ΠΕ19-20: Τώρα και "πολλαπλασιαστής"...

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Ιαν 2011, 09:32:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

http://b-epipedo2.cti.gr/news-announcements/16-latestnews/169-20101220diadrastmultipliers.html

Το ΥπΠΔΒΜΘ, με στόχο την άμεση αξιοποίηση των διαδραστικών συστημάτων διδασκαλίας, έχει μεριμνήσει για την επιμόρφωση, κατ' αρχάς, ενός εκπαιδευτικού από κάθε σχολείο που συμμετέχει στο πρόγραμμα Π78 - «Πρόγραμμα πιλοτικής εισαγωγής Διαδραστικών συστημάτων και συναφούς εξοπλισμού στην τάξη για μία ψηφιακά υποστηριζόμενη διδασκαλία», σε θέματα εκπαιδευτικής αξιοποίησης των συστημάτων αυτών στην τάξη. Ο εκπαιδευτικός αυτός θα λειτουργήσει μέσα στο σχολείο του ως «πολλαπλασιαστής» των γνώσεων και δεξιοτήτων που θα αποκτήσει στην εν λόγω επιμόρφωση για τους συναδέλφους του εκπαιδευτικούς.

Οι «πολλαπλασιαστές» πρέπει να είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στο σχολείο και κατά προτεραιότητα,  να είναι επίσης:
1. επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί Β' επιπέδου (δηλαδή να έχουν παρακολουθήσει προγράμματα επιμόρφωσης Β' επιπέδου, για την αξιοποίηση και Εφαρμογή των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη, στο πλαίσιο των σχετικών έργων επιμόρφωσης το 2008 ή το 2010),
2. καθηγητές Πληροφορικής ΠΕ19-20,
3. πιστοποιημένοι στις βασικές δεξιότητες ΤΠΕ (Α' επίπεδο).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Καταπληκτικό!
Πολλαπλασιαστή έχει και το αυτοκίνητό μου... xaxa

Τί άλλο θα μας ξημερώσει wizard... Είμαι περίεργος να δω πού το πάνε και πού θα φτάσει η ξεφτίλα!
Τελικά θα γίνουμε servers!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Wizard

Όντως Λάμπρο, μου φαίνεται ότι έτσι ξεκινάει η "τεχνικοποίησή" μας.
Όσο το διαβάζω, τόσο συγχίζομαι.  Με ποιου την αρμοδιότητα βγήκε αυτή η ανακοίνωση για τα καθήκοντα που μπορεί να επωμιστεί κάποιος; Πού είναι η εγκύκλιος από το υπουργείο; Και τελικά, έχει ή δεν έχει διδακτικά καθήκοντα ο multiplier κύριοι του υπδβμθ; Τι θα κάνει δηλαδή, θα βγαίνει από την τάξη για το πρόβλημα του άλλου ή μήπως θα διοργανώσει ενδοσχολικό σεμινάριο; Έλεος!
Νομίζω ότι πρέπει η ΠΕΚΑΠ να δει λίγο αυτό το θέμα που εμφανίστηκε.

Keep Growing

Καλά μας μπήκε πάλι ο χρόνος.
Δεν είναι τίποτα το καινούριο όμως παιδιά.
Θα το καταπιούμε και αυτό και θα καταπικραθούμε όπως όλες τις προηγούμενες φορές.
Τα "χωνεύουμε" όλα και συμφέρουμε.
ΠΕ19-20, το απόλυτο "χωνευτήρι". Ιδανικό για όλες τις "ορέξεις".

Α, μήπως γνωρίζει κανείς πόσα λεφτά θα παίρνουμε για το κάθε γινόμενο ; 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

ΠαράθεσηKαλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων να ορίσουν τον εκπαιδευτικό - «πολλαπλασιαστή» του σχολείου τους, που θα λάβει μέρος στην επιμόρφωση, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα (...)  το αργότερο μέχρι 14 Ιανουαρίου 2011!!!!!!!!!!!!
Ερώτηση:
Η Διευθύντρια πώς ακριβώς θα ορίσει?
Εγώ θα το μάθω?
ή θα συμπληρώσει το Ονοματεπώνυμό μου ως Πολλαπλασιάστρια!!!!!! 

Υ.Γ. Αυτή η γυναίκα η Υπουργός μου, με έχει παρ...: Καθέτος, οριζοντίος, πολλαπλασιάζόμενη!!!