ΘΕΜΑΤΑ 2018

Ξεκίνησε από ΤΙΜ, 13 Ιουν 2018, 12:05:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Λογικά θα κόψουν 0-3 μονάδες.
Ένας πολύ αυστηρός θα κόψει 2 από την κατασκευή και 1 για την κλήση (?).
Οι περισσότεροι θα κόψουν 1-2 και αρκετοί καμία.
(Δεν βαθμολογώ φέτος αλλά αυτά έβλεπα όλα τα χρόνια στη βαθμολόγηση).
Σίγουρα πάντως είναι στην κρίση του βαθμολογητή.

Παράθεση από: pvs στις 13 Ιουν 2018, 06:55:00 ΜΜ
Από περιέργεια και μόνο συνάρτηση αντί για διαδικασία στο Δ5?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gf

Η χρήση συνάρτησης θα κοστίσει μέχρι και 4 μόρια.

bagelis

Παράθεση από: gf στις 13 Ιουν 2018, 09:36:18 ΜΜ
Η χρήση συνάρτησης θα κοστίσει μέχρι και 4 μόρια.
όλα τα άλλα 4 μονάδες και αυτό το μοναδικό σημείο 4 μόνο του;
υπερβολικό δεν είναι;


gkappa

Παράθεση από: tasospap στις 13 Ιουν 2018, 05:02:09 ΜΜ
Οδηγίες απο το βαθμολογικό για τους προφορικά εξεταζόμενους για το Β2.

Με χρήση της ΟΣΟ έπαιρνε 10/10.
Με χρήση Αρχη_επανάληψης+Αν έπαιρνε 8/10.
Με χρήση Αρχη_επανάληψης χωρίς Αν έπαιρνε 5/10.

Μου φαίνεται υπερβολικό...
Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε οι δύο πρώτες λύσεις να θεωρούνται σωστές και η τρίτη να παίρνει ένα 8/10

gkappa

Παράθεση από: panawths στις 13 Ιουν 2018, 02:50:31 ΜΜ
Καλησπέρα, σχετικά με την παρακάτω λύση τι παρατηρήσεις έχετε;;
ΔΙΑΒΑΣΕ Σ
ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
   ΔΙΑΒΑΣΕ Α   
   Σ<-Σ+Α
ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ Α=0
ΕΜΦΑΝΙΣΕ Σ
Στην περίπτωση που το Α είναι ίσο με 0 εκτελέιται μια παραπάνω εντολη (Σ<-Σ+Α) αλλά το αποτέλεσμα της εντολής ΕΜΦΑΝΙΣΕ Σ δεν αλλάζει καθόλου γιατί γίνεται πρόσθεση με το μήδεν.
Πως θα το βαθμολογούσατε;

Προσωπικά θα θεωρούσα λογική μια βαθμολογία 8/10 αλλά από ότι διάβασα η οδηγία λέει 5/10.
Εμένα μου φαίνεται απαράδεκτο το 5/10

Αργυροπούλου Βασιλική

Καλησπέρα, πόσο πιστευετε πως θα κοστισει αν στο Δ. ένας μαθητής γεμισε  τον δισδιαστατο πίνακα ξεκινώντας με την επαναληψη των ποταμών? Ο πίνακας γεμίζει κανονικά απλώς κατά γραμμή.
Αργυροπούλου Βασιλική
Καθηγήτρια Πληροφορικής

lsourtzo

Παράθεση από: petrosp13 στις 13 Ιουν 2018, 05:07:57 ΜΜ
Σοβαρα τώρα;
Θα κόψουν τόσες μονάδες από ένα παιδί επειδή το θέμα μπαζει από παντού;

Χωρίς Αν είναι λάθος (δεν βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα) οπότε λογικό το 5 ...
το -2 για την λύση με το Αν είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου ... όποια λύση βγάζει ίδιο αποτέλεσμα θα έπρεπε να πιαστεί σωστή ...

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: lsourtzo στις 14 Ιουν 2018, 09:34:13 ΠΜ
Χωρίς Αν είναι λάθος (δεν βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα) οπότε λογικό το 5 ...
το -2 για την λύση με το Αν είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου ... όποια λύση βγάζει ίδιο αποτέλεσμα θα έπρεπε να πιαστεί σωστή ...
το ιδιο αποτελεσμα βγαζει και χωρις αν και μαλιστα αν καποιος θελει να βαθμολογησει τον εξυπνο μαθητη η λυση χωρις αν για μενα ειναι ακομα πιο σπουδαια αφου αφαιρει μια περιττη συνθηκη που δεν χρειαζεται.απλα κανει μια επιπλεον προσθεση.το αποτελεσμα δεν αλλαζει

lsourtzo

Παράθεση από: Κωστας τζιαννης στις 14 Ιουν 2018, 09:41:45 ΠΜ
το ιδιο αποτελεσμα βγαζει και χωρις αν

Εννοείς επειδή το τελευταίο Α θα είναι 0 οπότε δεν θα επηρεάσει το Σ ... δεν έχεις άδικο .. χα χα χα .. πολύ μάπα θέμα τελικά ...

gbougioukas

Παράθεση από: Αργυροπούλου Βασιλική στις 14 Ιουν 2018, 01:17:26 ΠΜ
Καλησπέρα, πόσο πιστευετε πως θα κοστισει αν στο Δ. ένας μαθητής γεμισε  τον δισδιαστατο πίνακα ξεκινώντας με την επαναληψη των ποταμών? Ο πίνακας γεμίζει κανονικά απλώς κατά γραμμή.

Μα δε λέει πουθενά η εκφώνηση ότι πρέπει να γεμίσει ο πίνακας κατά στήλη.
Γιώργος Μπουγιούκας
Computer Science (BSc), Bioinformatics & Neuroinformatics (MSc)
https://gbougioukas.wordpress.com/
https://apothesis.eap.gr/handle/repo/54953

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: lsourtzo στις 14 Ιουν 2018, 09:44:08 ΠΜ
Εννοείς επειδή το τελευταίο Α θα είναι 0 οπότε δεν θα επηρεάσει το Σ ... δεν έχεις άδικο .. χα χα χα .. πολύ μάπα θέμα τελικά ...

βασικα εγω δεν βαθμολογω οποτε δεν ξερω τι παιζει απλα θεωρω αδικο να κοβονται μοναδες για τετοια ανουσια πραγματα που δεν επηρρεαζουν το αποτελεσμα.για μενα αυτοι που κοβουν απο τετοια πραγματα απλα θελουν και κοβουν αναλογα με τα κομπλεξ που κουβαλαει ο καθενας.ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ εχει βγει τετοια αποφαση απο το υπουργειο δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα αλλα μπορεις πχ να μην αφαιρεσεις αλλου μοναδες για καποια παραλειψη που εχει κανει καποιος και ετσι να το ισοβαθμησεις καπως

lsourtzo

Παράθεση από: gbougioukas στις 14 Ιουν 2018, 09:45:16 ΠΜ
Μα δε λέει πουθενά η εκφώνηση ότι πρέπει να γεμίσει ο πίνακας κατά στήλη.
λέει ανά δειγματοληψία ... και για αυτό θα πρέπει να εμφανίζει και το όνομα υποτίθεται ... και εδώ δεν μπορεί να είναι πολλά τα μόρια ... για μένα μπορεί και κανένα, άριστοι μαθητές και δεν ήταν εύκολο να το εντοπίσουν ...

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: lsourtzo στις 14 Ιουν 2018, 09:48:46 ΠΜ
λέει ανά δειγματοληψία ... και για αυτό θα πρέπει να εμφανίζει και το όνομα υποτίθεται ... και εδώ δεν μπορεί να είναι πολλά τα μόρια ... για μένα μπορεί και κανένα, άριστοι μαθητές και δεν ήταν εύκολο να το εντοπίσουν ...

και το να γεμισεις τον πινακα κατα γραμμες παλι ανα δειγματοληψια ειναι και ετσι εμφανιζεις και καθε πολη πιο σωστα δλδ δεν την εμφανιζεις 12 φορες αλλα μια την καθε μια.πχ για την πολη α δωσε τη δειγματοληψια για καθε μηνα.για την πολη β το ιδιο κτλ.καλυτερο απο το να λεγες για τον πρωτο μηνα δωσε τη δειγματοληψια της α για τον πρωτο της β για τον πρωτο της γ κτλ και μετα για τον δευτερο μηνα μεχρι τον 11ο.δεν εχω διαβασει προσεκτικα το θεμα ξερω ομως οτι δεν επηρρεαζει πουθενα κι αυτα ειναι να χαμε να λεγαμε δεν εξεταζουν τη γνωση καποιου απλα ειναι αφορμη για να κοπουν βαθμοι.να κοψει καποιος κατι αν μαθητης αντι για διαδικασια εβαλε συναρτηση οκ αλλα απο τετοια ειναι αδικο.ΟΠΟΥ ΠΟΛΗ ΒΑΛΕ ΠΟΤΑΜΙ

gbougioukas

Παράθεση από: lsourtzo στις 14 Ιουν 2018, 09:48:46 ΠΜ
λέει ανά δειγματοληψία ... και για αυτό θα πρέπει να εμφανίζει και το όνομα υποτίθεται ... και εδώ δεν μπορεί να είναι πολλά τα μόρια ... για μένα μπορεί και κανένα, άριστοι μαθητές και δεν ήταν εύκολο να το εντοπίσουν ...

Ακριβώς, ανά δειγματοληψία, όχι ανά μήνα. Η δειγματοληψία αφορά έναν ποταμό και έναν μήνα. Δεν δηλωνεται προτίμηση σε έναν από τους δύο δείκτες του πίνακα. Το ότι εμφανίζει το όνομα του ποταμού, μη σου πω ότι σε πάει στην αντίθετη προτίμηση αυτού που λες, δηλαδή σε καταχώρηση ανά γραμμές (ποταμούς), αλλιώς αντιβαίνει στην αρχή της φειδούς.
Γιώργος Μπουγιούκας
Computer Science (BSc), Bioinformatics & Neuroinformatics (MSc)
https://gbougioukas.wordpress.com/
https://apothesis.eap.gr/handle/repo/54953

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: gbougioukas στις 14 Ιουν 2018, 09:57:02 ΠΜ
Ακριβώς, ανά δειγματοληψία, όχι ανά μήνα. Η δειγματοληψία αφορά έναν ποταμό και έναν μήνα. Δεν δηλωνεται προτίμηση σε έναν από τους δύο δείκτες του πίνακα. Το ότι εμφανίζει το όνομα του ποταμού, μη σου πω ότι σε πάει στην αντίθετη προτίμηση αυτού που λες, δηλαδή σε καταχώρηση ανά γραμμές (ποταμούς), αλλιώς αντιβαίνει στην αρχή της φειδούς.

αυτό νομίζω και εγώ ... δεν λέει για κάθε μήνα πχ ή για κάθε ποταμό ... δεν επηρεάζει καθόλου εδώ την επεξεργασία ... στο Δ4 πχ είναι ξεκάθαρα ανά γραμμή