16.04 και προβλήματα στο epoptes

Ξεκίνησε από gdrados, 06 Ιουν 2017, 10:39:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gdrados

Καλημέρα, έχω διαπιστώσει τα εξής προβλήματα στη χρήση του epoptes σε ΜΑΤΕ-16.04.
α)Αργή ανταπόκριση των clients στην εντολή του shutdown
β)Κάποιες φορές, όταν κλειδώνω την οθόνη σε thin clients, παραμένει κλειδωμένη και αναγκάζομαι να τους κάνω απομακρυσμένο logout
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

alkisg

α) Είναι αναμενόμενο μέχρι περίπου 10 sec, αν είναι παραπάνω να το δούμε. Για παράδειγμα τώρα με το systemd είναι πιθανό κάποια services ανεξάρτητα από το LTSP να μην συμπεριφέρονται καλά και να μπλοκάρουν το shutdown.
β) Αυτό υποτίθεται το έχουμε λύσει, οπότε θα ήθελα να το δω με απομακρυσμένη βοήθεια, http://ts.sch.gr/wiki/IRC.

za√‘ag

Μέσα από το epoptes ΔΕΝ μπορώ να κάνω επανεκκίνηση / τερματισμό / αποσύνδεση σε κανέναν client είτε thin είτε fat

Μπορώ όμως να κάνω κλείδωμα / ξεκλείδωμα ... και όλοι φορτώνουν κανονικά στην εκκίνηση (το μόνο πρόβλημα που είδα ήταν με το virtualization που όταν το απενεργοποίησα φόρτωσαν κανονικά)

(πυρήνας Linux 4.13.0-36-generic)

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: za√'ag στις 28 Φεβ 2018, 07:37:06 ΜΜ
Μέσα από το epoptes ΔΕΝ μπορώ να κάνω επανεκκίνηση / τερματισμό / αποσύνδεση σε κανέναν client είτε thin είτε fat

Μπορώ όμως να κάνω κλείδωμα / ξεκλείδωμα ... και όλοι φορτώνουν κανονικά στην εκκίνηση (το μόνο πρόβλημα που είδα ήταν με το virtualization που όταν το απενεργοποίησα φόρτωσαν κανονικά)

(πυρήνας Linux 4.13.0-36-generic)

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει ....

Διάβασα αυτό αλλά μάλλον πρέπει να μείνω στον πυρήνα 4.8 ή στον 4.10 μιας και με τον 4.4 δεν ξεκινά ο σερβερ (ίσως λόγω θέσης του 2ου δίσκου - πρόκειται για λαπτοπ). Δεν έσβησα τους ήδη εγκατεστημένους πυρήνες 4.13, μιας και δοκιμάζοντας στο σπίτι ένα παλιό pc  για client φόρτωσε κανονικά και το epoptes τον έλεγχε κανονικά. Θα το δοκιμάσω και στο σχολείο να δω.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Στο ένα από τα 2 σχολεία που πηγαίνω είδα ότι δουλεύει λίγο καλύτερα με τον 4.8 ... όμως δεν πειράζω τίποτα στους άλλους πυρήνες στον server. Αυτό που θεωρώ ότι θα έπρεπε να γίνει είναι να φορτώνουν οι clients τον αντίστοιχο πυρηνα και όχι τον 4.13 που φορτώνουν τώρα. Δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω και δεν πειράζω μην τα κάνω χειρότερα.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 06 Ιουν 2017, 11:37:13 ΠΜ
β) Αυτό υποτίθεται το έχουμε λύσει, οπότε θα ήθελα να το δω με απομακρυσμένη βοήθεια, http://ts.sch.gr/wiki/IRC.
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Όταν κλειδώνω τα μηχανήματα, μετά κάποια παραμένουν κλειδωμένα!  :-\ .... μεγάλο θεματάκι αυτό. Γιατί μπορεί να δουλεύουν τα παιδιά, ή να μην έχουν αποθηκεύσει αυτό που κάνουν και μόνο με logout λύνεται!  ???

alkisg

Αν τυχόν η οθόνη κλειδώματος κολλήσει, επιλέξτε τον client από τον Επόπτη, και κάντε Εκτέλεση της παρακάτω εντολής:
sudo killall lock-screen

aspd

Να μένει κλειδωμένη η οθόνη του server σε μερικούς clients, μετά από επίδειξη οθόνης το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Σπάνια στο 18.04 και πιο συχνά στο 22.04 που έχω τώρα.
Ισχύει να κάνω
sudo killall lock-screen

στους κλειδωμένους clients και στα 22.04;

alkisg

Πλέον νομίζω θα θέλει αυτό:
sudo killall lock_screen.py