18ωρο οι υπεύθυνοι εργαστηρίων στο Ενιαίο Λύκειο

Ξεκίνησε από Σπύρος, 24 Ιαν 2003, 01:50:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Σπύρος

 :furious3:Οι υπεύθυνοι εργαστηρίων των ΤΕΕ έχουν 18 ώρες βάση του 1586/85, κάτι που δεν συμβαίνει με το Ενιαίο Λύκειο. Εκεί όμως δεν κάνει διάκριση σε ΤΕΛ και Γενικά(τότε), προφανώς γιατί δεν υπήρχαν εργαστήρια στα Γενικά. Επίσης ο 2525 δεν τροποποιεί πουθενά την διάταξη αυτή. Άρα και οι των ενιαίων θα έπρεπε να έχουν 18. Το χαρτί που είχε στείλει κάποτε ο Λογοθέτης έλεγε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο (μόνο από εξωδιδακτικές εργασίες) αλλά ήταν αστήριχτο(κανένας νόμος δεν αναφερόταν. Επίσης ένα έγκυρο πουλάκι από το ΥΠΕΠΘ μου είπε ότι το πήρε πίσω αλλά ήταν ΝΥΧΤΑ! Σε σχετική διερεύνηση από το ίδιο το πουλάκι (Παλιός αξιόλογος πληροφορικός με θέση στο ΥΠΕΠΘ) η απάντηση που πήρε ήταν:έτσι είναι αλλά αν συμβεί κάτι τέτοιο θα χρειαστούμε ένα ΚΑΡΟ πληροφορικούς.

Θα επανέλθω τεκμηριωμένα με αναφορές στουν Νόμους.
snickergr@hotmail.com

kp

Να επανέλθεις τεκμηριωμένος, γιατί είναι απαράδεκτο να μην έχουν μείωση ωραρίου οι υπεύθυνοι εργαστηριου Πληροφορικής και να έχουν οι υπεύθυνοι πχ για το εργαστήριο Φυσικής. Και αν δεν ισχύει πρέπει να το διεκδικήσουμε....

Με εκτίμηση,
Κ.Π
(συνάδελφος Πληροφορικός)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δε καταλαβαίνω το πρόβλημα! Τι κι αν χρειαστούν περισσότερους πληροφορικούς; Εγώ βλέπω ότι από όλες τις διευθύνσεις που έχω περάσει περισσεύουμε. Ας δημιουργήσουν κι άλλες οργανικές θέσεις για να μη γίνεται ο καθηγητής της πληροφορικής ... "γυρολόγος" καθηγητής!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...