Εκδρομή

Ξεκίνησε από dim, 22 Οκτ 2012, 01:28:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής
Αποφασίζει το σχολείο περίπατο. Εγώ (αν και δεν παίζει ρόλο) απουσίαζα 4ημερο ασθένεια.
Η εκδρομή είναι περίπατος με λεωφορείο 40 χιλιόμετρα.
Ο διευθυντής ζήτησε όποιος δεν ακολουθήσει θα πάρει άδεια.
Εγώ είπα πως το πρωί θα παρευρεθώ στο σχολείο μου κανονικά (ίσως και η εκδρομή να μην γίνει) αλλά δεν μπορώ να ακολουθήσω και θα μείνω έως την επιστροφή σας στο σχολείο.
Λόγοι υγείας.

Η απάντηση ήταν να χρεωθώ άδεια.
Δεν θα δεχτεί απο κανέναν καθηγητή να μείνει στο σχολείο.

Γνωρίζετε αν κάτι τέτοιο ισχύει?
Πρέπει να χρεωθώ άδεια?
Ευχαριστώ πολύ!



fof

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.. το έχω ψάξει παλιότερα .. στους περιπάτους (με τα πόδια) είναι υποχρεωτικό να συνοδέψουν όλοι... στους περιπάτους (με πούλμαν) δεν είναι υποχρεωτικό να συνοδέψει κάποιος που δεν θέλει (π.χ. μπορεί να φοβάται ή να ζαλίζεται) γράφοντάς τα στο πρακτικό

dim


happiness

Ναι αλλά για να γραφτεί στο πρακτικό η αντίρησσή του πρέπει να είναι εκεί την στιγμή της συνεδρίασης. Και αυτό είναι το λογικό, γιατί αν η εκδρομή ψηφιστεί στον σύλλογο και 2 μέρες μετά πχ μπορούν καμιά 10αριά καθηγητές να δηλώσουν πως δεν επιθυμούν να συνοδέψουν, τότε δεν θα μπορεί να γίνει η εκδρομή. Προφανώς οι όποιες εξαιρέσεις πρέπει να δηλωθούν πριν την ψήφιση της εκδρομής για να είναι εμφανές έαν υπάρχει ικανός αριθμός καθηγητών για να συνοδέψει.

Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δυστυχώς ο dim ήταν αναγκασμένος  να απουσιάζει από τον σύλλογο. dim εάν αυτό το θέμα με τις άδειες έχει γραφτεί όντως στα πρακτικά, τότε σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να το αποφύγεις. Πιθανότατα δεν θα έχει γραφτεί όμως , είναι απλά η τακτική του διευθυντή. Εγώ θα σου πρότεινα να ζητήσεις ξανά συνεδρίαση του συλλόγου (σε ένα εκτεταμένο διάλειμα θα προλάβετε μάλλον) και να θέσεις το πρόβλημά σου και να ζητήσεις την άδεια του συλλόγου να παραμείνεις στο σχολείο.

gimnasio

είναι λογικό να μπορείς να μείνεις στο σχολείο αλλά αφού ο δ/ντής έχει άλλη άποψη ..... (είναι η γνωστή δ/ντρια ή είσαι σε άλλο σχολείο πλεόν;).

fof θυμάσαι την εγκύκλιο που το λέει αυτό για το πούλμαν για να το πάει στο δ/ντή;

Μια άλλη λύση είναι να πάρεις τηλέφωνο τον υπεύθυνο των αδειών στη διεύθυνση σου και να ρωτήσεις.

Αν το θυμηθώ θα ρωτήσω και γω αύριο το δ/ντή.

dim

Παράθεση από: dim στις 22 Οκτ 2012, 01:28:38 ΜΜ
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής
Αποφασίζει το σχολείο περίπατο. Εγώ (αν και δεν παίζει ρόλο) απουσίαζα 4ημερο ασθένεια.
Η εκδρομή είναι περίπατος με λεωφορείο 40 χιλιόμετρα.
Ο διευθυντής ζήτησε όποιος δεν ακολουθήσει θα πάρει άδεια.
Εγώ είπα πως το πρωί θα παρευρεθώ στο σχολείο μου κανονικά (ίσως και η εκδρομή να μην γίνει) αλλά δεν μπορώ να ακολουθήσω και θα μείνω έως την επιστροφή σας στο σχολείο.
Λόγοι υγείας.

Η απάντηση ήταν να χρεωθώ άδεια.
Δεν θα δεχτεί απο κανέναν καθηγητή να μείνει στο σχολείο.

Γνωρίζετε αν κάτι τέτοιο ισχύει?
Πρέπει να χρεωθώ άδεια?
Ευχαριστώ πολύ!
Μια ακόμη ιστορία!!! Θυμάστε;
Διευθυντής: Όποιος δεν συνοδέψει στον περίπατο θα χρεωθεί άδεια. :police:
Αποτέλεσμα:
Περίπατο δεν πήγα, άδεια δεν χρεώθηκα. >:D

Αυτό το αυθαίρετο που βρίσκει ο καθένας στο δημόσιο να κάνει ότι τον βολεύει, ότι περάσει, με ε ρ ε θ ί ζ ε ι ταμάλα!!!!
Με τι, την βρίσκω να ερεθίζομαι και εγώ ε? :P

2ος περίπατος. (ίδιος προορισμός: Λεωφορείο 40 χιλιόμετρα.)
Συνοπτικές διαδικασίες όμως σήμερα.
Όποιος δεν συνοδέψει περίπατο μένει σχολείο έως να γυρίσουν.

Το αναφέρω απλά για τα πρσκτικά!!!!