Οοοοοοοοο!!!!ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

Ξεκίνησε από _pali_, 15 Απρ 2010, 09:33:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

_pali_


Keep Growing

Ευχαριστούμε συνάδελφε _pali_.

To "ζουμί" βρίσκεται ακριβώς στα παραπάνω video.

Όλα τα υπόλοιπα που "συζητιούνται" είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Νομοτελειακά, κάποια στιγμή θα πάψουν να "συζητιούνται". 

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

_pali_

#2
και συνεχίζει 16/04/2010
http://www.naftemporiki.gr/video/video.asp?id=25076
Μεικτή επιμόρφωση...
Επίσης ο Μέντορας τι θα είναι? έλα Παναγία μου.
Θα είναι λέει ένας πιο έμπειρος έκπαιδευτικός που θα τον βοηθάει στην τάξη και μετα τα δύο χρόνια θα έχουμε μια έκθεση απο  απο τον Μέντορα και τον Διευθυντή για ανεπαρκής ή ανεπαρκής!!!!
Τελεία αυτάάάά!! πιο έμπειρος εκπαιδευτικός.

Vangelis

Ο θεσμός του Μέντορα υπάρχει σε πολλές χώρες.  Είναι λογικό ένας έμπειρος συνάδελφος να βοηθά έναν νέο.  Ο σύμβουλος έχει ένα μεγάλο πλήθος συναδέλφων και βλέπει σπάνια τους καθηγητές ο έμπειρος συνάδελφος θα είνα καθημερινά κοντά στον νέο.  Προσωπικά το βρίσκω πολύ θετικό. 

_pali_

Φυσικά και θα ήταν τέλειο να έχω κάποιον να με βοηθάει.
Όμως σε δεκάδες θέματα καθημερινά με έμπειρους συναδέλφους εγώ έχω διαφορετική αντίληψη στην αντιμετώπιση των καταστάσεων απέναντι σε ένα παιδί τον μαθητή μου. Εκεί τι γίνετε?
Ο μέντορας αν εγώ δεν αντιμετωπίζω τις καταστάσεις όπως μου συστήνει τι άποψη θα έχει?
Το αποτέλεσμα θα το ελέγχει κάποιος? Αν δουλεύει και ο τρόπος μου?
Αν κυριαρχούν οι εμπάθειες τι γίνετε? Ο παλιός ο νέος? Και επειδή ίσως και εγώ γίνω μέντορας κάποιου συνάδελφου... (αυτό και αν με τρομάζει πάρα πολύ) πως αντιμετωπίζετε ο συνάδελφος που δεν στέκει στο μάθημα?
Στην ειδικότητά μας υπάρχουν οι εξωδιδακτικές ....(υποτίθεται πως θα εξαντληθεί το θέμα και καθημερινά βγαίνουν παρατράγουδα...) αν εκεί δεν έχεις τις αντιρήσεις σου - στην ηλεκτρονική γραμματειακή υποστήριξη τι θα γίνει στην έκθεση?

Με το καλό να έρθει το μέτρο αλλά μια ένσταση στο πως δεν με κάλυψε λέγοντάς μου ένας πιο έμπειρος εκπαιδευτικός.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ δεν είμαι δύσπιστος. Μου αρέσουν οι αλλαγές προς το καλό, ανεξάρτητα από το χρώμα της κυβέρνησης. Υποψιάζομαι όμως οτι εξυπηρετούνται πλέον πολλοι... δημιουργούνται θέσεις μίνι-συμβούλων (=μέντωρ), ο σύμβουλος αναβαθμίζεται σε προϊστάμενος συμβούλων και βολεύεται έτσι κόσμος. Μακάρι αυτό το σύστημα να δουλεψει. Πάντα διατυπώνω την ερώτηση: "και ποιος είναι αυτός που θα αποφασίσει την επάρκεια;" Μην ξεχνάμε ότι για να γίνει κανείς σύμβουλος απαιτούνται κυρίως τυπικά προσόντα και δεν αποτελεί επιβράευση για την ποιοτική του διδασκαλία. Εγώ έχω γνωρίσει εκπληκτικούς συμβούλους και έχω γνωρίσει άλλους συμβούλους, που θα θα έδινα τα πάντα (που λέει ο λόγος) για να τους δω να επιβιώνουν 1 ώρα σε τάξη...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Μια τσίχλα μέντα ρε παιδιά, μια τσίχλα μέντα να ανοίξουν τα πνευμόνια μας.

Λέτε να είναι καρκίνος, ή απλά μια βρογχίτιδα;

Δε θέλω να πιστέψω ότι το "διαμάντι" μου προκαλεί αλλεργία.

Θέλω τη μαμά μου, θέλω το "γάλα" μου.



Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

achilleasgr

το νομοσχέδιο έχει ως 1ο στόχο την μείωση των αναπληρωτών και των ωρομισθίων και αν πάει καλά αυτός ο στόχος, ο 2ος θα είναι η μείωση του αριθμού των μόνιμων εκπαιδευτικών από 180.000 σε 150.000...η 2η ειδικότητα μπορεί να βοηθήσει σε αυτόν τον στόχο...ο 2ος στόχος θα μπεί ως όρος ίσως και στο συμβόλαιο που θα υπογράψει η Ελλάδα με το ΔΝΤ...προτείνω να διαβάζουμε εντατικά καμιά C#, PHP, javascript γιατί μπορεί και να μας χρειαστούν του χρόνου...δεν τρομοκρατώ κανέναν αλλά καλύτερα είναι να προετοιμάζεται κανείς για το χειρότερο σενάριο και όχι για το καλύτερο που είναι η μετάταξη...
άλλωστε το είπε και η ίδια στην συνέντευξη ότι χρειάζονται 150.000 εκπαιδευτικοί σύμφωνα με τους υπολογισμούς που έχει κάνει...ουσιαστικά αν εφαρμοστεί αυτό θα μιλάμε για μείωση από 210.000 που ήταν φέτος μαζί με αναπληρωτές και ωρομισθίους σε 150.000!!!!
το ΔΝΤ είναι εδώ αν δεν το έχετε καταλάβει

iliasthes

Δυστυχώς ο Αχιλλέας βρίσκεται πιο κοντά από όλους στην πραγματικότητα. Ο Στόχος είναι η μείωση του αριθμού των εκπαιδευτικών. Αυτό από τη μία θα γίνει με έναν πραγματικό εξορθολογισμό, αλλά από την άλλη κυρίως και με μια υποβάθμιση της εκπαίδευσης. Θα πω ένα παράδειγμα. Έμαθα από συνάδελφο που η γυναίκα του δουλεύει σε δημοτικό πως όσα δημοτικά έχουν κάτω από 100 μαθητές, χαρακτηρίζονται από του χρόνου 3θέσια. Ο ίδιος στέλνει το παιδί του σε σχολείο με 75-80 μαθητές κάθε χρόνο και λίγο πολύ τα περισσότερα δημοτικά στα χωριά της περιοχής που δουλεύω έχουν παρόμοιο αριθμό. Εσείς θα αφήνατε το παιδί σας να είναι σε σχολείο με συνδιδασκαλίες; (Α-Β μαζί, Γ-Δ μαζί, Ε-ΣΤ μαζί;) σε τμήματα των 25 μαθητών; Προσέξτε 25 μαθητές από διαφορετικές τάξεις!!!!. Ούτε αυτός. Εφόσον εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, αυτά τα σχολεία σε 1-2 χρόνια θα έχουν 30-40 μαθητές γιατί πολλοί γονείς θα στείλουν αλλού τα παιδιά τους και τελικά θα κλείσουν. Με παρόμοιες διαδικασίες στην δευτεροβάθμια και με τη "βοήθεια" του Καλλικράτη τα επόμενα χρόνια θα έχουμε μείωση του αριθμού των σχολείων και επομένως και των εκπαιδευτικών.

Επιπλέον, προσωπικά δεν τρώω το τυράκι να παριστάνω τον ειδήμονα και τον ελεγκτή ενός νέου συναδέλφου. Βοήθεια ναι, υλικό ναι, έτσι κι αλλιώς το κάνω, όπως και δέχομαι πολύ βοήθεια από συναδέλφους. Δηλαδή αυτοί οι συνάδελφοι θα έχουν περάσει τα 8 μαθήματα της Παιδαγωγικής Επάρκειας, θα έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ και μετά ξανά θα αξιολογούνται; Θα πω ένα χοντρό παράδειγμα. Είναι γνωστή η υπόθεση της Στέλλας Πρωτονοτάριου, η οποία τα απογεύματα έκανε στο σχολείο μαθήματα σε γονείς αλλοδαπών μαθητών.  Πέρσι με άλλη πολιτική ηγεσία, είχε ασκηθεί πειθαρχική δίωξη κατά της συγκεκριμένης Δασκάλας για την πρωτοβουλία της. Φέτος η ίδια Δασκάλα επιβραβεύτηκε από την ίδια την Υπουργό για την αξιέπαινη όπως είπε πρωτοβουλία της. Όταν ακόμα και για ένα τόσο γνωστό περιστατικό υπάρχει τελείως διαφορετική αντιμετώπιση, ακόμα και σε επίπεδο υπουργού, επειδή απλά πρόκειται για δύο διαφορετικά άτομα με διαφορετικές αντιλήψεις, σκεφτείτε τι θα γίνεται σε χαμηλότερο επίπεδο, όπου ο υποκειμενισμός είναι πιο έντονος.

Συνάδελφε Αχιλλέα,επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.... τις διακοπές του Πάσχα τις πέρασα διαβάζοντας PHP και Mysql και κάνοντας και τη σχετική εξάσκηση.....

Υ.Γ. Ο στόχος είναι για μεγαλύτερη μείωση από όσο ανέφερες.

Vangelis

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 17 Απρ 2010, 12:20:42 ΠΜ
Πάντα διατυπώνω την ερώτηση: "και ποιος είναι αυτός που θα αποφασίσει την επάρκεια;" Μην ξεχνάμε ότι για να γίνει κανείς σύμβουλος απαιτούνται κυρίως τυπικά προσόντα και δεν αποτελεί επιβράευση για την ποιοτική του διδασκαλία.

Δεν είναι λίγο αντικρουόμενα αυτά? πως θα γίνει επιβράβευση της ποιοτικής του διδασκαλίας αν κάποιος δεν αποφασίσει ότι πράγματι η διδασκαλία του είναι ποιοτική?.  Άρα να δεχθούμε αρχικά ότι κάποιος (οι κάποιοι) θα πρέπει να αποφασίζουν αν κάποιος είναι καλός "δάσκαλος" και μετά βλέπουμε ποιός μπορεί να είναι αυτός.   Φυσικά αυτός δεν μπορεί να είναι ο "κανένας"  (όπως υποστηρίζουν μερικοί).
Δεν μπορούμε να διαμαρτυρόμαστε ότι κοιτάμε μόνο τα τυπικά προσόντα των συμβούλων π.χ , και από την άλλη να μην δεχόμαστε ότι κάποτε πρέπει να αξιολογηθεί η ποιότητα διδασκαλίας. 
Μήπως κάποτε πρέπει να δεχθούμε ότι ο σύλλογος των καθηγητών και ο διευθυντής του σχολείου  μπορεί να εκφράσει άποψη για  το κατά πόσο ένας νέος συνάδελφος είναι συνεργάσιμος με τους άλλους συναδέλφους, τα παιδιά και τους γονείς?.    Επίσης κάποιος πρέπει να εκφράσει άποψη για την ποιότητα του εκπαιδευτικού του έργου στην τάξη.  Ποιός μπορεί να είναι αυτός?  Μόνο ένας σύμβουλος που θα τον βλέπει  μόνο 2-3 φορές το χρόνο ή και κάποιος άλλος έμπειρος συνάδελφος που είναι καθημερινά κοντά του?.   Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα επιλογής του Μέντορα και δυνατότητα αλλαγής του αν η συνεργασία είναι προβληματική.
Τώρα με σχέδια για ολοήμερο Γυμνάσιο και πιθανά Λύκειο μερικοί βλέπουν σα βασικό στόχο την μείωση τους αριθμού των εκπαιδευτικών!.  Μήπως υπάρχει μείωση του αριθμού των δασκάλων με την εφαρμογή του ολοήμερου δημοτικού και δεν το κατάλαβα?.   
Επίσης ο θεσμός του Μέντορα θα προκαλέσει είτε μείωση του ωραρίου (το ποιο πιθανό) είτε περισσότερο χρήμα (μάλλον απίθανο αφού χρήμα δεν υπάρχει).  Συνεπώς αύξηση των αναγκαίων καθηγητών.  Αν πρόκειται να μαζέψουν όλους τους καθηγητές που είναι αποσπασμένοι σε βουλευτές, βιβλιοθήκες, Ακαδημία κ.λπ και να τοςυ βάλουν στην τάξη μάλλον αυτό είναι θετικό.
Τώρα το αν πρέπει να υπάρχουν τάξεις με 5 παιδιά με ελλείψεις σε καθηγητές ειδικοτήτων, με πολύχρονη ταλαιπωρία συναδέλφων, για να μην μετακινούνται 20-30  παιδιά 20 χιλιόμετρα στο διπλανό χωριό το συζητάμε. 

_pali_

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ: ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙ-ΚΩΝ
Η συγκεκριμένη ερευνητική εργασία διερευνά τις στάσεις και τις απόψεις των εκπαιδευτικών για το πρόσφατο νομοσχέδιο, που αφορά την αξιολόγησή τους. Προκειμένου να διερευνηθούν οι απόψεις τους χρησιμοποιήθηκε ερωτηματολόγιο με ανοικτές και κλειστές ερωτήσεις.
www.math.uoa.gr/me/conf2/papers/kasimat.pdf

iliasthes

#11
Συνάδελφε Βαγγέλη και τα ολοήμερα μπορούν να εφαρμοστούν και οι Μέντορες και όλα και με λιγότερο προσωπικό, με μια προϋπόθεση. Την αναθεώρηση προς το χειρότερο των εργασιακών μας κεκτημένων. Παράδειγμα. Η κα Διαμαντοπούλου είπε πως τα κενά θα υπολογίζονται με δεδομένο πως όλοι οι μόνιμοι θα δουλεύουν με 5 ώρες υπερωρία. Δηλαδή σε ένα μέσο Γυμνάσιο που συνήθως έχει 8-10 φιλολόγους, θα υπάρχουν διαθέσιμες 40-50 ώρες υπερωριών, δηλαδή 2 με 2,5 οργανικές θέσεις καθηγητών και μετά θα δίνεται κενό. Σε έναν σύλλογο των 30 καθηγητών, με αυτή την πολιτική μπορούν να καλυφθούν 150 ώρες διδασκαλίας, δηλαδή 4 ολόκληρα τμήματα και 1/3. Την πρώτη χρονιά, αυτό μπορεί να αφορά τους αναπληρωτές, τη δεύτερη χρονιά και μόνιμα πλέον στην πράξη θα επιλέγεται αυτή η λύση αντί ακόμα και του μόνιμου του διορισμού. Μάλιστα με την μείωση του μισθού που έχει γίνει και θα γίνει επιπρόσθετα, θα μαλώνουμε ποιος θα πρωτοπάρει τις υπερωρίες για να μπορέσει να πάρει μερικά ευρώ παραπάνω, Μελλοντικά αυτές οι 5 ώρες μπορεί να ενσωματωθούν στο διδακτικό ωράριο, ενσωματώνοντας ένα μέρος των υπερωριών στον μισθό (αφού πρώτα έχουν γίνει εκτός από τις φετινές περικοπές άλλο 15-20% τα επόμενα δύο χρόνια). Δηλαδή σε 4-5 χρόνια το πολύ Το διδακτικό ωράριο θα έχει αφετηρία τις 26 ώρες με αποδοχές μικρότερες ή ίσες με τις περσινές. Αν λοιπόν όλοι του χρόνου διδάσκουν 5 ώρες επιπλέον από φέτος, όχι μόνο δεν χρειάζεται να γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών, αλλά θα περισσεύουν και μερικές χιλιάδες συνάδελφοι. Με τις 5 επιπλέον ώρες μιλάμε για 750 χιλιάδες ώρες διαθέσιμες. Δηλαδή τις ώρες που θα εργάζονταν 35.000 Αναπληρωτές. Αν σε 2-3 χρόνια ο αριθμός των δημοτικών είναι μειωμένος κατά 25-30% και των γυμνασίων κατά 10-15%, τότε η μετάταξη θα αποτελεί ανακούφιση για πολλούς συναδέλφους μπροστά στον κίνδυνο της απόλυσης.Και δεν είναι κάτι που το κατεβάζω από το μυαλό μου. Πάνε συζήτησε με κάποιος από τους φιλόδοξους μελλοντικούς Δημάρχους των συγχωνευμένων Δήμων (οι Δήμοι θα συντηρούν και θα εξοπλίζουν τα σχολεία ) που θα προκύψουν με το σχέδιο Καλλικράτης, ή με διευθυντές σχολείων σε αντίστοιχες περιοχές. Οι ίδιοι θα σου αποκαλύψουν ποια σχολεία στην περιοχή τους σχεδιάζουν να κλείσουν. Προσωπικά Διευθυντής σε επριφερειακό σχολείο,  μου ανέφερε πως θα είναι ο τελευταίος στην ιστορία του σχολείου, γιατί μετά θα πάψει να υφίσταται. Επιπλέον στις διάφορες συναντήσεις με υπηρεσιακούς παράγοντες υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες που προς το παρόν δεν βγαίνουν προς το έξω. Μία από αυτές τις λεπτομέρειες αφορά την κατάργηση του  της υποχρεωτικη παρουσίας 2ου καθηγητή στα εργαστήρια.

Οι δάσκαλοι δεν μειώθηκαν, γιατί όταν εφαρμόστηκε το ολοήμερο δημοτικό δεν είχαν εφαρμοστεί όλες οι παραπάνω ρυθμίσεις. Η μείωση του αριθμού των εκπαιδευτικών δεν θα έρθει από το ολοήμερο, αλλά από την ανατροπή των εργασιακών μας δικαιωμάτων. Και εντάξει συνάδελφοι, προσωπικά θεωρώ δίκαιο να πηγαίνω στη δουλειά μου στις 8 και να σχολάω στις 15:30, αλλά πάνω από όλα απολαμβάνω τη δουλειά μου αν στο τέλος της μέρας νιώθω οτι κάτι προσέφερα, οτι υπήρξε αποτέλεσμα. Αλλά με περισσότερες ώρες μέσα στην τάξη με περισσότερους μαθητές μέσα στην τάξη και με τον μισθό να μου επιτρέπει απλά να επιβιώνω (και με δυσκολία), έχοντας πλέον κόψει κάθε απόλαυση και κάθετι που με ευχαριστεί, δεν ξέρω πως μπορώ να προσφέρω στην ίδια ποιότητα με πριν.

Συγγνώμη αν μακρυγόρησα, αλλά αυτές τις μέρες με όλα αυτά που συμβαίνουν και με την έντονη αρνητική επίδραση που έχουν στην προσωπική μου ζωή, έχω φτάσει στα όρια μου.

achilleasgr

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου συνάδελφε ότι η υποχρεωτική υπερωρία των 5 ωρών είναι η μεγάλη παγίδα του νομοσχεδίου και δεν πρέπει με τίποτα να περάσει...για φέτος στέλνει στο σπίτι την συντριπτική πλειοψηφία των αναπληρωτών και ωρομισθίων  και του χρόνου με μία ενσωματωση στο υποχρεωτικό ωράριο στέλνει στο σπίτι τους και αρκετούς μόνιμους...ιδίως ο κλάδος της Πληροφορικής φαίνεται ο πιο ευάλωτος γιατί δεν έχουμε οι περισσότεροι 2η ειδικότητα και στην Αθήνα είμαστε πολλοί στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ...με 26 ώρες υποχρεωτικό ωράριο απολύουν άνετα άλλους 30000-40000 εκπαιδευτικούς ενώ αυτοί που θα απομείνουν θα ζουν μία κόλαση πηγαίνοντας σε 3-4 σχολεία για το χιλιάρικο...

dim

Παράθεση από: iliasthes στις 18 Απρ 2010, 01:02:50 ΠΜ
Με τις 5 επιπλέον ώρες μιλάμε για 750 χιλιάδες ώρες διαθέσιμες. Δηλαδή τις ώρες που θα εργάζονταν 35.000 Αναπληρωτές.

Παράθεση από: achilleasgr στις 18 Απρ 2010, 01:27:17 ΠΜ
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου συνάδελφε ότι η υποχρεωτική υπερωρία των 5 ωρών είναι η μεγάλη παγίδα του νομοσχεδίου και δεν πρέπει με τίποτα να περάσει...
Τρελή ανεργία!!
και τι μπορούμε να κάνουμε? ποιός θα ακούσει? κάποτε έκαναν αγώνες και τα μισά και περισσότερα δεν πέρναγαν.
Την σήμερον ημέρα άντε καμιά απόλυση να φάμε.
Ο μόνιμος είναι μόνιμος αν έχει λέει το σύνταγμα ανάγκη η υπηρεσία. Κάποτε δεν το κοίταζαν αύριο όμως?
Και την Δευτέρα έρχονται και τα παλικάρια του ΔΝΤ!!
Σούζα από του χρόνου για μια φέτα ψωμί και ένα γάλα.

achilleasgr

σίγουρα πάντως από Σεπτέμβριο θα καλύψουμε όλα τα ολοήμερα δημοτικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν ωρομίσθιους οπότε υπάρχει πιθανότητα να ξεκινάμε το πρωί και να τελειώνουμε 4 το μεσημέρι...

Vangelis

Εγώ επειδή κοντεύω 30 χρόνια στην εκπαίδευση έχω βαρεθεί να ακούω για τα κακά που θα μας έρθουν (από τη δεκαετία του 80).  Απολύσεις μονίμων βλέπει ο ένας, πείνα και φέτες ψωμί ο άλλος, να τρέχει για ένα χιλιάρικο ο τρίτος  να δουλεύουμε 26 ώρες το τέταρτος και αυτά σας διαβεβαιώνω ότι τα έχω ακούσει πολλές φορές σε κάθε επιχειρούμενη αλλαγή. Μήπως ζούσα σε άλλο κράτος? ή τώρα θα χαλάσουν όλα.  Τα χάλια της σημερινής εκπαίδευσης μόνο εμείς δεν τα βλέπουμε?  Ρωτήστε τους  γονείς γύρω σας τι γνώμη έχουν για την παιδεία (και αν θέλετε ρωτήστε τους τι γνώμη έχουν για τους καθηγητές πληροφορικής - πιθάνα να εκπλαγείτε-) και το ξανασυζητάμε αλλά με προτάσεις συγκριμένες.  Τι πρέπει να γίνει και ποίος θα πληρώσει γι'αυτό.   Το να τα βλέπουμε όλα μαύρα είναι εύκολο οι προτάσεις (και το ποίος τις πληρώνει)  όμως δύσκολες.

iliasthes

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Κάθε συγκυρία είναι διαφορετική. Σε άλλες περιόδους δεν ήταν ευνοϊκό το κλίμα, για να περάσουν τέτοιες αλλαγές. Σήμερα από οτι φαίνεται είναι.  Τα πρόβλήματα (και όχι τα χάλια, νομίζω πως είναι ισοπεδωτικό), είμαστε οι πρώτοι που τα βιώνουμε. Όμως συνάδελφε τα προβλήματα της παιδείας δεν είναι αποκομμένα από τα προβλήματα της υπόλοιπης κοινωνίας. Δεν είμαι μόνος μου κλεισμένος σε μια γυάλα με τους μαθητές μου. Και οι μαθητές μου και εγώ επηρεαζόμαστε από την υπόλοιπη κοινωνία. Προσωπικά ποτέ δεν με προβλημάτισε το πόσους υπολογιστές έχω, τι τεχνολογίας είναι, ποιο μάθημα θα διδάξω, αν θα έχω και 2-3 ώρες πρόσθετη απασχόληση με γραφειοκρατικές δουλειές, όπως κάνω τώρα που σας γράφω. Όλα αυτά με τη δουλειά μου μπορώ και τα προσπερνάω. Εξάλλου αυτό που λέω πάντα είναι οτι για μια επιτυχημένη διδασκαλία χρειάζονται μόνο τα παρακάτω υλικά: Ένας άνθρωπος που θέλει και μπορεί να διδάξει και μαθητές που θέλουν και μπορούν να διδαχθούν. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς βοηθητικά εργαλεία.

Αυτό που δεν μπορώ να νικήσω και το οποίο θα ενταθεί με τα μέτρα που ήδη ήρθαν και αυτά που θα έρθουν, είναι η απαξίωση της γνώσης και όχι της παιδείας όπως έγραψες. Η παιδεία απαξιώνεται γιατί απαξιώθηκε η γνώση.  Το ίδιο το νομοσχέδιο και η επιχειρηματολογία της Υπουργού, είναι πως οι μαθητές δεν χρειάζονται πολλές-πολλές γνώσεις, αλλά δεξιότητες. Αυτή η απαξίωση της γνώσης, της μόρφωσης ως αξία, απαξιώνει και το σχολείο. Αυτή την απαξίωση την εκδηλώνουν με χίλιους δυο τρόπους, οι γονείς και οι μαθητές στην πλειοψηφία τους και δυστυχώς και μια μεγάλη μερίδα συναδέλφων. Ακόμα και οι γονείς που ενδιαφέρονται, που ρωτάν για τα παιδιά τους και που κάνουν θυσίες σε μεγάλο βαθμό δεν ενδιαφέρονται για το τι μαθαίνει ή δεν μαθαίνει το παιδί τους, αλλά για το τι βαθμό θα πάρει στον έλεγχο.  Αυτή η απαξίωση της μόρφωσης ως κοινωνική αξία, ως κοινωνικό αγαθό, είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της παιδείας μας και δυστυχώς θα ενταθεί τα επόμενα χρόνια. Καλή εβδομάδα και πάλι.

Keep Growing

Βαγγέλη, εσύ είσαι πιο τυχερός από μας, απ' όλες τις απόψεις.
Εμείς, οι νεότεροι δεν γνωρίζουμε (ή μάλλον γνωρίζουμε) ότι αντί για σύνταξη θα πάρουμε ...., εργαζόμενοι μέσα σε ένα καθαρά "τοξικό" περιβάλλον.
Επίσης εμείς οι νεότεροι, έχουμε καταλάβει πολύ καλά ποιος είναι ο ρόλος μας σήμερα: ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ στα εργαστήρια των κάθε είδους ελιτίστικων λεσχών ανά τον κόσμο.

Αν δεν κάνουμε κάτι γιαυτό εμείς οι νεότεροι, τότε πραγματικά το μέλλον μας προδιαγράφεται δυσοίωνο ....

Πρέπει να πάψουμε πια, να χαϊδεύουμε τα αυτιά αυτών που είναι οι κυρίως υπεύθυνοι για την παρούσα κατάσταση και να προσπαθούμε να φορτώνουμε κάθε φορά στον γάιδαρο επιπλέον φορτίο, χωρίς καν να είναι κάπου στον ορίζοντα ορατό το καρότο.

ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ  ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ 1000 Ε ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ.


Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Σχετικά με τους συμβούλους, τους μέντορες και την αξιολόγηση και σχολιάζοντας την άποψη του Βαγγέλη: συμφωνώ Βαγγέλη 100% πως είναι απαραίτητη η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών, ακόμη και πως θα πρέπει κάθε εκπαιδευτικός να ελέγχεται κάθε 2-3 χρόνια από ψυχίατρο! Το ερώτημά μου είναι διπλό: ναι στους συμβούλους, ναι στον έλεγχο, όμως ποιος θα είναι ο σύμβουλος και αν θα ελέγχεται κι αυτός! Μιας και είσαι παλαιός εκπαιδευτικός, θα θυμάσαι τους επιθεωρητές της δεκαετίας του 80. Τότε υπήρχε αξιολόγηση και έλεγχος, όμως κάθε εκπαιδευτικός προσπαθούσε να καλοπιάσει τον επιθεωρητή. Το αποτέλεσμα ήταν να έχει ο επιθεωρητής τον "κύκλο" του (έχω πολλά & συγκεκριμένα παραδείγματα).

Αν πρόκειται να έχουμε τέτοιο έλεγχο, τότε νομίζω ότι δεν ταιριάζει στην παιδεία.

Επίσης σκεφθείτε: μπορούν όλοι οι διορισμένοι εκπαιδευτικοί να διδάξουν; Έχουμε δεκάδες παραδείγματα, που χρήζουν επανεξέτασης από ψυχίατρο... που μπαίνουν στην τάξη και γίνονται περίγελος. Εδώ εύχομαι να βοηθήσει ο μέντωρ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

achilleasgr

Δυστυχώς οι γονείς έχουν κακή γνώμη για τους καθηγητές των δημοσίων σχολείων και η κύρια αιτία είναι ότι πληρώνουν τον μισό μισθό τους στα φροντιστήρια επί 3 χρόνια για να περάσουν τα παιδιά τους στις πανελλήνιες..
ως αναφορά τις μειώσεις μισθών και τις απολύσεις που πάντα ακούγαμε αλλά δεν βλέπαμε καθώς έμεναν στα λόγια  αυτές θα γίνουν γιατί τώρα ήρθε το ΔΝΤ να τις επιβάλλει...το πώς θα τις υποδεχτεί η κοινωνία είναι το μεγάλο ερώτημα και η απάντηση απλή όπως η Αργεντινή...

Antigonh

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 19 Απρ 2010, 11:42:04 ΠΜ
................................................
Επίσης σκεφθείτε: μπορούν όλοι οι διορισμένοι εκπαιδευτικοί να διδάξουν; Έχουμε δεκάδες παραδείγματα, που χρήζουν επανεξέτασης από ψυχίατρο... που μπαίνουν στην τάξη και γίνονται περίγελος. Εδώ εύχομαι να βοηθήσει ο μέντωρ.

Βρε Λάμπρο μου (μου επιτρέπεις το "μου" ελπίζω) λίγο οξύμωρα μου φαίνονται αυτά. Κι αν δηλαδή ο μέντορας είναι κάποιος από τους "ψυχασθενείς" η απλά κάποιος που το παίζει παλιός, όπως στο στρατό (εσείς οι άντρες τα ξέρετε αυτά) και πρήζει το "νέο" με εντολές του στυλ "φτιάξε το μητρώο, φτιάξε  το πρακτικό, φτιάξε το eschool, φτιάξε μου κι ένα καφε να μαθαίνεις". Σας φαίνεται απίθανο αυτός να είναι ο κανόνας κι όχι η εξαίρεση;

Σε γενικές γραμμες βλέπω ότι μάλλον οδεύουμε σε μείωση μισθών (εκ νέου) και αύξηση ωραρίου, έτσι ώστε και όσοι εκπαιδευτικοί  έχουν όρεξη να προσφέρουν, και είναι πολλοί, να τα παρατήσουν κι αυτοί. Αυτό είναι το ζουμί του νομοσχεδίου. Μείωση εξόδων με τριαντάρια τμήματα και περιφερόμενους κακοπληρωμένους εκπαιδευτικούς σε 3-4 σχολεία. Έχουν και τους δημοσιογράφους να αμολάνε κορώνες  "οι εκπαιδευτικοί κάθονται, οι εκπαιδευτικοί βγάζουν άφθονο μαύρο χρήμα κλπ κλπ" και οι γονείς είναι στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον καχύποπτοι, για να μην πω εχθρικοί απέναντί μας.

Το θεσμό του μέντορα τον πήρε από τα ιδιωτικά η υπουργός μας πάντως. Ωραίους συμβούλους έχει. Τι να πω; Τόσα ξέρει τέτοια κάνει.

Πες μου κι εσύ την άποψή σου αν θέλεις.   :)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μα, αν ξαναδιαβάσεις όσα έγραψα, θα δεις ότι ΔΕΝ εξαιρώ τους μέντορες ούτε τους συμβούλους Αντιγόνη!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Vangelis

Σε μια σωστή  αξιολόγηση αξιολογούνται όλοι  (σύμβουλοι, διευθυντές, Μέντορεςκ.λπ)  και όλα (Αναλυτικά προγράμματα, βιβλία, εξοπλισμός, συνθήκες εργασίας κ.λπ).  Δεν έχει κανένας το αλάθητο.   
Για τον ψυχιάτρο συμφωνώ απόλυτα στην Αττική υπάρχουν γύρω στα 150 άτομα τα οποία για διάφορους "ψυχολογικούς" λόγους δεν μπαίνουν σε τάξη!  κάθονται (συνήθως σπίτι τους) και φυσικά πληρώνονται κανονικά (παίρνουν ακόμα και το επίδομα παραγωγικότητας και το εξωδιδακτικό).
Οι επιθεωρητές είχαν αρκετά αρνητικά στοιχεία αλλα δεν ήταν όλα αρνητικά.   Δεν έχω ακούσει όμως κάποιον να προτείνει ένα τρόπο αξιολόγησης.  Όλοι καταλήγουν ότι  είανι πιθανόν οι Σύμβουλοι οι Μέντορες οι Διευθυντές κ.λπ να είναι "προβληματικοί" και υποκειμενικοί.   Δεκτόν αυτό αλλά πέστε μου ποιός θα κάνει αξιολόγηση. Για μένα όλοι αυτοί (και πιθανόν και άλλοι) αλλα με δυνατότητα ένστάσεων.  Δηλαδή αν καταλαβαίνω ότι ο A είναι  βλάκας ή έχει προσωπικά μαζί μου ή έχει πολιτικές διαφωνίες μαζί μου να μπορώ να τον αλλάξω.   Και φυσικά θα υπάρχει και αντίστροφη αξιολόγηση  ο κρινόμενος (μεταξύ άλλων) θα κρίνει τον Σύμβουλο κ.λπ.
Φαντάζεστε να έλεγε ή κυβέρνηση ότι οι μαθητές θα μπορούν να κρίνουν τους δασκάλους τους !!!  (και φυσικά κάπου να μετράει αυτό).  Εκεί να δείτε αντιδράσεις.
Επίσης είναι λάθος να δούμε την αξιολόγηση σαν ένα τρόπο να "πετάξουμε έξω" απο την εκπαίδευση μερικούς "ανίκανους".  Τα βασικό είναι να χρησιμοποιηθεί για την διόρθωση των αδυναμιών που θα προκύψουν και τώρα κρύβονται.  Αυτόν τον καιρό το Υπουργείο προσπαθεί να κάνει αυτοαξιολόγηση κάθε σχολικής μονάδας και του εκπαιδευτικού έργου του σχολείου αλλά  όχι του κάθε εκπαιδευτικού με αυτό ακριβώς το σκοπό.  Αυτό το είχαν προτείνει παλαιότερα οι δικές μας ενώσεις τώρα είναι πιθανό να αντιδράσουν.
Πάντως κάποιος είχε πει ότι μια κακή αξιολόγηση είναι καλύτερη απο τη μη ύπαρξη αξιολΣε μια σωστή  αξιολόγηση αξιολογούνται όλοι  (σύμβουλοι, διευθυντές, Μέντορεςκ.λπ)  και όλα (Αναλυτικά προγράμματα, βιβλία, εξοπλισμός, συνθήκες εργασίας κ.λπ).  Δεν έχει κανένας το αλάθητο.   
Για τον ψυχιάτρο συμφωνώ απόλυτα στην Αττική υπάρχουν γύρω στα 150 άτομα τα οποία για διάφορους "ψυχολογικούς" λόγους δεν μπαίνουν σε τάξη!  κάθονται (συνήθως σπίτι τους) και φυσικά πληρώνονται κανονικά (παίρνουν ακόμα και το επίδομα παραγωγικότητας και το εξωδιδακτικό).
Οι επιθεωρητές είχαν αρκετά αρνητικά στοιχεία αλλα δεν ήταν όλα αρνητικά.   Δεν έχω ακούσει όμως κάποιον να προτείνει ένα τρόπο αξιολόγησης.  Όλοι καταλήγουν ότι  είανι πιθανόν οι Σύμβουλοι οι Μέντορες οι Διευθυντές κ.λπ να είναι "προβληματικοί" και υποκειμενικοί.   Δεκτόν αυτό αλλά πέστε μου ποιός θα κάνει αξιολόγηση. Για μένα όλοι αυτοί (και πιθανόν και άλλοι) αλλα με δυνατότητα ένστάσεων.  Δηλαδή αν καταλαβάινω ότι ο Βαγγέλης είναι  βλάκας ή έχει προσωπικά μαζί μου ή έχει πολιτικές διαφωνίες μαζί μου να μπορώ να τον αλλάξω.   Και φυσικά θα υπάρχει και αντίστροφη αξιολόγηση  ο κρινόμενος (ματαξύ άλλων) θα κρίνει τον Σύμβουλο κ.λπ.
Φαντάζεστε να έλεγε ή κυβέρνηση ότι οι μαθητές θα μπορούν να κρίνουν τους δασκάλους τους !!!  (και φυσικά κάπου να μετράει αυτό).  Εκεί να δείτε αντιδράσεις.
Επίσης είναι λάθος να δούμε την αξιολόγηση σαν ένα τρόπο να "πετάξουμε έξω" απο την εκπάιδευση μερικούς "ανίκανους".  Τα βασικό είναι να χρησιμοποιηθεί για την διόρθωση των αδυναμιών που θα προκύψουν και τώρα κρύβονται.  Αυτον τον καιρό το Υπουργείο προσπαθεί να κάνει αυτοαξιολόγηση κάθε σχολικής μονάδας και του εκπαιδευτικού έργου του σχολείου αλλά  όχι του κάθε  εκπαιδευτικού.  Αυτο το είχαν προτείνιε παλαιώτερα οι δικές μας ενώσεις τώρα είναι πιθανό να αντιδράσουν.
Πάντως κάποιος είχε πει ότι μια κακή αξιολόγηση είναι καλύτερη απο τη μη ύπαρξη αξιολόγησης.  Η μη ύπαρξη αξιολόγησης διευκολύνει τους κυβερνώντες να επιλέγουν τους "δικούς" τους  (για Προϊσταμένους Διευθυντές κ.λπ) 
Φυσικά κάθε αξιολόγηση θα έχει τις αδυναμίες της αλλά θα πρέπει να εφαρμοστεί για να τη διορθώσουμε στην πράξη.  Το να περιμένουμε να βρούμε το τέλειο θεωρητικό πρότυπο είναι ένας καλός τρόπος για να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση όπου θεωρητικά όλοι είμαστε ικανοί και άξιοι και πρακτικά ισχύει το "κοντά και στα ξερά καίγονται και τα χλωρά" για την στάση της κοινωνίας απέναντί μας και "αυτός/η είναι δικός μας" για τις περισσότερες επιλογές.
Σύγνώμη για το μακροσκελές ... είχα καυμό να τα πω  ;D

denix

Συμφωνώ με την αξιολόγηση. Επιτρέψτε μου όμως μερικές απλές σκέψεις:
Κατ' αρχάς, θεωρώ πως υπάρχει κάποια αξιολόγηση. Ξεκινά με τις εξετάσεις του σχολείου, συνεχίζει με τις πανελλήνιες, ακολουθούν τα πανεπιστημιακά μαθήματα, οι εργασίες τους, μετά πτυχιακή/διπλωματική, ΑΣΕΠ κλπ. ΑΝ όλο αυτό το φιλτράρισμα ΔΕΝ πετυχαίνει τα αναμενόμενα, θεωρώ πως κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Αν κάποιος περνώντας όλα αυτά και, διοριζόμενος, δεν μπορεί να διδάξει ικανοποιητικά το αντικείμενό του, μάλλον φταίνε τα φίλτρα. Αυτό διορθώνεται εύκολα. Θα πρέπει να αυξηθεί το Q των φίλτρων. Αν είναι ικανός να διδάξει αλλά, κοινώς, λουφάρει, τότε το πρόβλημα είναι αλλού. Τα κοινωνικά φίλτρα καήκανε και άγουν παραμόρφωση. Αυτό το πρόβλημα είναι βαθύτερο και δεν λύνεται τόσο εύκολα.
Να σημειώσω και την πολιτική διάσταση του θέματος: θεωρώ πως η διαρκής αξιολόγηση ταιριάζει στην ελεύθερη αγορά. Στην ιδιωτικοποίηση και εμπορευματοποίηση της παιδείας. Εάν το κράτος θεωρεί την παιδεία κοινωνικό αγαθό τότε προσλαμβάνει τους καλύτερους για να προσφέρουν σε αυτό το λειτούργημα. Είναι λειτούργημα, μην το ξεχνάμε. Με τρις κι εξήντα όμως (για να μην πω για μείωση των μισθών) δεν προσελκύεις τους καλύτερους. Το πιθανότερο είναι να χάσεις και τους καλούς που έχεις. Η παιδεία σήμερα βασίζεται στο φιλότιμο. Παιδεία όμως μόνο με φιλότιμο δεν γίνεται. Και το σημαντικότερο: η παιδεία είναι εθνική υπόθεση, άσχετα που βγήκε ο προσδιορισμός από το υπουργείο. Αν δεν συμφωνήσουμε όλοι οι έλληνες για το τι παιδεία θέλουμε, το μέλλον μας διαγράφεται μελανό.

da_perama

Διαφωνώ με την αξιολόγηση του είδους μέντορα, επιθεωρητή κλπ Η εκπαιδευτική διαδικασία αξιολογείται σε βάθος χρόνου από τους γονείς, τους μαθητές και την τοπική κοινωνία. Δεν είναι δυνατόν να έρθει μια αυθεντία στο σχολείο για μια ώρα και να αξιολογήσει το έργο ενός εκπαιδευτικού. Η αυθεντία θα έρθει και θα απαιτήσει κατά πρώτον να της αναγνωρίσουμε την εξουσία της με την δουλική συμπεριφορά μας, και μάλιστα μπροστά στους μαθητές μας και στη συνέχεια για να διατηρεί το δέος μας απέναντί της, θα μας φορτώνει διαρκώς με άχρηστες γραφειοκρατικές εργασίες και ανεφάρμοστες εκπαιδευτικές πρακτικές για να αισθανόμαστε ανασφαλείς.  Η εικόνα του χουντικού επιθεωρητή να κάθεται στην έδρα της δασκάλας μου στο δημοτικό, με βλοσυρό ύφος και αυτή η κακομοίρα ντυμένη με τα καλά της, να τραυλίζει αγχωμένη και να προσπαθεί να μας υποβάλλει τις σωστές απαντήσεις, με έχει στοιχειώσει. Οι εποχές μπορεί να άλλαξαν, αλλά οι εκάστοτε κρατούντες και κυρίως οι υπουργοί παιδείας, που ουδεμία σχέση έχουν με την μαχόμενη δημόσια εκπαίδευση, δεν έχουν αλλάξει στο παραμικρό. Κανένας υπουργός παιδείας, στα είκοσι σχεδόν χρόνια που υπηρετώ, δεν αντιμετώπισε εμάς τους εκπαιδευτικούς σαν συνεργάτες, κανένας δεν ζήτησε τη γνώμη μας για τα εκπαιδευτικά ζητήματα, κανένας δεν προσπάθησε να μας εμπνεύσει με το όραμά του ( αν υποθέσουμε ότι είχε ) για την παιδεία. Όλοι κλεισμένοι στα γραφεία τους, με συμβούλους αυλοκόλακες που εξυπηρετούν ο καθένας αλλότρια συμφέροντα και ένα παντελώς άχρηστο και άσχετο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ( που οι ίδιοι με τους ρουσφετολογικούς διορισμούς τους κατάντησαν σ' αυτό το χάλι ) προσπαθούν να πείσουν την κοινωνία ότι φταίνε οι εκπαιδευτικοί για τα χάλια της εκπαίδευσης και ότι αυτοί με τη σιδηρά πυγμή τους θα καταφέρουν να τους βάλουν σε τάξη. Για τους περισσότερους αυτό είναι και το τέλος της όποιας πολιτικής τους σταδιοδρομίας.
Κουράγιο συνάδελφοι !

Keep Growing

Ο Τζανετάκος, έπαιζε πάντοτε στις Ελληνικές ταινίες τον καρπαζοεισπράχτορα.
Μέχρι και ο Βέγγος του ριχνε φάπες.
Τώρα που συγχωρέθηκε ο άνθρωπος, δεν βρέθηκε κανένας να μνημονεύσει τον "σβέρκο" του. Ούτε καν για λόγους αναπόλησης ....

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ "ΤΖΑΝΕΤΑΚΟΙ".
ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΙ.
Η ΚΑΡΠΑΖΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΡΥ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΝ ΣΒΕΡΚΟ ΣΟΥ Ή ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Gnirut

Τι να συζητάμε ρε συνάδελφοι. Μου είπαν ότι το Μάϊο είμαστε -400 ευρώ, δηλαδή κατά μέσο όρο γύρω στα 900 ευρώ καθαρά.

Τόσο κοστολογεί το υπουργείο ότι αξίζει η δουλειά μας...

Vangelis

Παράθεση από: denix στις 20 Απρ 2010, 04:21:46 ΠΜ
Συμφωνώ με την αξιολόγηση. Επιτρέψτε μου όμως μερικές απλές σκέψεις:
Κατ' αρχάς, θεωρώ πως υπάρχει κάποια αξιολόγηση. Ξεκινά με τις εξετάσεις του σχολείου, συνεχίζει με τις πανελλήνιες, ακολουθούν τα πανεπιστημιακά μαθήματα, οι εργασίες τους, μετά πτυχιακή/διπλωματική, ΑΣΕΠ κλπ.
Όλα αυτά που αναφέρεις περιγράφουν ακαδημαϊκές ικανότητες. Απο που συνάγεται η δυνατότητα ικανοποιητικής (για να μην πω ποιοτικής) διδασκαλίας του συγκεριμμένου ατόμου;

Παράθεση από: da_perama στις 20 Απρ 2010, 09:15:32 ΠΜ
Διαφωνώ με την αξιολόγηση του είδους μέντορα, επιθεωρητή κλπ Η εκπαιδευτική διαδικασία αξιολογείται σε βάθος χρόνου από τους γονείς, τους μαθητές και την τοπική κοινωνία.
Κλασική περίπτωση "στρίβην δια του αραβώνος"  (για να πάρω και εγώ μια ατάκα απο τον κινηματογράφο). Ώστε αξιολογούμαστε απο τους γονείς τους μαθητές και την τοπική κοινωνία!!!  έτσι αφηρημένα και αόριστα κάποιος λέει τη γνώμη του στο καφενείο στο δρόμο μας σταματάνε οι μαθητές και μας επαινούν (ή μας βρίζουν) κ.λπ και όλα είναι καλά και ωραία σε βάθος χρόνου (πχ 35-ετίας). 
Αν θέλεις  αξιολόγηση απο αυτούς που αναφέρεις φίλε μου συμφωνώ απόλυτα αλλά να μπούν επίσημες διαδικασίες που να εμπλέκουν γονείς, μαθητές και τοπική κοινωνία στην αξιολόγησή μας.  Το θέλουμε (το θέλεις) αυτό?.    Και φυσικά η αξιολόγηση να παίζει κάποιο ρόλο να μην γίνεται για την ίδια την αξιολόγηση.  Για παράδειγμα θέλουμε η γνώμη του συλλόγου γονέων να είναι βασική στο αν θα παραμείνουμε στο συγκεριμμένο σχολείο και την επόμενη χρονιά!  ( α πα πα τι λές εδώ υπάρχουν οργανικές θέσεις ... δεν με κουνάει κάνείς).  Επειδή αυτό είναι "χοντρό" γιατί θίγει τα "ιερά και όσια" της εκπαίδευσης, τι θα λέγατε η γνώμη όλων αυτών που αναφέραμε να καταγράφεται και να είναι βασική για να διεκδικήσει κάποιος μια προαγωγή (π.χ να γίνει διευθυντής σχολείου).

iliasthes

Εντάξει μην πιστεύουμε και οτι ακούμε, δεξιά και αριστερά. Ο φόβος και ο τρόμος που καλλιεργούνε, είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Θέλει  να έχουμε και ένα κριτήριο, να μπορούμε να διακρίνουμε ποιες εξελίξεις είναι πιθανές και ποιες όχι.  Ποιοι φόβοι μας έχουν βάση και ποιοι όχι.  Συνάδελφε μπορεί να μην έγινε η μείωση σε εσάς τον Απρίλιο και να σας κάνουν τον Μάιο και τη μείωση του Μαίου και αναδρομικά για τους 4 προηγούμενους μήνες και για το δώρο Πάσχα και γι' αυτό να περάσετε τέτοιο σοκ

Vangelis

Παράθεση από: Keep Growing στις 20 Απρ 2010, 09:31:10 ΠΜ
Ο Τζανετάκος, έπαιζε πάντοτε στις Ελληνικές ταινίες τον καρπαζοεισπράχτορα.
Μέχρι και ο Βέγγος του ριχνε φάπες.
Τώρα που συγχωρέθηκε ο άνθρωπος, δεν βρέθηκε κανένας να μνημονεύσει τον "σβέρκο" του. Ούτε καν για λόγους αναπόλησης ....

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ "ΤΖΑΝΕΤΑΚΟΙ".
Το σκέφτηκα και εγώ όταν άκουσα ότι πέθανε. Ο Κωνσταντάρας τον είχε τρελάνει στη φάπα! (στις ταινίες βέβαια).  Μετά που μεγάλωσε χάθηκε δεν είχα ακούσει τίποτα γιαυτόν.

Συχνά αναρωτιέμαι όμως τι κάνει τον άλλο έτοιμο να σου ρίξει φάπα?  μήοως την τραβάει ο σβέρκος μας?  μήπως η έλλειψη σοβαρότητας και αξιοπιστίας?
Το να βάλουμε μια ταμπέλα "Μη ρίχνετε φάπες"   εξασφαλίζουμε ότι δεν θα φάμε φάπες ή το αντίθετο?

iliasthes

Βαγγέλη να κάνω το εξής ερώτημα: Η Στέλλα Πρωτοντάριου από την προηγούμενη πολιτική ηγεσία κρίθηκε τόσο ένοχη ώστε να κινήσει διαδικασία να την απολύσει. Η νέα πολιτική ηγεσία την έκρινε άξια επιβράβευσης. Και οι δύο αξιολογήσαν τη δουλειά της συγκεκριμένης δασκάλας. Πόσο απείχαν οι δύο αξιολογήσεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα για το ίδιο άτομο. Προσωπικά κάθε χρόνο αξιολογώ τη δουλειά μου, με τη βοήθεια των παιδιών, είτε με γραπτά ερωτηματολόγια, είτε με κουβέντα μαζί τους, που την κάνω σε ανύπτοπτο χρόνο (πχ πίνοντας καφέ μετά το τελευταίο μάθημα της χρονιάς), προσπαθώντας να εστιάσω σε συγκεκριμένα σημεία και όχι με γενικολογίες.
Ο φόβος όλων κα όχι αδικαιολόγητος είναι πως σε οτιδήποτε γίνεται τυπικά αξιολόγηση στο ελληνικό δημόσιο, γίνεται με κομματικά κριτήρια και με κριτήρια προσωπικών γνωριμιών. Γιατί να πιστέψω πως κάτι θα αλλάξει από τη στιγμή που λίγο πολύ οι ίδιοι πολιτικοί κάνουν rotation στα διάφορα υπουργεία εδώ και δεκαετίες?

Κρίσεις προϊσταμένων; αποσπάσεις, και χίλιες άλλες δυο διαδικασίες στις οποίες υποτίθεται οι υποψήφιοι κάθε φορά αξιολογούνται με διαφορετικά κριτήρια (πχ για θέσεις προϊσταμένων με βάση τα προσόντα τους και για αποασπάσεις με βάση κοινωνικά κριτήρια) . Γιατί να μην φοβάμαι οτι θα χάσω την αξιοπρέπεια μου και θα πρέπει να γλύφω στο μέλλον για να αξιολογούμαι θετικά.

Θέλω να πω πως κάθε τι που έρχεται να εφαρμοστεί πρέπει να το βλέπουμε και στο περιβάλλον που θα έρθει να εφαρμοστεί.

_pali_

Δελτίο Τύπου 20/04/2010
Υπουργείο Παιδείας: Ξένες Γλώσσες και Πληροφορική θα μοριοδοτούνται στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank20_4_10_23001.php

Keep Growing

Παράθεση από: Vangelis στις 21 Απρ 2010, 12:00:40 ΠΜ
Το σκέφτηκα και εγώ όταν άκουσα ότι πέθανε. Ο Κωνσταντάρας τον είχε τρελάνει στη φάπα! (στις ταινίες βέβαια).  Μετά που μεγάλωσε χάθηκε δεν είχα ακούσει τίποτα γιαυτόν.

Συχνά αναρωτιέμαι όμως τι κάνει τον άλλο έτοιμο να σου ρίξει φάπα?  μήοως την τραβάει ο σβέρκος μας?  μήπως η έλλειψη σοβαρότητας και αξιοπιστίας?
Το να βάλουμε μια ταμπέλα "Μη ρίχνετε φάπες"   εξασφαλίζουμε ότι δεν θα φάμε φάπες ή το αντίθετο?

Δυστυχώς οι φάπες πέφτουν έτσι και αλλιώς. Είτε σοβαρός και αξιόπιστος είσαι, είτε όχι, την φάπα σου θα την φας. Δε σου παίρνει κανείς συνέντευξη για να σου ρίξει η όχι φάπα.

Μάλιστα, όσο περισσότερο σοβαρός και αξιόπιστος είσαι, τόσο περισσότερες φάπες θα τρως.
Σου το λέω από προσωπική εμπειρία. ...
....
Είτε την βάλουμε (την ταμπέλα) λοιπόν, είτε όχι Βαγγέλη, τις φάπες θα τις ρίχνουν.
Το ζητούμενο πλέον είναι, να αποφεύγουμε όσο το δυνατόν περισσότερες.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

"Θέλω να πω πως κάθε τι που έρχεται να εφαρμοστεί πρέπει να το βλέπουμε και στο περιβάλλον που θα έρθει να εφαρμοστεί."

Χώρος ή περιβάλλον του προβλήματος.

Για να ενισχυθεί το επιχείρημα θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμα του βιβλίου της Πληροφορικής γυμνασίου (Γ' τάξη) : "Η διαφορά 3-9 έχει λύση στο περιβάλλον των πραγματικών αριθμών (-6), ενώ δεν έχει λύση στο περιβάλλον των φυσικών αριθμών".
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: _pali_ στις 21 Απρ 2010, 07:12:34 ΠΜ
Υπουργείο Παιδείας: Ξένες Γλώσσες και Πληροφορική θα μοριοδοτούνται στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών

... σταθερά το υπουργείο όταν μιλάει για Πληροφορική μάλλον εννοεί γνώσεις ΤΠΕ από τους εκπαιδευτικούς και μαθητές. Για την κανονική Πληροφορική κανένα νεότερο;

Keep Growing

#35
Κάποιος συνάδελφος, ο Βαγγέλης, μίλησε εδώ μέσα για σοβαρότητα και αξιοπιστία.
Το ψάρι από το κεφάλι (του υπουργείου μας) βρωμάει:

Το ΨΕΜΑ της υπουργού

"...γιατί ο σημερινός νόμος δίνει μέχρι 5 ώρες υποχρεωτική υπερωρία στους εκπαιδευτικούς. ...."
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank20_4_10_2301.php


ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑΑΑΑΑ.

"....Για την κάλυψη των ωρών του προγράμματος μπορεί να ανατεθεί προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία μέχρι πέντε (5) ώρες την εβδομάδα σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων και σε εκπαιδευτικούς άλλου σχολείου με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου. Η ανάθεση γίνεται με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων, αν πρόκειται για το ίδιο σχολείο ή με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, αν πρόκειται για άλλο σχολείο και εφόσον και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει προσφορά ,για προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία...." Ν.1566/85 Αρ.12
[]
".... Εάν οι προβλεπόμενες ώρες διδασκαλίας για κάθε μάθημα δεν καλύπτονται από το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας και οι απομένουσες ώρες δεν δικαιολογούν θέση εκπαιδευτικού , τότε είναι δυνατόν οι ώρες αυτές να ανατεθούν στους εκπαιδευτικούς του σχολείου ή των πλησιέστερων σ  αυτό σχολείων με προαιρετική ή υποχρεωτική υπερωριακή διδασκαλία ή να προσληφθεί προσωρινός αναπληρωτής με μειωμένο ωράριο (άρθρο 17 § 2 του Ν.1566/85)..."  Δ2/21669/3.10.96 Υπ. Απόφαση.


http://www.docman.gr/Download/2751.aspx

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας ......
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Είναι γεγονός ότι οι ειδήσεις φτιάχνονται κατά τα μέτρα τους, το ίδιο και οι εγκύκλιοι. Από τη στιγμή που το είπε η αννούλα, δημιούργησε μια κακή ιστορία, η οποία πανεύκολα μπορεί να γίνει εγκύκλιος και να εφαρμόζεται από... χθες!

Δε λέω, είναι πρόβλημα η κακή οικονομική μας κατάσταση ως έθνος, αλλά πνέει ένας αέρας υποτίμησης... νομίζω ότι είναι η 1η υπουργός που μας υποτιμά τόσο πολύ. Δε γνωρίζω αν φταίει η ίδια ή το επιτελείο της ή κάποιος άλλος, αλλά δε μπορεί να περνά προς τα έξω ότι είμαστε τεμπέληδες (όχι ότι δεν υπάρχουν τεμπέληδες, αλλά αυτό δεν αποτελεί τον κανόνα ούτε μπορούν να καούν τα χλωρά μαζί με τα ξερά). Και δεν σχολιάζω αρνητικά ούτε το κυβερνών κόμμα (εγώ δηλώνω ότι δεν ασχολούμαι με κόμματα, δηλώνω υπερκομματικός, ας βγει ένας καλός κι ας έχει ό,τι χρώμα θέλει), ούτε την υπουργό, ούτε κανένα άνθρωπο. Σχολιάζω τις λέξεις που ακούω/διαβάζω, τη συμπεριφορά & τη νοοτροπία!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

    Ο Θεσμός του Μέντορα, όποιος και αν είναι αυτός, θα οδηγήσει τους νέους εκπαιδευτικούς σε μία τριτοκοσμική ομηρία από έναν και μόνο άνθρωπο ο οποίος με αδιευκρίνιστο τρόπο θα αποφασίζει για το μέλλον τους.
    Θα μπορούσε κάλλιστα να οριστεί ο αρχαιότερος εκπαιδευτικός της οικείας ειδικότητας ως ο αρωγός του νέου εκπαιδευτικού με σκοπό την παροχή συμβουλών, την αξιοποίηση της εμπειρίας και τη σωστή καθοδήγηση στα πρώτα του βήματα και όχι για να κρίνει ως μοναδική αυθεντία το υπηρεσιακό μέλλον του νέου συναδέλφου του.
  Ευριπίδη Στυλιανίδη  τ. Υπουργού  Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων 
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7547:2010-04-23-04-53-30&catid=279:2009-12-01-16-49-00&Itemid=741
και διάφορα άλλα.

evry

Που φτάσαμε ε? να κάνουμε quote τις δηλώσεις του Στυλιανίδη!!!
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αυτό το κόλλημα που έχουν όλοι με την αρχαιότητα και με την προυπηρεσία. Η εκπαίδευση δεν είναι στρατός. Ένας εκπαιδευτικός που δεν κάνει καλά τη δουλειά του θα συνεχίσει να μην την κάνει καλά και στα 40 και στα 50 και στα 60.
   Σίγουρα η αρχαιότητα παίζει ρόλο αλλά δεν είναι το μόνο κριτήριο με το οποίο θα αξιολογήσουμε έναν εκπαιδευτικό. Είδαμε που έφτασε το δημόσιο με την νοοτροπία της εξέλιξης με μόνο κριτήριο την αρχαιότητα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ πιστεύω ότι για να μπορέσεις να γίνεις μέντορας δε χρειάζεσαι την αρχαιότητα (στην εκπαίδευση), αλλά να έχεις όνομα αρχαιοελληνικό...  ;D ;D ;D

Παράθεση από: evry στις 23 Απρ 2010, 03:01:51 ΜΜ
   Σίγουρα η αρχαιότητα παίζει ρόλο αλλά δεν είναι το μόνο κριτήριο με το οποίο θα αξιολογήσουμε έναν εκπαιδευτικό. Είδαμε που έφτασε το δημόσιο με την νοοτροπία της εξέλιξης με μόνο κριτήριο την αρχαιότητα

Σημ.: είστε συνονώματοι με τον Στυλιανίδη...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

evry

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Keep Growing

Η απερίγραπτη.
Εγώ μπορεί να κάνω ορθογραφικά λάθη, αλλά κάποιοι άλλοι δεν ξέρουν να μιλούν.
Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται.

...

Τέτοιο μίσος και απαξίωση δεν έχω ξαναεισπράξει στην ζωή μου.
Ούτε σε εποχές Ανθόπουλου.
Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας εκπαιδευτικός.
Τι της έχω κάνει της κοπέλας και είναι απέναντί μου;
Μήπως κάτι δεν της πάει καλά και έχει μουλαρώσει;
Έλεος πια με την υποκρισία και την απαξίωση,
ΈΛΕΟΣ κυρία μου.


Ναι κυρία μου.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και μάλιστα της δευτεροβάθμιας, αν δεν το γνωρίζετε.
Και η απεργία κυρία μου είναι συνταγματικό δικαίωμα, αν δεν το γνωρίζετε και αυτό.

http://www.youtube.com/watch?v=K8Zq20XLmMg&feature=player_embedded#!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

"8.8 Το δικαίωμα της απεργίας

Η απεργία προστατεύεται από το Σύνταγμα και τους νόμους. Αποτελεί δικαίωμα των εργαζομένων που ασκείται από τις συνδικαλιστικές οργανώσεις ως μέσο για τη διαφύλαξη και προαγωγή των οικονομικών, εργασιακών, συνδικαλιστικών και ασφαλιστικών συμφερόντων των εργαζομένων και ως εκδήλωση αλληλεγγύης για τους αυτούς σκοπούς.

Σύμφωνα με το ν.1264/82 άρθρο 22:

    * Απαγορεύεται κατά τη διάρκεια νόμιμης απεργίας η πρόσληψη απεργοσπαστών.
    * Απαγορεύεται η ανταπεργία (λοκ-άουτ)
    * Δεν επιτρέπεται η δικαστική απαγόρευση της απεργίας με ασφαλιστικά μέτρα

8.8.1 Κήρυξη απεργίας

Για την άσκηση του δικαιώματος απαιτείται προειδοποίηση του εργοδότη (ή της επαγγελματικής του οργάνωσης) 24 τουλάχιστον ώρες πριν από την πραγματοποίησή της.

Για τους εργαζόμενους με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου στο Δημόσιο, στους ΟΤΑ, στα ΝΠΔΔ και στις επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας, η λειτουργία των οποίων έχει ζωτική σημασία για την εξυπηρέτηση βασικών αναγκών του κοινωνικού συνόλου, απαιτείται η γνωστοποίηση των αιτημάτων με δικαστικό επιμελητή 4 πλήρεις ημέρες πριν την πραγματοποίηση της απεργίας.

Η απεργία στις πρωτοβάθμιες συνδικαλιστικές οργανώσεις κηρύσσεται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης. Για ολιγόωρες στάσεις, εφόσον δεν πραγματοποιούνται την ίδια μέρα ή μέσα στην ίδια εβδομάδα, αρκεί απόφαση του ΔΣ, εκτός αν το καταστατικό ορίζει διαφορετικά.

Η απεργία στις δευτεροβάθμιες και τριτοβάθμιες συνδικαλιστικές οργανώσεις κηρύσσεται με απόφαση του ΔΣ εκτός κι αν το καταστατικό τους ορίζει διαφορετικά. "

http://www.somtechnik.gr/Pravo/Synd.htm#8.6.3
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim


Keep Growing

Καλά που το είπες.
Πάω να βάλω τη μικρή για ύπνο.
....
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

evry

Τσάμπα χάρηκες, μάλλον μπούκαραν οι ωρομίσθιοι στο στούντιο της ΝΕΤ και διακόπηκε το δελτίο ειδήσεων.
Δεν τη βλέπω την υπουργό μας να βγαίνει
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

iliasthes

Ναί, εγώ βλέπω Χατζηνικολάου με Παπακωνσταντίνου, τώρα και είπε οτι μπήκαν και τα ΜΑΤ και γίνεται "μάχη" στα γραφεία της ΝΕΤ.

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Loukritia

Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

_pali_


dim

Παράθεση από: Keep Growing στις 26 Απρ 2010, 12:02:42 ΠΜ
"8.8 Το δικαίωμα της απεργίας
Η απεργία προστατεύεται από το Σύνταγμα και τους νόμους. Αποτελεί δικαίωμα των εργαζομένων που ασκείται από τις συνδικαλιστικές οργανώσεις ως μέσο για τη διαφύλαξη και προαγωγή των οικονομικών, εργασιακών, συνδικαλιστικών και ασφαλιστικών συμφερόντων των εργαζομένων και ως εκδήλωση αλληλεγγύης για τους αυτούς σκοπούς.
Σύμφωνα με το ν.1264/82 άρθρο 22:

    * Απαγορεύεται κατά τη διάρκεια νόμιμης απεργίας η πρόσληψη απεργοσπαστών.
    * Απαγορεύεται η ανταπεργία (λοκ-άουτ)
    * Δεν επιτρέπεται η δικαστική απαγόρευση της απεργίας με ασφαλιστικά μέτρα
Κάπου είχαμε αναφέρει πως δεν επιτρέπεται να αναδιαμορφωθεί το πρόγραμμα του σχολείου όταν κάποιος εκπαιδευτικός κάνει απεργία.
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα πως κάνω απεργία και επίσης ζήτησα:  αν αυτό απο το νόμο ισχύει να μην γίνει αλλαγή "βολέματος διευκόλυνσης" στις ώρες που έχω μάθημα. (φυσικά τις 2 αυτές λέξεις τις έθεσα διαφορετικά)
Η Διευθύντρια μου ανακοίνωσε πως αυτό δεν ισχύει, πως μπορούν να κάνουν αλλαγή στο πρόγραμμα και είναι δικαίωμα του σχολείου.
Υπάρχει κάτι? Γνωρίζετε?
Αν δεν ισχύει οκ είχα καταλάβει λάθος... αλλά μου φαίνεται λογικό να μην μπορεί να γίνει συμπλήρωση ωρών σε βάρος του "κορόιδου" που έκανε απεργία και σε δύο ώρες να πάνε σπίτια τους.
Α και είπε πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει την ημέρα της απεργίας να είναι από την πρώτη ώρα στο σχολειό.. για να φτιάξουν το πρόγραμμα με όσους δεν κάνουν απεργία.


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Θεωρητικά κάθε απεργός βρίσκεται στο χώρο εργασίας του και απλά δεν εργάζεται.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

andreas_p

Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα  ...

Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!

dim

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 05 Μαΐου 2010, 09:09:51 ΠΜ
Θεωρητικά κάθε απεργός βρίσκεται στο χώρο εργασίας του και απλά δεν εργάζεται.
1. Και στους δρόμους πως κατεβαίνουμε από τον χώρο εργασίας μας?
2. Και πάλι και στο χώρο εργασίας να είμαι και να απεργώ... Τις  ώρες μου έχουν την δυνατότητα να τις αλλάξουν?

andreas_p
  Εδώ μας έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαιμό να επικοινωνήσουμε και να δηλώσουμε απεργία.

dim

Παράθεση από: andreas_p στις 05 Μαΐου 2010, 09:13:44 ΠΜ
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα  ...

Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!
A καλάαα!! Δεν το γνώριζα ούτε αυτό.
Ψάρια και ότι μας λέει κάνουμε.
Ακριβώς το παραπάνω είπε και ο Προιστάμενος και η ΕΛΜΕ!! ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ
Πρέπει να είμαστε στο σχολείο στις 8, αν δεν είμαστε μας δηλώνουν απεργούς.
(Άσχετα με τι ώρα έχουμε μάθημα)

Keep Growing

"Θεωρητικά κάθε απεργός βρίσκεται στο χώρο εργασίας του και απλά δεν εργάζεται"

Από που προκύπτει το παραπάνω Λάμπρο;
Και όλοι αυτοί που κατεβαίνουν στους δρόμους θεωρητικά δεν θα έπρεπε να κατεβαίνουν;
Μήπως είναι και παράνομο να κατέβει κάποιος στον δρόμο;

Αυτό που γράφεις συμβαίνει σίγουρα στην Ιαπωνία!


"Α και είπε πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει την ημέρα της απεργίας να είναι από την πρώτη ώρα στο σχολειό.. για να φτιάξουν το πρόγραμμα με όσους δεν κάνουν απεργία."

Δήμητρα, μην επιτρέπετε φασιστικές νοοτροπίες στο σχολείο σας!
Δεν γράφω τίποτα άλλο πάνω σ' αυτό.
Μπορεί όμως ο καθένας από εσάς να φανταστεί τί θα απαντούσα και τί θα έκανα στην εν λόγω ...."κυρία" με το άκουσμα της παραπάνω φράσης!!!!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Παράθεση από: Keep Growing στις 05 Μαΐου 2010, 09:57:23 ΠΜ
"Α και είπε πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει την ημέρα της απεργίας να είναι από την πρώτη ώρα στο σχολειό.. για να φτιάξουν το πρόγραμμα με όσους δεν κάνουν απεργία."

Δήμητρα, μην επιτρέπετε φασιστικές νοοτροπίες στο σχολείο σας!
Δεν γράφω τίποτα άλλο πάνω σ' αυτό.
Μπορεί όμως ο καθένας από εσάς να φανταστεί τί θα απαντούσα και τί θα έκανα στην εν λόγω ...."κυρία" με το άκουσμα της παραπάνω φράσης!!!!
Δεν υπάρχει τίποτα νομοθετικά τελικά απάντησαν οι παραπάνω. Απλά είπαν δεοντολογικά είναι αντίθετο. (Η συμπλήρωση προγράμματος)
Ερώτηση:
Εδώ γιατί τρώνε τα πάντα και δεν μιλούν. Απλά μαζεύουν... κάνοντας μούγκα... και σου λέει του χρόνου φεύγω... θα κάτσω να σκοτωθώ με την εν λόγω?
Λέω εγώ τώρα.. Ναι να γυρίσουν όλοι στις οργανικές.... να κάθονται 2 και 3 χρόνια σε ένα τόπο ... και μετά τι θα γίνει?
Θα είναι όλοι τους σφυριχτρούλα με το σκεπτικό ένα χρόνο και έφυγα??
(Είμαι υπο πίεση πρωινή μπορεί και να κάνω λάθος.. μην χτυπάτε πολύ!!!)

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: andreas_p στις 05 Μαΐου 2010, 09:13:44 ΠΜ
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα  ...

Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!

Άρα το δήλωσες!
Πάντως κι εμείς εδώ, το δηλώνουμε!

andreas_p

dim : Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα  ...

andreas_p : Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!

Όχι βέβαια !

dim

Παράθεση από: dim στις 05 Μαΐου 2010, 08:50:27 ΠΜ
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα...........
Παράθεση από: andreas_p στις 05 Μαΐου 2010, 09:13:44 ΠΜ
Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!
Τα ξεμπερδέψαμε. Όκ.