Αλλαγές στη Βαθμολόγηση

Ξεκίνησε από evry, 12 Μαΐου 2009, 10:46:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry


Τι γνώμη έχετε, όσοι εμπλέκεστε στη βαθμολόγηση γραπτών, για τις αλλαγές που θα γίνουν φέτος στη βαθμολόγηση? Οι βασικές αλλαγές θα είναι από ότι λένε και οι εγκύκλιοι του υπουργείου


  • Για πρώτη φορά φέτος δίνεται η δυνατότητα στα μέλη κάθε Βαθμολογικού Κέντρου να παρεμβαίνουν όταν κριθεί αναγκαίο, ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη δυνατή σύγκλιση στην αξιολόγηση των βαθμολογητών.
  • ο πρώτος βαθμολογητής δεν θα υπογραμμίζει πια όπως έκανε μέχρι πέρσι, ελλείψεις, σφάλματα, αδυναμίες ή ατέλειες πάνω στο γραπτό, ενώ ο 2ος θα τα υπογραμμίζει με πράσινο

προφανώς προσπαθούν να μειώσουν τις αναβαθμολογήσεις. Για να δούμε. Αναρωτιέμαι σε μάθηματα όπως η Έκθεση με ποιον τρόπο θα επιτευχθεί η μέγιστη δυνατή σύγκλιση βαθμολογίας

Πάντως με μια πρώτη ματιά τα μέτρα θετικά μου φαίνονται
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Laertis

Το δεύτερο μέτρο είχε ισχύσει ξανά πριν 3-4 χρόνια αν θυμάμαι καλά όπου ο 1ος βαθμολογητής δε σημείωνε τίποτα πάνω στο γραπτό ενώ ο 2ος πρασίνιζε. Δε ξέρω με πιο σκεπτικό αλλάζει κατά καιρούς το μουντζούρωμα ή όχι του 1ου βαθμολογητή , φεύγει κι επανέρχεται ... Προφανώς αυτός ο τρόπος είναι καλύτερος γιατί ο 2ος δε "βασίζεται" στη βαθμολόγηση του 1ου και έτσι δημιουργούνται 2 "αντικειμενικοί" βαθμοί. Δε νομίζω όμως ότι μειώνονται οι αναβαθμολογήσεις με αυτό το μέτρο. Μάλλον αυξάνονται ...

Τώρα όσο αφορά την παρέμβαση των μελών του Βαθμολογικού, δε ξέρω με ποιό τρόπο θα γίνεται και τι θα αφορά. Δηλαδή θα μπορούν να "αλλάξουν" κάποιον απο τους 2 βαθμούς πριν την αναβαθμολόγηση ή αφού διαπιστωθούν οι διαφορές θα αναβαθμολογείται το γραπτό για έτσι ώστε να πετυχένουν τη μέγιστη δυνατή σύγκλιση ; Πως μπορεί να διασφαλιστεί -χωρίς παρανομίες- η μέγιστη δυνατή σύγκλιση βαθμών ;

Σαν πρόθεση προφανώς φαίνεται καλό γιατί αρκετά γραπτά αδικούνται απο "απρόσεκτους" βαθμολογητές αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα επιτευχθεί στην πράξη αυτή η πρόθεση ....

Ίδωμεν ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Ό λόγος είναι γνωστός : απο φέτος οι υποψήφιοι έχουν δικαίωμα να δουν το γραπτό τους πληρώνοντας ένα παράβολο.

Απο του χρόνου θα υπάρχει η υποχρέωση στο βαθμολογητή, να βάζει μονάδες ΑΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ .

Σε θετική κατεύθυνση πιστεύω οι αλλαγές.

Αν αυξηθούν τα χρήματα βαθμολόγησης και μειωθούν τα πακέτα που μπορεί να διορθώσει καθένας νομίζω οτι θα ήταν επίσης καλό να γίνει

lykos

Το να μή σημειώνει ο πρώτος, το βρίσκω σωστό!
Σχετικά με την παρέμβαση, θα έχουμε καλύτερη άποψη μετά την βαθμολόγηση. Προς το παρόν δεν καταλαβαίνω:
Τι δηλ., θα καλούν τους 2 βαθμολογητές και τους λεν "βρήτε τα!"? Και πως θα διορθωθεί ο βαθμός που έβαλα? Με ξύσιμο?
Αν - τυχόν - κάνουν τέτοια παρέμβαση, θα γλιτώνουν και την πληρωμή του αναβαθμολογητή!

Μιας κι' ανοίξαμε το θέμα:
Ποιόν θα ενοχλούσε το να αξιολογούνται οι βαθμολογητές?
Γιατί εγώ, που τα γραπτά μου - πέρσι, πρόπερσι... - αναβαθμολογήθηκαν κατά 20% να κληθώ - πάλι - φέτος για βαθμολόγηση?
Αποκλείεται σήμερα κάποιος μας από βαθμολογητής? Νομίζω όχι!

ΠαράθεσηΑν αυξηθούν τα χρήματα βαθμολόγησης...
Φυσικά και έπρεπε να αυξηθούν. Εγώ πέρσι δεν βαθμολόγησα (μένω και 15 χλμ. εκτός Λάρισας), γιατί θεωρώ την πληρωμή κοροϊδία.
Η κακοπληρωμή είναι κι' ένας λόγος, που κάποιοι βαθμολογούν βιαστικά...



Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: lykos στις 12 Μαΐου 2009, 11:50:55 ΜΜ
Τι δηλ., θα καλούν τους 2 βαθμολογητές και τους λεν "βρήτε τα!"?

Πιθανώς να βλέπει ο συντονιστής ποιος "έχει πέσει έξω" και να του λέει διακριτικά: "Γκουχ, γκουχ, ...!! Συνάδελφε Κώστα έλεγξε ξανά το άθροισμα των μονάδων στο γραπτό γιατί μου φαίνεται ότι σε αυτή την αριθμομηχανή δεν πατιέται καλά το 8..."  ;D