Διαγωνίσματα για τη χρονιά 2015 - 2016

Ξεκίνησε από nikolasmer, 11 Νοε 2015, 12:40:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους

και εγώ θα συμφωνήσω, ασκήσεις σε ουρα και ταξινόμηση με εισαγωγή (μιας που πιάσαμε τα "περίεργα κομμάτια") θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο πως δεν θα ζητηθούν, τουλάχιστον να αναπτυχθούν από τους μαθητές από  το μηδέν .. τώρα βέβαια σε συμπλήρωσης κενών δεν ξέρει κανείς, και το 2014 είχε μπει η ταξινόμηση με επιλογή όπου περιέγραφε την λειτουργία και ζητούσε σε κε΄να την λύση .. ας ελπίσουμε να το αποφύγουν , έχει τόσα άλλα ωραία κομμάτια το μάθημα

Diotima

#16
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλό μήνα σε όλους,
αλγόριθμο ουράς δε δίδαξα καθόλου, μόνο θεωρητικές ασκήσεις, εξήγησα στα παιδιά ότι είναι εκτός ύλης. Αυτό είναι σαφέστατο. Ούτε μια γραμμή κώδικα δεν έγραψα, έχω όμως και τα λίγα παθιασμένα με την ΑΕΠΠ ερευνητικά μυαλά, που μόλις άκουσαν τη θεωρία έγραψαν μόνοι τους τον κώδικα που έχει ο Νίκος στο διαγώνισμα, σε αντιπαραβολή με τον κώδικα για τη στοίβα.
Και άρχισαν και τις περαιτέρω ερωτήσεις, πότε είναι άδεια η ουρά, αν αξιοποιούνται οι μπροστινές άδειες θέσεις κ.τ.λ. Τους είπα ότι είναι εκτός ύλης και δε θα ασχοληθούμε, αλλά στο διάλειμμα ικανοποίησα τις ερωτήσεις τους προφορικά, λέγοντας τους για τις δύο πιθανές υλοποιήσεις και ότι στο βιβλίο δεν καθορίζεται τίποτα από αυτά και δε θα κάνω άσκηση.
Κάποιοι μου έφεραν κώδικες μετά από μέρες, είναι να μην αγαπήσει ο μαθητής την ΑΕΠΠ, το ξέρετε....λογικό είναι....υπάρχει πιο δημιουργικό μάθημα από την ΑΕΠΠ;

Domain

Καλησπέρα σας,
μήπως υπάρχουν κάπου οι απαντήσεις για το 4ο Διαγώνισμα;

chzisi

Παράθεση από: nikolasmer στις 28 Φεβ 2016, 12:46:26 ΠΜ
Γεια σε όλους.
Στις 28-2-2016 έβαλα στους μαθητές μου το διαγώνισμα που επισυνάπτω.

Περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο Πίνακες, Στοίβα Ουρά και Δευτερεύουσες Δομές σε θεωρητικό πλαίσιο. Αναλυτικότερα:
ΘΕΜΑ Α:
Α1. Σωστό - Λάθος (σε πίνακες , ουρά στοίβα και Δυαδική αναζήτηση - θεωρητικά)
Α2 και Α3. Να γραφούν οι κώδικες της Δυαδικής Αναζήτησης και της Ταξινόμησης με Επιλογή (plain code)
Α4. Θεωρία από το 6ο και 3ο κεφάλαιο της ύλης. (Οι γνωστές ερωτήσεις και τίποτα περισσότερο)
Α5. Συμπλήρωση Κενών (Αντιστροφή της Φυσαλίδας και επαναφορά των στοιχείων στις αρχικές τους θέσεις με τη βοήθεια Στοίβας)
...


Καλησπέρα πολύ ενδιαφέροντα τα διαγωνίσματα σας. δεν είναι λίγο "ανορθόδοξο" το top <- top + 2 που απαιτείται στην Α5??

PavlosD

#19
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Ανεβάζω κάποια ενδεικτικά θέματα με στοίβα σε ΓΛΩΣΣΑ που επέλεξα να βάλω στην τάξη μου... από (σχετικά απλή) συμπλήρωση κενού, μέχρι αρκετά απαιτητικό θέμα (προσομοίωση γραμμής παραγωγής με 2 στοίβες)


PavlosD

Ανεβάζω επιπλέον και κάποια σκόρπια θέματα από διαγωνίσματα που τους έχω βάλει μέσα στη χρονιά, κάποια από αυτά "πονηρά"... δεκτά φυσικά σχόλια και παρατηρήσεις.


mias

Διαγώνισμα μόνο σε ερωτήσεις ανάπτυξης.

Το ανεβάζω για κάθε χρήση τόσο των μαθητών όσο και των συναδέλφων.

Καλη επιτυχία στα παιδιά μας. ;)

mias

Admin μπορεις να διαγραψεις το ποστ αυτο. Το κολλημα του Server δεν εχει προηγουμενο.

achilleas

αν μπορείτε να με στείλετε κάποια στιγμή τις λύσεις ειδικά στις ασκήσεις της στοίβας για να τις συγκρίνω με τι δικές μου, ευχαριστω.