Σχετικα με σχολες πληροφορικης

Ξεκίνησε από m3Lt3D, 24 Ιουν 2009, 04:47:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

m3Lt3D

Καλησπερα,

Παρακολουθω εδω και 1 χρονο περιπου το φορουμ σας, σαν μαθητης του ΑΕΠΠ.
Εχω βγαλει 18070 μορια και σκεφτομαι να επιλεξω καποια σχολη πληροφορικης.
Ολη τη χρονια ειχα στο μυαλο μου το μαθηματικο, αλλα μαλλον θα το αποριψω.Ειχα κανει μια σκεψη βεβαια να τελειωσω το μαθηματικο και να κανω μετα μεταπτυχιακο σε αλλο τομεα αλλα μαλλον δεν αξιζει.

Τελικα ειμαι αναμεσα στο ceid πατρας και την πληροφορικη και τηλεπικοινωνιων ΕΚΠΑ.

Εχω καταλαβει πως η πρωτη ασχολειται περισσοτερο με hardware και εχει περισσοτερα επαγγελματικα δικαιωματα ως 'μηχανικοι Η/Υ'.
Στην δευτερη ομως εχω δει πως εχει περισσοτερα μαθηματα που με ενδιαφερουν στην 'Θεωριτικη πληροφορικη'.

Γενικα θελω να συνδιασω τα μαθηματικα, που εχω μια κλιση, με την πληροφορικη.
Τι μου προτινετε;

evry


  Κατ'αρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις μαθηματικά η πληροφορική. Αν θέλεις και τα 2 τότε η πληροφορική της Αθήνας είναι η καλύτερη επιλογή. Όσο περνάει ο καιρός αναβαθμίζεται όλο και περισσότερο σε όλους τους τομείς. Σχετικά με τα δικαιώματα που είπες δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι στο οποίο να υστερούν οι απόφοιτοι πληροφορικής από το ceid. Ειδικά με το νέο προεδρικό διάταγμα έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα σε επιβλέψεις, μελέτες έργων κλπ. Αυτοί που έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, που δεν έχουν οι άλλοι είναι οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, αλλά σε όχι σε έργα πληροφορικής. Γενικά το τοπίο στα επαγγελματικά δικαιώματα θα αλλάξει αρκετά από ότι φαίνεται οπότε μην αποφασίσεις με βάση αυτό.
    Επίσης και η πληροφορική αθήνας έχει μαθήματα αλλά και τομέα που ασχολείται με το hardware. Δεν υπάρχουν σχολές software και hardware. Υπάρχουν σχολές που κάνουν πληροφορική και σχολές που κάνουν κάτι σαν πληροφορική (οι τελευταίες είναι και οι περισσότερες >:D). Οι 2 σχολές που έχεις επιλέξει κάνουν και οι 2 πληροφορική και μάλιστα πολύ καλά. Αν θέλεις να δεις τι ακριβώς κάνουν μπες στις ιστοσελίδες και δες τα μαθήματα σε κάθε εξάμηνο. Θα διαπιστώσεις ότι κάνουν σχεδόν τα ίδια πράγματα. Ίσως οι μηχανικοί λίγο μεγαλύτερο εύρος ή έχουν κάποια μαθήματα πιο εξειδικευμένα σε κάποια θέματα. Αλλά ουσιαστικά οι βασικές γνώσεις είναι οι ίδιες.
    Τέλος το τμήμα πληροφορικής της αθήνας έχει θεωρητικό τομέα όπου συνδυάζονται τα μαθηματικά με την πληροφορική.
  Σημείωση: Επειδή έχω τελειώσει το τμήμα της Αθήνας, πιθανόν οι απόψεις μου να είναι υποκειμενικές σε ένα βαθμό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr