Διαγωνίσματα ΑΕΠΠ 2008-2009

Ξεκίνησε από gpapargi, 05 Σεπ 2008, 01:09:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi


carrie

Κοιτάζοντας το διαγώνισμα 2008-2009 θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Στο θέμα 1, Δ στο ερώτημα 3 ζητείται να τροποποιηθεί το τμήμα του αλγορίθμου ώστε να μην παραβιάζεται το κριτήριο της περατότητας.
Η λύση είναι να χρησιμοποιησουμε επανάληψη μέσα στην οποία θα διαβάζουμε το α μεχρις ότου το α να ειναι μεγαλύτερο του 0 και ακέραιο πολλαπλάσιο του 2??
Θα μπορούσε να είναι πιθανή λύση αφού διαβάσουμε το α να βρούμε την απόλυτη τιμή του ώστε να εξασφαλίσουμε το ότι θα είναι θετικό και να ελέγξουμε αν είναι πολλαπλάσιο του 2 και αν δεν είναι να του προσθέσουμε 1 για να γινει???

Νίκος Αδαμόπουλος

Θα ήθελα να με απεντάξετε από την ομάδα διαγωνισμάτων! Από τη μια τον τελευταίο καιρό δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω φόρτου εργασίας, κι από την άλλη δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις αυτής της πρωτοβουλίας. Ο σκοπός ήταν να συμβάλω με κάποιον τρόπο... που να μου προσφέρει όμως και κάποια αίσθηση ευχαρίστησης ή/και ικανοποίησης. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν το βλέπω πλέον να είναι εφικτό, αλλά και επειδή δε θέλω να μείνει η αίσθηση ότι βγαίνω και μιλάω... μόνο και μόνο για να με δουν, για αυτό λέω να μη συμμετέχω...

evry

  Η αίτηση απένταξής σου απορρίπτεται!!! Δεν κατάλαβα σε ποιες απαιτήσεις αναφέρεσαι, όλοι έχουμε φόρτο και ο κάθε ένας συνεισφέρει όπως μπορεί.
  Άλλωστε αν δεις πόσοι γράφονται κάθε χρόνο στην ομάδα και πόσοι έχουν ουσιαστική συνεισφορά θα εκπλαγείς. Η συνεισφορά δεν έγκειται τόσο πολύ στο να στείλεις θέματα αλλά στα σχόλια που θα κάνεις αργότερα, όπου μπορείς να βοηθήσεις να απορριφθεί ένα κακό θέμα ή να στηρίξεις κάτι καλό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Εχμ... παιδιά... αυτό το topic είναι για τα περσινά διαγωνίσματα, του 2008-2009...