Γλώσσες BASIC, PASCAL ...

Ξεκίνησε από za√‘ag, 17 Φεβ 2019, 11:25:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 27 Φεβ 2019, 07:57:50 ΠΜ
Γιατί δεν τον βάζεις στον κανονικό κοινόχρηστο που φτιάχνουν τα sch-scripts, αλλά θες NTFS;

Είδα ότι ο φάκελος που τρέχει το DOSBox είναι /home/{username}/.dosbox/......
οπότε το φάκελο που θέλω θα πρέπει να τον φτιάξω σε κάθε χρήστη που θέλω να τον βλέπει ... δηλ ουσιαστικά δεν με βολεύει ... εκτός κι αν δεν το έχω καταλάβει 
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Ας υποθέσουμε ότι θες να έχουν πρόσβαση όλοι οι μαθητές. Πας στα sch-scripts, φτιάχνεις μια ομάδα students, ενεργοποιείς τους κοινόχρηστους και βάζεις όλους τους μαθητές να ανήκουν στην ομάδα.

Μετά πας στο φάκελο /home/Shared/students που είναι τα κοινόχρηστα της ομάδας αυτής και φτιάχνεις υποφάκελο dosbox και βάζεις τις γλώσσες κλπ μέσα.

Μετά τρέχεις από τερματικό: dosbox /home/Shared/students/dosbox
και βεβαιώνεις ότι όλα τα έχεις κάνει σωστά.

Και για να μην αναγκάζονται οι μαθητές να ανοίγουν τερματικό, είτε τους το τρέχεις εσύ μέσα από τον διάλογο "εκτέλεση" του Επόπτη,

είτε τρέχεις τις παρακάτω εντολές:
Κώδικας: Bash
sudo -i
echo -e '#!/bin/sh\nexec /usr/bin/dosbox /home/Shared/students/dosbox' > /usr/local/bin/dosbox
chmod +x /usr/local/bin/dosbox


...οι οποίες κάνουν "override" το dosbox ώστε να περιλαμβάνει και τον φάκελο που διάλεξες, και τελικά κάνεις δημοσίευση εικονικού δίσκου για να πάρουν το override και οι χρήστες.