Διαφορετική γλώσσα σε μενού χρηστών στους clients

Ξεκίνησε από elf, 05 Μαρ 2018, 11:02:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Αν έχει χρειαστεί σε κάποιον και ξέρει:
έχω παιδιά που δεν γνωρίζουν άλλη γλώσσα από τα αραβικά. Εγκατέστησα στο  server τη γλώσσα και στους λογαριασμούς τους ρύθμισα να έχει μενού στα αραβικά. Οταν κάνω login στους λογαριασμούς τους στο server παίζει μια χαρά. Στους client πάλι όχι. Έχω κάνει δημοσίευση εικονικού δίσκου, είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ

Edit: έχω ubuntu ltsp 16.04 64bit

richard

Νομίζω ότι υπάρχει ένα παράμετρο στη lts.conf που βάζεις κάτω από το mac address του κάθε client για να δουλεύει με Αραβικά.

Richard

alkisg

Κάτω αριστερά στην οθόνη σύνδεσης των clients (LDM) έχει ένα κουμπί "Προτιμήσεις".
Αν πατήσεις Προτιμήσεις → Επιλογή γλώσσας → Αραβικά, δεν δουλεύει;

elf

Παράθεση από: alkisg στις 12 Μαρ 2018, 09:15:22 ΠΜ
Κάτω αριστερά στην οθόνη σύνδεσης των clients (LDM) έχει ένα κουμπί "Προτιμήσεις".
Αν πατήσεις Προτιμήσεις → Επιλογή γλώσσας → Αραβικά, δεν δουλεύει;
Δυστυχώς όχι. Ενώ στην εγκατάσταση γλωσσών έχω βάλει τικ τα αραβικά (γραμμένη στα ελληνικά η λέξη), όταν είναι να επιλέξω γλώσσα στην οθόνη σύνδεσης έχει μια λίστα με αραβικά γράμματα και παρενθέσεις (φαντάζομαι είναι για τη χώρα) κανένα από τα οποία δεν παίζει.
Richard, δε θέλω ένα client σεταρισμένο αραβικά γιατί την επόμενη ώρα θα έρθει ελληνάκι. Χρειάζεται μόνο σε συγκεκριμένα login να αλλάζει η γλώσσα, μήπως και συνεννοηθώ με τα μικρά

alkisg

Αν από το ίδιο μενού Προτιμήσεις επιλέξεις άλλοτε Ελληνικά και άλλοτε English, και κάνεις login, αλλάζει τελικά η γλώσσα;
Εδώ που το δοκίμασα δουλεύει μια χαρά, χωρίς να εγκαταστήσω Αραβικά, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η συγκεκριμένη γλώσσα.

elf

Δεν αλλάζει ούτε για τα αγγλικά. Προφανώς είναι πρόβλημα της εγκατάστασης που έχω, γιατί είχα και άλλα θέματα πχ δεν αλλάζει ο κωδικός χρήστη από τους client. Είναι όλοι fat 64bit 16.04 προπέρσινη εγκατάσταση.