Ακέραιες Πράξεις

Ξεκίνησε από Kin, 07 Μαρ 2013, 01:51:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kin

Καλήσπερα σας.θα ήθελα να μου εξηγήσετε αν γίνεται πως λειτουργούν οι ακέραιες πράξεις..

Για παράδειγμα σε αυτές εδώ τις ασκήσεις το αποτέλεσμα είναι σωστό η λάθος:.


Β*(Α DIV Β) + (Α MOD Β) για A=1 και Β = 1 είναι 1.

20 DIV 3 * 4 = 24
(-17) DIV 5 = -3, (-17) MOD 5 = -2


Θα ήμουν ευχαριστημένος αν μου παραθέτατε και άλλα παραδείγματα και αν θα ήταν δυνατό και σε προβλήματα ψευδοκώδικα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

petrosp13

Το πρώτο νομίζω ότι είναι εύκολο να καταλάβεις ότι είναι σωστό
Στο δεύτερο πρέπει να προσέξεις ότι οι πράξεις DIV και MOD είναι διαιρέσεις, άρα ίδιας προτεραιότητας με τους πολλαπλασιασμούς και άρα πρώτα εκτελούνται οι πράξεις από αριστερά. Συνεπώς, το σωστό αποτέλεσμα είναι σωστό
Όσο για τις πράξεις αυτές με αρνητικούς αριθμούς, είναι ένα σκοτεινό σημείο στο οποίο δεν έχουμε βγάλει άκρη, άρα δεν το αγγίζουμε ούτε εμείς, ούτε και οι εξεταστές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Kin

Καταρχάς ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Και κατά δεύτερον...

Αφού το DIV είναι πράξη διαίρεσης πάει να πει ότι η πρόηγουμενη πράξη (20 DIV 3 * 4 = 24) είναι 20 δια 3 επι 4 με λίγα λόγια.
Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι το αποτέλεσμα είναι ανακριβές.

Και κάτι ακόμα.. Αν αλλάξουμε το πρόσυμο και αντί για DIV βάλουμε MOD (20 MOD 3 * 4) ποιό θα είναι το αποτέλεσμα και γιάτι:.

Συγνώμη αν σας μπερδέυω/ταλαιπωρώ απλά προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργουν αύτα τα πρόσυμα.  :)

petrosp13

Παράθεση από: Kin στις 07 Μαρ 2013, 02:44:06 ΜΜ

Και κάτι ακόμα.. Αν αλλάξουμε το πρόσυμο και αντί για DIV βάλουμε MOD (20 MOD 3 * 4) ποιό θα είναι το αποτέλεσμα και γιάτι:.

8...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γεώργιος Ατματσίδης

Με την πραξη MOD παιρνεις το ΑΚΕΡΑΙΟ υπολοιπο της διαιρεσης παντα..πχ  λεμε 10 mod 5 = ? αυτο βγαινει απο  : το 10 στο 5 χωραει 2 ακεραιες φορες και βγαζει υπολοιπο 0...
Με την πραξη DIV παιρνεις το ΑΚΕΡΑΙΟ πυλικο της διαιρεσης παντα..     πχ 10 Div 5 = ;   αυτο βγαινει απο  : το 10 στο 5 χωραει 2 ακεραιες φορες και βγαζει υπολοιπο 0. με πυλικο (div) 2!!