μεταθέσεις και ο Αλγόριθμός τους

Ξεκίνησε από poursali, 14 Απρ 2011, 05:58:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

1 παρατήρηση-ερώτηση-απορία που έχω

σκεφτείτε το εξής σενάριο:
σε ένα σχολείο της Α Αθήνας υπάρχει καθηγητής ΠΕ11 που θέλει μετάθεση για Α Θεσσαλονίκης
σε ένα σχολείο της Α Θεσσαλονίκης υπάρχει καθηγητής ΠΕ11 που θέλει μετάθεση για Α Αθήνας
για να είναι πιο εύκολο, ας θεωρήσουμε ότι είναι οι μόνοι που ζητάνε μετάθεση πανελλαδικά και ότι δεν υπάρχουν κενά πουθενά.
οι αιτήσεις μετάθεσής τους θα πραγματοποιηθούν με βάση τον τρόπο που πραγματοποιούνται σήμερα;

χωρίς να λάβουμε υπόψη τις αμοιβαίες μεταθέσεις
τι λέτε;
ποιος ξέρει να απαντήσει στο συγκεκριμένο ερώτημα;


Ερώτηση Νο2:
για ποιο λόγο στις αμοιβαίες μεταθέσεις αποκλείονται όσοι είναι στη διάθεση;
το μόνο που θα μπορούσα να φανταστώ ως 'δικαιολογία' είναι επειδή έτσι θα υπήρχε μια 'στρέβλωση'. Αλλά αυτό θα μπορούσε να διορθωθεί αν αυτοί που ανταλλάσουν θέσεις έχουν μόρια με διαφορά π.χ. μέχρι 10-20 μόρια.

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Νομίζω πως ναι θα ικανοποιηθούν.

poursali

εγώ το ελπίζω αλλά αν λάβω υπόψη μου γενικότερα πόσα παράλογα έχω δει, δεν το έχω και σίγουρο

ΥΓ: τροποποίησα και το πρώτο μου μήνυμα για να θίξω και ένα ακόμα ζήτημα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Θεωρητικά δεν έχεις άδικο, γιατί να μην μπορούν να κάνουν αμοιβαία και όσοι είναι στη διάθεση; Στην πράξη όμως θα ήταν ανέφικτο. Αν οποιοσδήποτε μπορούσε να επωφεληθεί της διαδικασίας της αμοιβαίας μετάθεσης θα καταργούνταν στην πράξη η έννοια των μορίων και πολύς κόσμος με αντικειμενικά μεγαλύτερες ανάγκες (οικογένεια, παιδιά, προβλήματα υγείας) δεν θα μπορούσε να εξυπηρετηθεί. Τα λέω αυτά, παρόλο που θα ήμουν εδώ και 5 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, αν είχαμε αυτό το δικαίωμα.

Όσο για το πρώτο ερώτημα το πρόβλημα είναι πως μπορεί παράδειγμα να συμβαίνει ένα τριγωνικό μπλοκάρισμα. Δηλαδή παίρνω την περίπτωση τριών συναδέλφων του Α του Β και του Γ
ο Α και ο Β θέλουν στην ουσία να αντιμετατεθούν, και ο Γ θέλει να πάει στη θέση του Α. Αν ο Γ έχει  περισσότερα μόρια από τον Β, τότε το σύστημα συνολικά μπλοκάρει.

Ο Α δεν μπορεί να πάει στη θέση του Β, γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο θα τον αντικαστήσει ο Γ και όχι ο Β. Οπότε η θέση του Β δεν θα αδειάσει ποτέ. Έτσι ενώ θεωρητικά θα μπορούσαν να ικανοποιηθούν οι δύο συνάδελφοι δεν ικανοποιείται κανένας. Γι' αυτό το λόγο ακολουθούν και οι αμοιβαίες μεταθέσεις, απλά αυτό που λείπει είναι ένα σύστημα που να καταγράφει τις προτιμήσεις για αμοιβαία μετάθεση και να προβαίνει στις αναγκαίες διασταυρώσεις.

poursali

δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, Ηλία.
εφόσον όσοι έχουν ανάγκες έχουν πάρει ήδη μόρια για αυτές ή ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες θα πάρουν μετάθεση πριν από σένα και μένα.
επίσης το θέμα με τον Α, Β και Γ λύνεται αν ληφθούν όλα μαζί υπόψη.
Δλδ το θέμα για μένα είναι αν οι μεταθέσεις γίνονται μόνο με βάση τα κενά ή και με βάση τις επιθυμίες για μετάθεση.
Δεν το έχω μελετήσει διεξοδικά, αλλά οι τελικές μεταθέσεις θα μπορούσαν να βγαίνουν ως αποτέλεσμα ενός Αλγορίθμου σε 2-3 βήματα. Να καθορίζονται πρώτα οι κενές θέσεις σε κάθε περιοχή μετάθεσης και έπειτα να λαμβάνονται υπόψη οι εκατέρωθεν επιθυμίες (πχ 10 άτομα ειδικότητας 1 από την περιοχή Α θέλουν να πάνε στην περιοχή Β κλπ)
αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι καθόλου απλό πρόβλημα αν θέλεις να δώσεις βέλτιστη λύση ως προς το πλήθος των μεταθέσεων και παράλληλα να μην άδικήσεις' κανέναν.

για αυτό και ξαναέρχομαι στην προηγούμενή μου σκέψη και λέω.. έχει δωθεί αυτή η λύση; πότε έγινε αυτό και τι κριτήρια λήφθηκαν υπόψη; είναι πολύ πιθανό πλέον με τις σύγχρονες 'διευκολύνσεις' να μπορούν να λυθούν προβλήματα που τότε δεν είχαν λυθεί.

πραγματικά δεν ξέρω αλλά πρέπει να είναι μετρημένοι στα δάκτυλα όσοι μπορούν να μας ξεκαθαρίσουν πραγματικά όλα αυτά τα ερωτήματα και να έχουν απαντήσει επί της ουσίας
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς, κάποιες χρονιές, για ορισμένες ειδικότητες και για συγκεκριμένους νομούς, λειτούργησε ο παρακάτω αλγόριθμος.

1) Ο Χ πρέπει να πάρει μετάθεση
2) Όσοι έχουν λιγότερα μόρια από τον Χ και ζητούν την ίδια περιοχή μετατίθενται επίσης  ;)

poursali

άρα το πρόγραμμά τους προβλέπει ειδικές συνθήκες.. έχουν δώσει βάση εκεί... λοιπόν συνάδελφοι υπάρχει ανάμεσά σας ο Χ που να θέλει να πάει κάπου στην Αττική και να έχει κάτω από 50 μόρια;

πέρα από την πλάκα, θα ήθελα μια απάντηση σε αυτά... και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος, αλλά δεν ξέρω πόσοι έχουν μπει στη διαδικασία να σκέφτονται πως βγαίνουν οι μεταθέσεις - πέρα από το δικό σου Αλγόριθμο Ηλία :D
μάλλον δεν την παλεύω άλλη χρονιά για αυτό τα σκέφτομαι πολύ... για 15 Μαΐου πάνε τα γενικά αποτελέσματα  :o
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

jtsop

Παράθεση από: poursali στις 14 Απρ 2011, 05:58:23 ΜΜ
1 παρατήρηση-ερώτηση-απορία που έχω

σκεφτείτε το εξής σενάριο:
σε ένα σχολείο της Α Αθήνας υπάρχει καθηγητής ΠΕ11 που θέλει μετάθεση για Α Θεσσαλονίκης
σε ένα σχολείο της Α Θεσσαλονίκης υπάρχει καθηγητής ΠΕ11 που θέλει μετάθεση για Α Αθήνας
για να είναι πιο εύκολο, ας θεωρήσουμε ότι είναι οι μόνοι που ζητάνε μετάθεση πανελλαδικά και ότι δεν υπάρχουν κενά πουθενά.
οι αιτήσεις μετάθεσής τους θα πραγματοποιηθούν με βάση τον τρόπο που πραγματοποιούνται σήμερα;
Όχι το σύστημα δεν κάνει αυτόματα τέτοιους υπολογισμούς (κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο χειροκίνητα και γίνεται ειδικά αν υπάρχει άνωθεν εντολή). Επιπλέον το σύστημα δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη του υπεραριθμίες, άρα αν υπάρχουν πολλοί υπεράριθμοι σε κάποιο νομό δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος μετάθεση σε άλλο νομό που δεν υπάρχει υπεράριθμος (δλδ δεν γίνεται κατανομή των υπεραριθμιών, παρά μόνο μετά από fine-tuning των κενών αν υπάρχει αντίστοιχη εντολή).

Παράθεση από: poursali στις 14 Απρ 2011, 05:58:23 ΜΜ
Ερώτηση Νο2:
για ποιο λόγο στις αμοιβαίες μεταθέσεις αποκλείονται όσοι είναι στη διάθεση;
το μόνο που θα μπορούσα να φανταστώ ως 'δικαιολογία' είναι επειδή έτσι θα υπήρχε μια 'στρέβλωση'. Αλλά αυτό θα μπορούσε να διορθωθεί αν αυτοί που ανταλλάσουν θέσεις έχουν μόρια με διαφορά π.χ. μέχρι 10-20 μόρια.


Δεν είναι προφανές ότι αποκλείονται όσοι είναι σε διάθεση -μόνο εάν έχουν δηλωθεί υπεράριθμοι στην συγκεκριμένη περιοχή-. Υπάρχει γενικά μια παρανόηση σε αυτό το θέμα και από τις ίδιες τις διευθύνσεις.

jtsop

Παράθεση από: iliasthes στις 14 Απρ 2011, 08:08:57 ΜΜ
Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς, κάποιες χρονιές, για ορισμένες ειδικότητες και για συγκεκριμένους νομούς, λειτούργησε ο παρακάτω αλγόριθμος.

1) Ο Χ πρέπει να πάρει μετάθεση
2) Όσοι έχουν *λιγότερα* μόρια από τον Χ και ζητούν την ίδια περιοχή μετατίθενται επίσης  ;)
περισσότερα εννοείς ...

jtsop

Παράθεση από: iliasthes στις 14 Απρ 2011, 07:41:58 ΜΜ
Θεωρητικά δεν έχεις άδικο, γιατί να μην μπορούν να κάνουν αμοιβαία και όσοι είναι στη διάθεση; Στην πράξη όμως θα ήταν ανέφικτο. Αν οποιοσδήποτε μπορούσε να επωφεληθεί της διαδικασίας της αμοιβαίας μετάθεσης θα καταργούνταν στην πράξη η έννοια των μορίων ....

Δεν ισχύει αυτό. Πρώτα γίνονται οι κανονικές μεταθέσεις και μετά οι αμοιβαίες, οπότε απλά μπορεί να εξυπηρετηθούν κάποια άτομα παραπάνω.

jtsop

Παράθεση από: poursali στις 14 Απρ 2011, 07:59:42 ΜΜ
Δλδ το θέμα για μένα είναι αν οι μεταθέσεις γίνονται μόνο με βάση τα κενά ή και με βάση τις επιθυμίες για μετάθεση.
Το βασικό κριτήριο είναι τα κενά. Με βάση τα κενά ανά περιοχή γίνονται οι μεταθέσεις.

ΥΓ: Βέβαια αν κάποιος υπουργός επιθυμεί να γίνει κάποια μετάθεση τότε ως δια μαγείας αυξάνονται τα κενά εκεί που χρειάζεται και είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Παράθεση από: poursali στις 14 Απρ 2011, 07:59:42 ΜΜ
Δεν το έχω μελετήσει διεξοδικά, αλλά οι τελικές μεταθέσεις θα μπορούσαν να βγαίνουν ως αποτέλεσμα ενός Αλγορίθμου σε 2-3 βήματα. Να καθορίζονται πρώτα οι κενές θέσεις σε κάθε περιοχή μετάθεσης και έπειτα να λαμβάνονται υπόψη οι εκατέρωθεν επιθυμίες (πχ 10 άτομα ειδικότητας 1 από την περιοχή Α θέλουν να πάνε στην περιοχή Β κλπ)
αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι καθόλου απλό πρόβλημα αν θέλεις να δώσεις βέλτιστη λύση ως προς το πλήθος των μεταθέσεων και παράλληλα να μην άδικήσεις' κανέναν.

Δεν γίνεται καμία προσπάθεια να βρεθεί βέλτιστη λύση. Δύο πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν:
1) να βρεθούν κυκλικές εξαρτήσεις πχ ο Α στη θέση του Β, ο Β στη θέση του Γ και ο Γ στη θέση του Α, όπου θα είχαμε 3 παραπάνω μεταθέσεις με τα ίδια κενά, αλλά είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί θα πρέπει ο Α, ο Β και ο Γ να είναι πρώτοι στη σειρά στις αντίστοιχες περιοχές (πραγματικά απίθανο να συμβεί).
2) Περιοχές που έχουν πολλούς υπεράριθμους που έχουν ζητήσει μετάθεση σε περιοχή χωρίς υπεραριθμίες να την παίρνουν, ώστε να γίνεται μια εξομάλυνση των υπεραρίθμων ανά περιοχή.


Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι ο αλγόριθμος των μεταθέσεων τρέχει πολλές φορές (συνήθως σε κάθε επανάληψη ρυθμίζονται τα κενά προς τα πάνω για να είναι ικανοποιητικός ο αριθμός των μεταθέσεων). Επιπλέον ανάλογα με τις επιθυμίες κάποιου και τα μόριά του μπορεί να ανοίξει θέση σε περιοχή που δεν έχει κενό. πχ άτομο που ήταν 10 χρόνια στην Ηρακλειά, είχε 150 μόρια και είχε ζητήσει μετάθεση στο Ναύπλιο, την πήρε. Δε νομίζω να υπήρξε οργανικό κενό στο Ναύπλιο πέρυσι.

poursali

jtsop, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. αν θέλεις πες μας από που έχεις αυτές τις πληροφορίες
πάντως τώρα έχω περισσότερες απορίες :(
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

jtsop

από συναδέλφους και φίλους που έχουν περάσει όλα αυτά τα χρόνια από τη μηχανογράφηση του ΥΠΕΠΘ.

Ποιες απορίες σου δημιουργήθηκαν;;

soron80

Παίδες μόνο 2 μεταθέσεις ΠΕ19-20 σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
με τις υγείες μας!!!!! :( :(
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

spin

(Με πρόλαβες στο τσακ)
Και αυτές σε νησιά: Β' Κεφαλληνίας και Δ' Χίου!
Ρε μήπως μας ετοιμάζουν κάτι;

Άντε και του χρόνου...