E-Learning Platform για σχολεία

Ξεκίνησε από GeorAtma, 18 Οκτ 2018, 02:20:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

GeorAtma

Αγαπητά μέλη,
Θέλω να σχεδιάσω e-learning στο οποίο θα έχουν πρόσβαση όλα τα σχολεία από Α Δημοτικού μέχρι και Γ Λυκείου.
Σκέφτομαι να ενώσω και να φέρω τους μαθητές κοντά στην εύρεση γνώσης και να παράγουν δικιά τους γνώση την οποία θα μπορούν να μοιράζουν στους υπολοίπους μαθητές,το κλίμα θα μοιάζει ως μια κοινότητα που θα αναπτύσσεται από τους ίδιους τους μαθητές.
Συμπεράσματα  από προσωπικά project και μελέτη πάνω στο αντικείμενο της εξ'αποστάσεως εκπαίδευσης είναι τα εξής:

1. Δίνει την δυνατότητα στον κάθε έναν, να προσδιορίζει αυτός το ωράριο που θα διαβάζει, χωρίς να
έχει διάφορους χρονικούς περιορισμούς

2. Μπορεί ενδιάμεσα να αναπτύσσει μια ιδέα, αφού δεν τον εμποδίζει ο χρόνος, πράγμα που ίσως να
έχανε, αν ήταν σε τάξη και έπρεπε να παρακολουθεί το μάθημα.

3. Επίσης, του δίνεται η δυνατότητα να συνομιλεί και να συνεργάζεται με άτομα που επιλέγει, και
όχι με αγνώστους. Αυτό επίσης, μπορεί να τον βοηθήσει να αναπτύξει πνεύμα ομαδικής
συνεργασίας, που προφανώς θα τον βοηθήσει και στο μέλλον.

4. Τα χρονικά περιθώρια που είχαν οι καθηγητές εξαλείφονται, με σκοπό να μπορούν να βοηθήσουν
στην καθοδήγηση εκπαιδευόμενων σε κρίσιμα σημεία. Αφού τα βασικά τα μαθαίνουν μέσα από
το πρόγραμμα, ο καθηγητής μπορεί να τους βοηθήσει να μάθουν πιο εξειδικευμένα πράγματα.

Επίσης υπάρχουν και κάποια μειονεκτήματα σε αυτές τις μεθόδους για τα οποία έχω βρει κάποιες
σχετικά βολικές λύσεις
Α. Η αίσθηση απομόνωσης που μπορεί να έχουν οι εκπαιδευόμενοι, είναι ο λόγος που
δημιούργησα μια online πλατφόρμα, έτσι ώστε να μπορούν οι μαθητές να συνδέονται και να
συνομιλούν μεταξύ τους ακριβώς όπως κάνουν και στα social media.

Πως μπορεί να γίνει στην πράξη αυτό για server και domain μπορεί να παρέχει το Υπουργείο;
Εσείς τι γνώμη έχετε για αυτό το project ;

imryrian

Δηλαδή θέλεις να φτιάξεις κάτι σαν το moodle, ή το eclass? Αν ναι μου φαίνεται κάπως δύσκολο έργο για έναν. Τι διαφορετικό θα έχει αυτό που προτείνεις? Επίσης κατά τη γνώμη μου όσο καλό και να είναι αυτό δε νομίζω να δεις ανταπόκριση από μαθητές. Ίσως για χρήση μέσα στο σχολείο ναι, αλλά εκτός σχολείου ελάχιστοι μαθητές πιστέυω να ασχοληθούν με μάθηση εκ αποστάσεως.
Στη πράξη μια τέτοια πλατφόρμα που θα απευθύνεται σε όλους τους μαθητές χρειάζεται dedicated server ή κάποιο δυνατό vm σε cloud (π.χ. AWS, Azure, etc.)

GeorAtma

Ναι στο moodle,εχει αρκετες εκπαιδευτικες πλατφορμες που δεν αξιοποιουνται. οπως και το App Inventor,πρεπει να γινει μια αλλαγη απο πλευρας Υπουργειου.
Ισως η διδασκαλια να γινει καλυτερη,γιατι τα παιδια απο μικρη ηλικια πλεον ασχολουνται περισσοτερο με το ιντερνετ και τις συσκευες,server υπαρχει στον oceanos αλλα domain οχι :) Το παραμετροποιω εγω δεν υπαρχει προβλημα