4ο συνέδριο καθηγητών πληροφορικής: ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Ξεκίνησε από Λάμπρος Μπουκουβάλας, 09 Μαΐου 2010, 09:40:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παιδιά, οφείλουμε να ευχαριστήσουμε το κεπληνέτ σερρών για την άψογη διοργάνωση. Υποδειγματική φιλοξενία, τα παιδιά κουράστηκαν πολύ και είχαν όλες τις αναποδιές με το μέρος τους. Όλα ωραία.

Όσοι από εσάς παρακολουθήσατε το 4ο συνέδριο στις Σέρρες, έχετε να επισημάνετε πράγματα που σας "κακοφάνηκαν";
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

andreas_p

Λάμπρο ήσουν εκεί;
Δίπλα - δίπλα με τον Π. Τσιωτάκη, σχολιάζαμε (θετικά και όχι μόνο) την παρουσίαση του Βρακόπουλου.
Ωραίο το Σύννεφο της Microsoft !
H οργάνωση υποδειγματική, από κάθε άποψη.
Μπράβο στα παιδιά των Σερρών.
Το μόνο αρνητικό (εδώ ευθύνη του elpida resort & spa)  η απουσία διαδικτύου.
Του χρόνου Κέρκυρα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Τελικά ο λούβρης είπε πριν το κλείσιμο ότι θα "διτηρηθεί το ρολόι", αλλά μάλλον όχι Κέρκυρα, μάλλον λόγω κόστους (δικό μου το τελευταίο "μάλλον"). Μυριζομαι Φλώρινα, Θεσσαλονίκη ή Κοζάνη...

Ναι Ανδρέα, εκεί ήμουν, τα λέγαμε και με τον Τσιωτάκη στο δείπνο της Παρασκευής. Σίγουρα σε είδα, ήμουν παρών στο μεγαλύτερο μέρος του συνεδρίου, αλλά δε σε γνωρίζω φατσικώς...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Vangelis

Παράθεση από: andreas_p στις 09 Μαΐου 2010, 10:09:48 ΜΜ
Λάμπρο ήσουν εκεί;
Δίπλα - δίπλα με τον Π. Τσιωτάκη, σχολιάζαμε (θετικά και όχι μόνο) την παρουσίαση του Βρακόπουλου.
Ωραίο το Σύννεφο της Microsoft !
H οργάνωση υποδειγματική, από κάθε άποψη.
Μπράβο στα παιδιά των Σερρών.
Το μόνο αρνητικό (εδώ ευθύνη του elpida resort & spa)  η απουσία διαδικτύου.
Του χρόνου Κέρκυρα.

Στο επόμενο συνέδριο να διοργανώσουμε ένα στρογγυλό τραπέζι (κυριολεκτικά όμως) με όνομα  - το στέκι- αν μη τι άλλο να γνωριστούμε.

Η παρουσίαση του Βρακόπουλου καλή αλλά όχι εντυπωσιακή!   
Μου έκανε εντύπωση το sky drive της Microsoft  (δεν πρόλαβα να το ψάξω) λέτε πράγματι να δίνει 25 Gb χώρο στο "σύννεφο "  δωρεάν!!!
Η οργάνωση πράγματι πολύ καλή και οι συνάδελφοι των Σερρών κουράστηκαν πολύ για να τα πετύχουν όλα – τους αξίζουν συγχαρητήρια-.

Το ξενοδοχείο είχε ασύρματο ιντερνετ καθώς και τρείς "δημόσιους" υπολογιστές με σύνδεση –ήταν στο σαλόνι της εισόδου δεξιά-.

Του χρόνου θα πάμε δυτικά αλλά εκεί που θα εξασφαλίσουμε το λιγότερο κόστος.   Θα πρέπει να γίνει λοιπόν μια έρευνα "αγοράς" και να το αποφασίσουμε με βασικό κριτήριο το κόστος διεξαγωγής αλλά και μετακίνησης –διαμονής των συναδέλφων.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους διοργανωτές ΠΛΗΝΕΤ , παράρτημα ΠΕΚΑΠ, ΠΕΚΑΠ για την προσπάθεια τους μείωσης του κόστους σε κάθε σύνεδρο παρέχοντας ένα δείπνο δωρεάν καθώς και επιδότηση ξενοδοχείου 15€ για κάθε βραδιά.


ctriantafy

#4
Παιδιά όλα καλά!
Τις ευχαριστίες μας σε όλους σας που μας τιμήσατε με την παρουσία σας στην φιλόξενη, πιστεύουμε ότι το αντιληφθήκατε, Σέρρες.
Εννοείται ότι ασύρματο δίκτυο υπήρχε free στο ξενοδοχείο.
Τα πρακτικά θα ανεβούν στoν ιστοχώρο του Συνεδρίου, καθώς και Φώτο σύντομα.
ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΝΕΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ http://pdkap.sch.gr/forum

Χρήστος Τριανταφύλλου
Υπεύθ. Γρ. Κε.ΠΛΗΝΕΤ Σερρών
Πρόεδρος Παραρτ. Π.Ε.ΚΑ.Π. Κεντρικής – Δυτικής Μακεδονίας
Chris Triantafyllou
Yp. KEPLHNET Serron

orchid

Πολύ ωραία διοργάνωση και θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσους βοήθησαν σ' αυτό.

Για του χρόνου, κι εγώ αυτό κατάλαβα, ότι μάλλον θα διοργανωθεί κάπου στην ηπειρωτική Ελλάδα, χάριν μείωσης των εξόδων μετακίνησης.
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

jritas

Συνάδελφοι καλημέρα
Σας ευχαριστούμε όλες και όλους όσους παραβρεθήκαν στις Σέρρες. Ελπίζουμε να μείνατε ικανοποιημένοι τόσο από τη θεματολογία του συνεδρίου όσο και από τον τόπο διαμονής (ξενοδοχεία- πόλη) αλλά και από την εκδρομή. Προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε - παρά τις όλες αντιξοότητες, για την καλύτερη δυνατή οργάνωση. Ζητούμε συγνώμη από αυτούς που δεν μπορέσαμε να εξυπηρετήσουμε - να χαμογελάσουμε - να μιλήσουμε - να χαιρετίσουμε. Όπως καταλαβαίνετε ήμασταν επιφορτισμένοι με πολλά. Σκεφτείτε ότι υπήρχε στιγμή που γινόταν ταυτόχρονα 2 συνεδρίες και ένα "στρογγυλό" τραπέζι στο ξενοδοχείο 2 workshop στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών αλλά έπρεπε ταυτόχρονα να σκεφτούμε συναντήσεις Περιφερειακού Δντή, Γραμματεία, εκδρομή και άλλα πολλά.

Σας ευχαριστούμε για τα θετικά σας σχόλια.
Ρίτας Γιάννης
Τεχνικός Υπεύθυνος ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Σερρών



Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Vangelis στις 10 Μαΐου 2010, 12:18:37 ΠΜ
Στο επόμενο συνέδριο να διοργανώσουμε ένα στρογγυλό τραπέζι (κυριολεκτικά όμως) με όνομα  - το στέκι- αν μη τι άλλο να γνωριστούμε.

Μου έκανε εντύπωση το sky drive της Microsoft  (δεν πρόλαβα να το ψάξω) λέτε πράγματι να δίνει 25 Gb χώρο στο "σύννεφο "  δωρεάν!!!


Nαι, καλό θα ήταν να γνωριστούμε!


Το sky drive το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο, είναι μια πολύ καλή λύση. Δες και εδώ: http://blogs.sch.gr/plinetfk/2008/12/17/live-desktop/

Υπάρχει και το dropbox: http://bit.ly/c0dmd6
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#8
Συγχαρητήρια και προς την πεκάπ, που επέτυχε την αναβάθμιση από διημερίδα σε συνέδριο κι έτσι αποδόθηκε περισσότερο επιστημονικός ρόλος. Η αναβάθμιση είναι πάντοτε ευπρόσδεκτη και επιβάλλεται, για το καλό του κλάδου.

Ας πω και κάτι άλλο καλοπροαίρετα: στο πρόγραμμα υπήρχε μια σειρά ομιλιών περί ελ/λακ. Θα προτιμούσα να έβλεπα (σε εκείνες τις εισηγήσεις) ένα ubuntu (έστω και σε virtubox) και κάθε παρουσίαση σε impress και όχι τα 7 με powerpoint... Εκτός αν υπήρχαν και δε θυμάμαι καλά, δε θέλω να αδικήσω.

Επίσης ένα σχόλιο, επίσης καλοπροαίρετο: καθώς άκουγα ορισμένες εκφράσεις από τις ομιλίες και έβλεπα το τρόπο στάσης ορισμένων μελών της πεκάπ, και επειδή σχολιάστηκε και από άλλους, έχω να πω τα εξής: όταν κάποιος αποφασίζει να γίνει περισσότερο δημόσιο πρόσωπο από τους υπόλοιπους, αυτό σίγουρα απαιτεί διάφορες επιπλέον θυσίες, δημιουργεί υποχρεώσεις, γενικά δεν είναι εύκολο. Και μόνο γι' αυτό οφείλουμε να συγχαρούμε τα μέλη της πεκάπ. Μια τέτοια πορεία όμως θα τη χαρακτήριζα σαν ακροβατικό σε τεντωμένο σκοινί. Οι ακροβάτες όταν χάσουν την αυτοσυγκέντρωσή τους, πέφτουν! Ας προσέξουμε όλοι, καθώς στο χώρο μας είμαστε λίγο-πολύ δημόσια πρόσωπα, επειδή η έπαρση οδηγεί στην πτώση (αντίθετες λέξεις... που πάνε μαζί). Ας ευχηθούμε να μη δούμε ποτέ τα μέλη της πεκάπ στην πτώση... Χρειάζεται αυξημένη προσοχή από την πλευρά τους, περισσότερη από όση είδα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Και άλλα: μπράβο στα παιδιά του πληνέτ Σερρών, καθώς επέλεξαν το καλύτερο ξενοδοχείο. Όπως είπε και ο Χρήστος στο τέλος του συνεδρίου, ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου συμπεριφέρθηκε πραγματικά ως σωστός επαγγελματίας. Να μην αφήσουμε να περάσει ασχολίαστο και κάτι άλλο: η αναζήτηση χορηγών ΔΕΝ είναι καθόλου ευχάριστη υπόθεση... Μπράβο στα παιδιά! Και για να είμαστε δίκαιοι, την ίδια εξαιρετική δουλειά διαπίστωσα πέρισυ στην Αλεξανδρούπολη και πριν 2 χρόνια στη Ρόδο, ενώ άκουσα τα ίδια και για τα Χανιά πριν 3 χρόνια (δυστυχώς, δεν ήμουν στα Χανιά).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Laertis

Κρίμα που δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στην πατρίδα μου τα Σέρρας, λόγω απουσίας στο εξωτερικό. Θα ήταν μια καλή ευκαιρία να γνωριστώ με αρκετούς απο εσάς  :(
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

skoud

Απολογιστικό Δελτίο Τύπου Συντονιστικής Επιτροπής 4ου Πανελλήνιου Συνεδρίου

και πρόσκληση για υποψηφιότητα για το 5ο Συνέδριο, στο:

http://pekap.blogspot.com/
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

papastamos

Μπράβο παιδιά!
Άψογοι από κάθε πλευρά οι διοργανωτές, μέγιστο ενδιαφέρον στις αίθουσες του συνεδρίου αλλά και αρκετά συγκινητικός ο διάδρομος (σαν να ήμουν στη σχολή  πριν 20 χρόνια με τόσους που είδα...)!!!.

Να είστε καλά όλοι
Παπαστάμος Βασίλης
Χανιά

P.Tsiotakis

Θέλω και γω να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στην οργανωτική επιτροπή για την άρτια διοργάνωση του συνεδρίου και για όλες τους τις προσπάθειες.
Επίσης, και οι Σέρρες είναι πολύ ωραία πόλη και ήταν χαρά μου που τη γνώρισα, όσο μπόρεσα.

Το μόνο από το οποίο δεν έμεινα ευχαριστημένος ήταν από τις αμφιλεγόμενες πληροφορίες που δέχτηκα σχετικά με το μέλλον του κλάδου και των μαθημάτων μας αλλά και τη σοφία που επιδεικνύουν σχετικά με το μάθημα της πληροφορικής στην εκπαίδευση, αυτοί που θα λάβουν/επηρεάσουν τις αποφάσεις

Gnirut

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 12 Μαΐου 2010, 09:53:30 ΠΜ
Το μόνο από το οποίο δεν έμεινα ευχαριστημένος ήταν από τις αμφιλεγόμενες πληροφορίες που δέχτηκα σχετικά με το μέλλον του κλάδου και των μαθημάτων μας αλλά και τη σοφία που επιδεικνύουν σχετικά με το μάθημα της πληροφορικής στην εκπαίδευση, αυτοί που θα λάβουν/επηρεάσουν τις αποφάσεις
Εαν θα μπορούσατε να αναλύσετε λίγο πιο πολύ το παραπάνω θα ήταν χρήσιμο...