Βιβλια

Ξεκίνησε από socnafs, 17 Οκτ 2017, 02:17:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

simpa

Σε όλα τα σχολεία έχει πάει η παλιά έκδοση και φυσικά δεν έχει σταλεί το τετράδιο μαθητή. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ; στο ΙΕΠ ΔΕΝ έχει ανέβει σε ηλεκτρονική μορφή η 2η εκδοση του μαθήματος προγραμματισμός η/υ, αλλά του μαθήματος αρχές προγραμματισμού η/υ. Δηλαδή ο σύνδεσμος του πανελλαδικώς εξεταζόμενου μαθήματος δείχνει και κατεβάζει το μάθημα αρχές προγραμματισμού! Μετά από όλα αυτά, τι να συζητάμε......

Γιάννης Αναγνωστάκης


thsamara

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει ένα θεματάκι με το link.
Αν κάνει κανείς κλικ στο "Προγραμματισμός Υπολογιστών" ανοίγει το (αναθεωρημένο) βιβλίο της Γ'. Αυτό που ΔΕΝ ήρθε στα σχολεία...
Αν κάνει κλικ στο "2η έκδοση" ανοίγει το βιβλίο της Β'.
Θεοδώρα Σαμαρά

linap

Συνάδελφοι καλησπέρα,

κατόπιν ερωτημάτων προς το σύμβουλο του νομού για την έκδοση του βιβλίου Προγραμματισμού Υπολογιστών, μας ήρθε απάντηση από το σύμβουλο ότι η διδασκαλία θα γίνει με βάση τη διορθωμένη έκδοση του βιβλίου, η οποία είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του ΙΕΠ.

Μας ενημέρωσε επίσης ότι πιθανότατα προσεχώς θα ανατυπωθεί η ενημερωμένη έκδοση του βιβλίου και θα διανεμηθεί στα σχολεία.

Ίδωμεν..

dimitra

Και η απόφαση για την επανατύπωση κ διανομή των βιβλίων Προγραμματισμού κ Δικτύων.  :o
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ωραίο πράγμα οι αποφάσεις...
Ας έρθει, έστω και έτσι. Ευχαριστούμε Δήμητρα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

linap

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!

Σήμερα  11/01/2018 ήρθε στο σχολείο η 2η διορθωμένη έκδοση του βιβλίου προγραμματισμού. Τετράδιο τίποτα.

Επίσης διαπίστωσα πως η ύλη στο ΑΠΥ (Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών) (που είναι για 3η χρονιά η ίδια), είναι λάθος.
https://drive.google.com/file/d/0B4LBU0Ise1peTmdIbU5ONTV1bHM/view

Αναφέρεται στο κεφάλαιο 13, και τέτοιο δεν υπάρχει.
Ίσως γιατί το 2015 ήταν άλλο το περιεχόμενο των σημειώσεων:

http://www.iep.edu.gr/images/IEP/EPISTIMONIKI_YPIRESIA/Epist_Monades/B_Kyklos/Tee/2016/BEpal/2016_BEpal_Arxes_pr_HY_Odhgies_D.pdf

Έστειλα mail στο σύμβουλο του νομού και για τα δύο θέματα, ίδωμεν..

polikarpos

Στη Χίο η νέα έκδοση του βιβλίου δεν έχει έρθει κι ο υπεύθυνος για τα βιβλία στο σχολείο  μας δεν έχει βρει άκρη ακόμα.
Οι υπόλοιποι έχετε λάβει τα βιβλία;;
www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

Εδώ στο νομό Ηρακλείου,έχω δει διαφορετικές εκδόσεις σε διαφορετικά σχολεία ... και επίσης δεν έχουν πάρει το τετράδιο εργασιών...να ρωτήσω,μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η τελική έκδοση για να καταλάβω και εγώ ;;; έχω καταμπερδευτεί..

polikarpos


ΠαράθεσηΕδώ στο νομό Ηρακλείου,έχω δει διαφορετικές εκδόσεις σε διαφορετικά σχολεία ... και επίσης δεν έχουν πάρει το τετράδιο εργασιών...να ρωτήσω,μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η τελική έκδοση για να καταλάβω και εγώ ;;; έχω καταμπερδευτεί..
Η νεα έκδοση  είναι αυτή  εδώ http://www.iep.edu.gr/images/IEP/EPISTIMONIKI_YPIRESIA/Epist_Monades/B_Kyklos/Tee/2017/GEpal/G_Epal_Progr_Ypologiston_Simeioseis_Mathiti_2h_ekdosi_2017.pdf

και στη σελίδα με τα ονόματα των συγγραφέων  γράφει   Έκδοση 2η, 2017
www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους...

Υποθέτω έχει συζητηθεί ξανά, όμως είναι μεγάλο πρόβλημε οι διαφορετικές εκδόσεις βιβλίων...για παράδειγμα στην νέα έκδοση υπάρχει ο τελεστής διαμέρησης, εντός ύλης, ενώ στην παλιά δεν υπάρχει καθόλου...διορθώστε με αν κάνω λάθος παρακαλώ...πως το χειριζόμαστε αυτό άραγε ;;;

Ευχαριστώ

Γιάννης Αναγνωστάκης

Tο πραγματικό πρόβλημα είναι ότι σε αρκετά σχολεία δεν έχουν πάει οι νέες εκδόσεις, τόσο των Δικτύων, όσο και του Προγραμματισμού

Μπορεί κάποιος να μας απαντήσει επί τούτου; Θα πάνε τελικά; Από που θα διαβάσουν τα παιδιά;

polikarpos

Τώρα συγγνώμη, μπορώ να μη σχολιάσω ότι αν γινόταν κάποιο ανάλογο μπάχαλο σε πανελλήνιο μάθημα γενικού λυκείου, θα είχε παραιτηθει τουλάχιστον ο υπουργός
www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr