υπηρεσίες στο ολοημερο

Ξεκίνησε από dourvas, 24 Σεπ 2015, 11:53:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dourvas

ψαχνω αλλα δεν το βρισκω κάπου. Είπα να ρωτήσω. είμαι υπευθυνος του εργαστηρίου και με έχει βγει .... μέρες τωρα να το συμμαζέψω. και θέλει πολυ ακόμα. και θα θέλει όλη την χρονιά. Πρέπει να κάνω και εφημερία στο ολοημερο; ειναι δηλαδη στις υποχρεωσεις μου ή εξαιρούμαι λόγω εργαστηρίου; Δεν βαριέμαι. απλώς αυτό το 35λεπτο είναι καλη περίπτωση να ασχοληθει κανείς με μικροδουλειές του εργαστηρίου

και κατι ακόμα. ο οδηγός του εκπαιδευτικού εισηγείται τα 2ωρα μαθηματα (οι μεγαλύτερες τάξεις) να είναι συνεχόμενα π.χ 5η & 6η. αυτό είναι υποχρεωτικό; μπορώ να το απαιτήσω;

cplatis

 "... Ο υπεύθυνος εργαστηρίου συμπληρώνει κανονικά το ωράριο διδασκαλίας του και εκτελεί τις εφημερίες, ενώ απαλλάσσεται από κάθε άλλη εξωδιδακτική εργασία. ..."

http://bit.ly/1FzPGqh

elf

"Στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία με ΕΑΕΠ, το εκπαιδευτικό προσωπικό που διδάσκει την πρώτη διδακτική ώρα του Ολοήμερου Προγράμματος παρευρίσκεται κι επιβλέπει τη σίτιση." Οπότε, ό,τι και να συμβεί θα έχεις την ευθύνη, δεν είναι κάποια δουλειά που σου αναθέτει ο σύλλογος διδασκόντων ή ο διευθυντής, εντάσσεται στα καθήκοντα αυτού που διδάσκει την πρώτη ώρα.
Δηλαδή, είναι μια επιπλέον εφημερία την οποία δε χρεωνόμαστε. Πολλοί λένε ότι αν ζητήσουμε να θεωρείται ώρα διδασκαλίας και για μας, πιθανότερο είναι να τη χάσουν και οι δάσκαλοι. Από την άλλη, θα μπορούσε να υπάρχει μια επιπλέον πρόταση "εφόσον ο υπεύθυνος ολοημέρου αδυνατεί να αντεπεξέλθει"
Edit:  Μπορείς να ζητήσεις το δίωρο και πρέπει από το σχολείο να εξηγήσουν γιατί δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, εφόσον είναι οδηγία. Ο σύμβουλος μου είπε ότι τυπικά δεν είναι υποχεωμένοι. Ας πούμε ότι δεν μπορούν να πουν δεν το κάνω γιατί ο τάδε δεν θέλει κενά και η δείνα θέλει να πηγαίνει λαϊκή...