ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 18.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Ιουλ 2018, 08:05:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

imryrian

Θα ήθελα να ρωτήσω
1 Σε ποιο βήμα καθορίζουμε αν έχουμε FAT ή ΤΗΙΝ clients? Μήπως αυτόματα ο server αναγνωρίζει τους clients ως FAT ή ΤΗΙΝ?
2 Thin clients με raspberry έστω για δοκιμή και επίδειξη σε μαθητές του τομέα Πληροφορικής. Γίνεται?

Δημήτρης Γκίνης

#76
Το αν ένας client θα είναι thin ή fat καθορίζεται με βάση την τιμή-κατώφλι για τη ram του (FAT_RAM_THRESHOLD) που υπάρχει στο lts.conf (νομίζω το default είναι 400mb, φυσικά μπορείς να το αλλάξεις).
Για τα rasberry: πριν από 2-3 χρόνια που είχα ασχοληθεί λιγάκι με τη βοήθεια του bdaliukas και φυσικά του alkisg κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο και τα χρήματα να πάρεις rasberry για clients. Από τότε βέβαια πιθανότατα και άλλοι θα έχουν ασχοληθεί και θα μπορούσαν να γράψουν τις εμπειρίες τους.

ddimakis

Καλημέρα,
μετά από μία ενημέρωση (Νομίζω του ubuntu)ο επόπτης δεν δουλεύει καθόλου. Το μήνυμα είναι :
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/epoptes", line 99, in <module>
    main()
  File "/usr/bin/epoptes", line 89, in main
    egui = gui.EpoptesGui()
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/epoptes/ui/gui.py", line 118, in __init__
    config.expand_filename('groups.json'))
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/epoptes/common/config.py", line 110, in read_groups
    data = json.loads(file.read())
  File "/usr/lib/python3.6/json/__init__.py", line 354, in loads
    return _default_decoder.decode(s)
  File "/usr/lib/python3.6/json/decoder.py", line 339, in decode
    obj, end = self.raw_decode(s, idx=_w(s, 0).end())
  File "/usr/lib/python3.6/json/decoder.py", line 357, in raw_decode
    raise JSONDecodeError("Expecting value", s, err.value) from None
json.decoder.JSONDecodeError: Expecting value: line 1 column 1 (char 0)


ταυτόχρονα, δεν κανείς υπολογιστής δεν ανοίγει με μήνυμα:
ΠαράθεσηNo boot filename recieved
αυτό όμως το πρόβλημα ξεκίνησε πριν από την ενημέρωση.

Έχει κάποιος κάποια πρόταση;

alkisg

Για τον Επόπτη, το αρχείο ομάδων είναι χαλασμένο. Μετακινήστε το αλλού ώστε να δημιουργηθεί καινούργιο:
mv ~/.config/epoptes/groups.json ~/.config/epoptes/groups.json.bad

Για το No boot filename received, έχετε κάνει ρύθμιση τοπικού δικτύου μέσα από τα sch-scripts;
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/sch-scripts/Ρύθμιση_σύνδεσης_δικτύου

ddimakis

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση (και για την γενικότερη προσφορά)

Το θέμα με τον επόπτη λύθηκε με την μετακίνηση του αρχείου

Το άλλο θέμα λύθηκε μόνο του, αλλά δεν ξέρω γιατί το έκανε.
Το τοπικό δίκτυο έχει ρυθμιστεί με sch-scripts.
Μπορεί να ήταν ηλιακές εκλάμψεις :)

exanemou

ΠαράθεσηΕάν οι σταθμοί εργασίας έχουν Ubuntu, τότε εγκαταστήστε το πακέτο grub-ipxe, ώστε να εμφανιστεί στον grub μία επιλογή για εκκίνηση από το δίκτυο.
o συνδεσμος για το grub-ipxe δεν αποκρίνεται

alkisg

Βάλ' το από το synaptic, ή αν προτιμάς κονσόλα,
sudo apt-get install --yes grub-ipxe

ktsiaras

Γεια σας,

Άλκη σ' ευχαριστώ κι από μέρους μου για την υποστήριξη που παρέχεις.  Χωρίς LTSP δε γίνεται να δουλέψεις αξιοπρεπώς σε παλιά εργαστήρια.

Η ερώτησή μου: θέλω να κάνω το laptop μου ubuntu server για το εργαστήριο. Το laptop έχει Win10, uefi. 
Όλοι οι clients είναι 32-bit οπότε κατεβάζω την αντίστοιχη έκδοση, προχωράω την εγκατάσταση, αλλά στο βήμα
"είδος εγκατάστασης" δεν αναγνωρίζει τα Win που είναι εγκατεστημένα.  Η επιλογή "κάτι άλλο" για χειροκίνητη δημιουργία
κατατμήσεων με αγχώνει λίγο.  Δε θέλω να χάσω τα Win10.  Θα ήθελα λίγη καθοδήγηση.  Αν κάνω partition με κάποιο τρόπο,
θα το δει κατά την εγκατάσταση για να βάλω εκεί τα ubuntu; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ

alkisg

Καλησπέρα συνάδελφε,

το 32bit σε UEFI έχει τη δυσκολία του.  Τα σχετικά βήματα τα γράφω εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7586.0
Δηλαδή θα χρειαστείς και το 64bit cd και το 32bit cd, για να κάνεις εγκατάσταση το 32bit. Αν δυσκολευτείς μπορείς να έρθεις ένα πρωί από το IRC να το δούμε με απομακρυσμένη βοήθεια, http://ts.sch.gr/wiki/IRC.

Μια εναλλακτική είναι, αν το laptop σου έχει μπόλικη RAM, να κάνεις εγκατάσταση του Ubuntu σε VirtualBox εντός των Windows, οπότε εκεί τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Αν είναι πες πόση RAM έχει, καθώς και αν έχεις thin clients και πόσους.

ktsiaras

Το laptop έχει: 8GB DDR4, 256GB SSD, i7-8550u

Στο εργαστήριο αυτό έχω 10 clients.  Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω πόσοι είναι thin, γιατί δεν τα έχω τσεκάρει όλα τα μηχανήματα.
Τρεις clients έχουν 512ΜΒ μνήμη και πάνω, οπότε οι thin είναι το πολύ 7
Αν δεν αρκεί αυτό, θα πρέπει να τα ελέγξω και να επανέλθω την Τετάρτη που θα είμαι σε εκείνο το σχολείο...

alkisg

ΟΚ, αξίζει μια δοκιμή σε εικονική μηχανή Virtualbox. Δώσε 5 GB στο VM, ενεργοποίησε το "PAE" στις ρυθμίσεις του, βάλε την κάρτα δικτύου σε bridged mode, και εγκατέστησε το Ubuntu MATE 32bit.
Και την Τετάρτη καλό θα είναι να κάνεις μια λίστα με τις CPU/RAM των clients, για πιο αναλυτικές προτάσεις.

ktsiaras

Άλκη, στο VM, κατά την εγκατάσταση του ubuntu επιλέγω άφοβα  "Διαγραφή δίσκου και εγκατάσταση...";
:-\

alkisg

Εφόσον μιλάμε για την εγκατάσταση εντός του VM που γράφει στον δίσκο του VM, βέβαια, εντελώς άφοβα.

ktsiaras

Άλκη καλησπέρα,
επανέρχομαι με αναφορά CPUs/RAM απ΄το νεκροταφ.. εεε εργαστήριο, υπολογιστών που έχω  :)

5 PCs έχουν Pentium 4 στα 2,8GHz, οι 3 από αυτούς με 512ΜΒ ΡΑΜ και οι 2 με 1GB
3 PCs έχουν Celeron 430 στα 1,8Ghz,  οι 2 με 1GB κι ο ένας με 768MB,

ο 9ος παρέδωσε ψυχή (τροφοδοτικό) σήμερα κιόλας, με ελάχιστες πιθανότητες αντικατάστασης
λόγω έλλειψης διάθεσης/κατανόησης κυρίως, αλλά επισήμως, κονδυλίων.

Έστησα το VM ( με κίνδυνο να σβήσω το δίσκο μου  :) ), εγκατέστησα ubuntu 32-bit σύμφωνα με τις οδηγίες.

Κατέβασα και κάποια πακέτα από το synaptic (Θα ήθελα κι άλλα, αλλά μου πετάει μηνύματα για έλλειψη χώρου)

Την ερχόμενη Παρασκευή, ξαναπάω στο σχολείο αυτό και λέω να κάνω την πρόβα τζενεράλε, αν συμφωνείς κι εσύ...

alkisg

Παράθεση από: ktsiaras στις 05 Δεκ 2018, 03:21:29 ΜΜ
Κατέβασα και κάποια πακέτα από το synaptic (Θα ήθελα κι άλλα, αλλά μου πετάει μηνύματα για έλλειψη χώρου)

Αυτό ακούγεται ανησυχητικό, έδωσες καμιά 40ριά GB στο VM; Γιατί αν π.χ. έδωσες 10 GB, και τώρα γέμισε, δεν θα μπορείς καν να κάνεις δημοσίευση εικονικού δίσκου...