Πρόβλημα με στατική ip σε ltsp server εκτός ΠΣΔ - dnsmasq;;

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 12 Απρ 2019, 11:14:58 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Χτες είχαμε κατά τη διάρκεια του ψηφιακού φεστιβάλ αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:
Στο χώρο που γινόταν το φεστιβάλ έπρεπε να δίνουμε "καρφωτές"- στατικές ip's στα μηχανήματα που συνδέαμε στο εσωτερικό δίκτυο του κτηρίου.
Σε pc με 18.04 και στημένα τα sch-scripts (ο υπολογιστής μάλιστα ήταν της aspd!!) είχα το εξής πρόβλημα:
Δοκίμασα από πάνω δεξιά> edit connections στην σύνδεση που έχουν δημιουργήσει τα sch-scripts να δώσω ip, gateway και dns (192.168.1.140, 192.168.1.1) αλλά δεν συνδεόταν (η ifconfig μου έδειχνε ότι έπαιρνε άλλη, δεν σημείωσα ποια). Δοκίμασα το ίδιο στην άλλη ενσύρματη σύνδεση αλλά τα ίδια. Δοκίμασα να σταματήσω το dnsmasq αλλά τα ίδια.
Με απεγκατάσταση των sch-scripts και restart πήρε την ip που του έδωσα και συνδέθηκε. Είχαμε όμως άλλο πρόβλημα: στο pc αυτό ήταν συνδεδεμένο ένα arduino (ή arduino like, δεν είμαι σίγουρος) με το οποίο πλέον δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με xvnc στην 192.168.7.2 (ή 192.168.2.7 ή κάτι παρόμοιο δεν το συγκράτησα γιατί εκείνη την ώρα ερχόταν τα σχολεία να στήσουν τα περίπτερα-πάγκους τους και γινόταν κακός χαμός) . Λύση δεν μπορέσαμε να βρούμε.
Όταν πήγε σπίτι η aspd ξανάστησε τα sch-scripts και όλα καλά.
Μπορώ να στείλω ένα μήνυμα στην aspd να μας διευκρινίσει τον τρόπο σύνδεσης με το arduino αν είναι σημαντικό.
Τι έκανα λάθος;


alkisg

Ένας τρόπος ήταν να ακολουθήσεις τις οδηγίες της σελίδας http://ts.sch.gr/wiki/Linux/sch-scripts/Ρύθμιση_σύνδεσης_δικτύου και να δώσεις από εκεί τη στατική IP που ήθελες.

Τώρα στο τι έκανες λάθος δεν είμαι σίγουρος, μήπως αφού επεξεργάστηκες την σύνδεση δεν την έκανες click από το εικονίδιο του δικτύου για να ενεργοποιηθεί; Και γι' αυτό την πήρε με το restart, ανεξάρτητα από τα sch-scripts;
Η "ifconfig" γενικά δεν χρειάζεται, μπορείς να χρησιμοποιείς το εικονίδιο του δικτύου → Πληροφορίες σύνδεσης.

Δημήτρης Γκίνης

Από τη ρύθμιση Σύνδεσης δικτύου-> Χειροκίνητα δεν σε αφήνει να αλλάξεις τους DNS (ήθελα να βάλω τον 192.168.1.1) παρά μόνο την ip.
Τώρα τι να πω, να μην πάτησα αποθήκευση μετά την αλλαγή ρυθμίσεων της κάρτας σε όλες τις δοκιμές που έκανα, δύσκολο μου φαίνεται αλλά μπορεί μες στον πανικό...
Βέβαια την ίδια διαδικασία έκανα και σε άλλο μηχανάκι με 18.04 (χωρίς sch-scripts) και συνδέθηκε αμέσως.

alkisg

Όταν αποθηκεύουμε μια σύνδεση δεν ενεργοποιείται.
Πρέπει να πάμε στο εικονίδιο δικτύου και να της κάνουμε κλικ από εκεί για να ενεργοποιηθεί. Αυτό έλεγα μήπως έγινε.

Για το DNS ισχύει, τα sch-scripts δεν σε αφήνουν και θέλει επεξεργασία σύνδεσης από το εικονίδιο δικτύου.

Δημήτρης Γκίνης

Έχεις δίκιο, αυτό έγινε: όταν άλλαζα τις ρυθμίσεις της τρέχουσας σύνδεσης από το edit connections, πάταγα Αποθήκευση θεωρώντας ότι θα εφαρμοστούν αμέσως, δεν φαντάστηκα/δεν θυμήθηκα ότι πρέπει να πατήσεις πάνω στο εικονίδιο με το όνομα της σύνδεσης για να εφαρμοστούν οι αλλαγές!!!

Το άλλο θέμα με την επικοινωνία με το Arduino θα προσπαθήσω να το αναδημιουργήσω με την aspd.