ μανούρα...
2.  να κάνω τη μετάπτωση από δ-βάση στο e-school, κάτι που δε γίνεται αλλά που προτάθηκε ένας τρόπος για πειραματισμό (από κάποιο παιδί στο e-school support)

ο τρόπος είναι να κάνω τη μετάπτωση με το πρόγραμμα μετάπτωσης της περσινής χρονιάς (2009-2010) και να δοκιμάσω την εισαγωγή της βάσης στο e-school. "Αν πετύχει πέτυχε"
το δοκίμασα λοιπόν και το eschool άρχισε να σέρνεται... και κόλλησε... επανεκκίνηση και το eschool δεν είχε εισάγει τίποτα!!!
έχετε καμιά ιδέα για το πως θα γλιτώσω τη χειροκίνητη εισαγωγή βαθμών?

ευχαριστώ