Παρωχημένοι clients με Ubuntu 9.04 ή/και παλιότερο...

Ξεκίνησε από falexakos, 03 Μαρ 2019, 05:56:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Επιδιώκω να είμαι Λακωνικός για να μην κουράζω:

Σε "αρχαίο"  εργαστήριο  βρίσκω μηχανάκια (64-bits πάντως) με εγκατεστημένο (standalone εννοείται) Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope ή το πολύ Karmic Koala).  Παίζει να κατεβάσω κάποια έκδοση του IPXE τύπου grub-ipxe.deb και να το εγκαταστήσω με κάτι σαν dpkg -i grub-ipxe.deb ???
Δεν θέλω να "προσφύγω" σε Boot CD/DVD, USB stick κλπ. ούτε να στήσω κάποιο Λ/Σ απ' την αρχή για να τρέξω μετά το όποιο win32-loader.exe κ.τ.ό.
Εν τέλει: Παίζει το GRUB2 σε Linux "εκδοχές" απ'το 2009 και πριν;  Και αν "ναι",  πώς ;

Φώτης

alkisg

Τα μπουτάρεις μια φορά με δισκέτα ή CD iPXE,
και στη συνέχεια από τον Επόπτη κάνεις δεξί κλικ → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά,
και δίνεις:

Κώδικας: Bash
wget boot.ipxe.org/ipxe.usb
swapoff -a
umount /dev/sd*
dd if=ipxe.usb of=/dev/sdx


...όπου sdx ο σκληρός τους (ολόκληρος χωρίς partitions). Έτσι σβήνεται το υπάρχον λειτουργικό και μπουτάρει απευθείας το iPXE.

falexakos

Δηλαδή όλος ο σκληρός ακυρώνεται; Κάποια μηχανάκια έχουν και Windows XP/7 σε άλλο partition στον σκληρό. Αυτά τα Λ/Σ τα ξεχνάω;
Μπας και γίνεται να έχω GRUB2 κανονικά σ' αυτά τα PCs με το 9.04 ως βασική επιλογή εκκίνησης; (Έχουν ήδη το "παλιό" grub).
Λέω μήπως...

Thanks anyway,

Φώτης

alkisg

Κατεβάζεις το ipxe και βλέπεις αν έχεις grub legacy (0.97 κλπ) ή grub2 (1.98 κλπ):
Κώδικας: Bash
sudo wget boot.ipxe.org/ipxe.lkrn -O /boot
dpkg -l '*grub*' | grep ^ii


Αν έχεις grub legacy, βάζεις τις παρακάτω γραμμές στο /boot/grub/menu.lst:
Κώδικας: Bash
title Boot from network
kernel /boot/ipxe.lkrn


Αν έχεις grub2, βάζεις τις παρακάτω γραμμές στο /boot/grub/grub.cfg:
Κώδικας: Bash
menuentry "Network boot (iPXE)" {
 linux16 /boot/ipxe.lkrn
}

falexakos

Έχω grub legacy. Εντάξει, όλα καλά.
Πολλά ευχαριστώ.

Φώτης